Gençlik Nereye Gidiyor?

A
a
Cenab-ı Hakkın insanlara bahşettiği bir defa kullanılmak üzere ve belirli zamanla sınırlandırdığı kıymetli bir nimettir.  Bu kullanım hakkı gencintamamen kendi tasarrufuna bırakılmıştır. Ailenin sadece yol gösterici, öğretici ve eğitici sorumluluğu vardır. Her genç okulda dâhil saatlerin büyük bir bölümünüarkadaş çevresi ve toplum içinde geçirmektedir.
               Kırşehir de dâhil. Türkiye genelinde yapılan istatistiklere göre gençler uyku hariç 24 saatin % 23 ünü ailesi ile birlikte geçirmektedir. Geri kalan% 77 ise okul ve arkadaş çevresi ile geçmektedir. En çok süre aile dışında geçiyor.Bu durumda asıl eğitici ve genci yönlendirenler arkadaş çevresi ve toplum oluyor.
Aile dışında geçen zamanın nerede nasıl kullanıldığının kıymeti ortaya çıkıyor.Amacımız gençlerle ilgili yorum yapmak veya onları yargılamak değil. Sadece gençlerle ilgili bazı çarpıcı istatistiki bilgileri paylaşarak gençliğingeleceği hakkında bilgi sahibi olmanıza yardımcı olmak.
                Günümüzde hiçbir gençten mükemmel olmasını bekleyemeyiz. Onları eğiten anne babadan da dört dörtlük bir eğitim de beklemez. Her gencin hatalarıyanlışları olduğu gibi, ailelerinde yanlışları hataları vardır.
                Kırşehir'de çevremize, komşumuza bakalım. Çocuğu ile problemi olan onlarca aile vardır. Anne babası ile sorunu olan yüzlerce genç vardır.
               Adrese dayalı nüfus kayıt sistemine göre 15-24 yaş grubunada 13 milyon kişi ile nüfusun % 16.4’sı genç. Bu oran kadınlarda %48.8erkeklerde ise % 51.3. Gençlerin en yoğun olduğu üç il. % 25.5 ile Hakkari, % 24.0 Şırnak, % 23.1 ile Siirt. Genç nüfusun en az olduğu iller ise % 13.2 ile Muğla % 13.5 ile Balıkesir % 13.7 ile Sinop’tur.
                Gençlerin % 64 ü okuyor. % 24 ü çalışıyor. % 7 si hem okuyor hem çalışıyor. % 5 ise okumuyor, çalışmıyor. Gençlerin % 76’sı ailesinden para alarak geçimini sağlıyor. En para harcama alanları ise kıyafet, elektronik eşya ve beslenme.
                Ailesi ile birlikte yaşayan gençlerin % 69’u ailesi ile problemi var. Bunların % 16’sı sigara içme konusunda. % 15.4 ü arkadaş seçme konusunda. % 13.8 i ise cep telefonu ile konuşma ve kıyafet konusunda.
12-18 yaş arası her 5 gençten 3’ü internet kullanıyor. 15-24 yaş arası gençlerin erkeklerde % 60.2 si. Bayanların % 71.3 ü hayatından mutlu.
                14-24 yaş arası gençlerin % 83.7 sinin cep telefonu var. Gençlerin % 63 ü sadece mesaj için telefonu kullanıyor. Kullanıcı gençler her 12 dakikadabir mutlaka ekrana bakıyor. Her 10 gençten 9 u uyanınca ilk işi telefonda sosyal medya hesaplarını kontrol ediyor. Gençleri % 63 ü TV. izlerken muhakkak ceptelefonu ile oynuyor. Üniversite ve Lise öğrencilerinin % 58 i günde 1,5 saat. %  26.3 ü 8-10 saat. % 10 u ise 11 saatten fazla cep telefonu ile meşgul oluyor.
13-18 yaş arası geçler yılda 900 saati okulda. 1200 saati ise TV ve telefon başında geçiriyor. Telefonda konuşma süresi ile Avrupa birincisiyiz.
                16-25 yaş arası gençlerin % 43.4 ü görücü usulü ile. % 36.8 i kendi kararı ile. % 13.6 sı kaçarak evleniyorlar. Evlilikte % 48.4 ü siyasi görüşüilk planda tutuyor. % 97 si ise evleneceği kişide güveni ön planda tutuyor.
                 Dünya genelinde gençlerin siyasette aktif görev alma oranı ise % 24 ile Avrupa’da birinci.
                 Gençlerin tüm istatistiki bilgilerini verdik. Karar ve yorum siz okurlarımın.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

e-gazete E-GAZETE
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri