Genç Werther’in Acıları

A
a
Geçenlerde, dairemin kitap odasına açılan ahşap merdivenlerini çıkarken, kitapların romantik havası beni kendisine çekti ve 1960 yılında basılmış bir romanı çıkardım oradan. Seneler evvel, henüz yirmili yaşlarımdayken bilmem hangi gizli kuvvet beni gene bu kitaba itmiş ve bir ruh fırtınası içinde okuduğum satırlardan etkilenerek, pek çok yerlerin altını çizmiştim. Goethe’nin Genç Werther’in Acıları isimli romanıydı bu.  
     Şimdi penceremin önüne oturmuş, sigaramı içerek, bu satırları tekrardan okuyordum. Gündüz sokakları bir cehennem gibi yakan güneş, akşama doğru aynı kuvvette bir rüzgara dönmüş ve çatı katında olan dairemin, saçaklarında uğuldamaya başlamıştı. Bir aralık, Aşıkpaşa Semt Pazarı’ndan dağılan insanlara daldı gözlerim. Rüzgarla hareketlenen hafif bir yağmur şehrin üzerine serpilerek, bu insanların telaşını arttırıyordu.  
     Beş dakika sonra kahvemi içerken de, romanda altı çizili, “Şu dünyada her şeyin ucu bir saçmalığa dayanır.” ifadesini okuyordum, ”Kendi istek ve ihtiyacı dışında, sadece başkalarına yaranmak, para kazanmak, ün salmak veya buna benzer şeyler uğruna çalışan bir kimse gerçekten budaladır. “diye devam ediyordu o satır. Öyle tahmin ediyordum ki ortaokul senelerimden başlayarak, ben, hiçbir zaman kendi isteğim dışında, yukardaki gayelere ulaşmak için yazmak sanatıyla uğraşmamıştım. Muhayyilem (hayal etme gücü)beni doğrudan doğruya romanlara doğru itiyor, başımın içinde hâsıl olan intibalardan zevk alıyordum. Zaten kuvvetli bir edebi zevktir ki alelade bir insanı, yazar olmaya doğru iter. Bir aynadan yüzüme, ela gözlerimin dingin bakışıyla bakıyordum. Aslında basit ama yazarken taşkın ve romanesk olan ruhumu, bu gözlerden anlamak kabil değildi sanki.  
     Genç Werther’in Acıları, Johann Wolfgang von Goethe tarafından 1774 yılında ve iki haftada yazılmış bir mektup romandır. Goethe, romanını yazdığında 25 yaşındadır. Evet, yazar Genç Werther’in Acıları’nı çok genç bir yaşta yazıp bitirmiş ama bütün Almanya’yı kasıp kavuran, hatta bir Werther salgınına yol açan dev bir eser meydana getirebilmişti. Derken böylece, şimdilerde yayımlanan Git Konuş Onunla isimli mektup romanımı düşündüm o dakikalarda. Tıpkı dramatik bir aşkı yirmi beş yaşında ve kısacık sürede yazan Goethe gibi ben de, bu roman için ruhumdan yayılan bir akışa uymuş ve ilk romanımdan çok daha kısa bir sürede yazıp bitirmiştim. Fakat acaba benim romanlarım da, üç yüzyıla yaklaşan bir zaman zarfında, hala sevgiyle ve ilgiyle okunabilecek miydi?                              
                                                                                                           
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

e-gazete E-GAZETE
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri