Eğitime Bakış

A
a
Üniversite  Halk  işbirliğinin  Önemi
Üniversiteler bilim çağının en üretken merkezleri olma özelliği taşımaktadır.Yeni gelişmeleri eleştirel bir bakıştan geçirilerek sentezlenmesi sonucu oluşan bilgiyi halka ulaştıran gündelik yaşamın lokomotifi olma özelliği bulanan üniversitelerin toplumun önünde yürüme ve ona yol gösterme gibi tarihi bir fonksiyonu bulunmaktadır. Hem temel bilimlerde hem de sosyal bilimlerde üretilen bilgilerin toplumla paylaşılması ve kullanılır hale gelmesi ülkemizin dünya uygarlık yarışında hakettiği yere gelmesiyle sonuçlanacaktır.
Üniversitelerin bilgi üretmenin yanında, toplumla içiçe bulunarak entelektüel seviyenin artması yanında, toplumsal dönüşüm ve değişimin taşıyıcılığına öncelik etmesi beklenmektedir. Bugün bahsedilen bu duruma ulaşma gayreti içerisinde bulunan üniversitelerin bulundukları şehre artı değer katmanın yanında şehrin ekonomik kaynaklarını geliştirdiği, sağlık şartlarının ilerlemesine  sağlayarak sehirlerin olumlu yönde dönüşüm geçirmesine katkı sağladığı görülmektedir. Bahsedilen bu dönüşümün sağlanmasında adeta gecesini gündüzü katan Üniversite yönetimlerinin yanında şehrin bütün paydaşları tarafından sirtlanması gereken bir yön arz etmektedir. Ortaklaşa yapılması planlanan çalışmaların ivedilikle hayata geçirilmesi esnafıyla, medyasiyla,halkıyla bütün samimi gayret gösterenlerin sonuçta muazzam bir dönüşüme yön verecekleri görülmektedir. Öteden beri konusulagelen Üniversite Sanayi işbirliği çalışmalarının sadece bu ölçekte tutulmaması bir adım öteye geçilerek Üniversite Şehir/Halk buluşmasına dönüştürülmesi gayreti içinde devam etmelidir. Genç nüfus  bakımından bir çok ülke nüfusuyla yarışır durumda olan ülkemiz gençlerini  meslek sahibi birer birey olarak yetiştirmek yanında ülke ve millet sevgisi ile dolu, yardımsever, başkalarının sorunları konusunda duyarlı birer ideal insanı olma yönünde gelistirilmelidir. Adını dünyaya yazdıran bir medeniyetin mirasçıları olan bizler bu iddiamız da kalıcı olmak istiyorsak milli değerleri özümsemiş ve dünya uygarlığına katkı sağlayabilecek bir donanıma sahip gençler yetiştirerek bu amaca ulaşabiliriz. Ancak bu ideale sadece üniversitelerin gayretiyle ulaşılması mümkün görülmemekte bu noktada üniversitelerin bulunduğu şehirlere de büyük gorevler düşmektedir İnsana ve kültüre  yapilan yatırımların uzun vadede sonuç verdiği gerçeğinden hareketle zaman kaybedilmemesi uluslar arası alanda iddiamizin kalıcılığına katkı sağlayacaktır.
Bu noktada Ahi Evran Üniversitemizin  değerli Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya öncülüğünde geceli gündüzlü ortaya koymuş olduğu başarılar göz doldurmaktadır. Henüz on yılını dolduran bir üniversitenin Bölgesel Odaklı Gelişme Stratejisinin içerisinde yer alması Jeotermal, Tarım ve Sağlık alanlarında pilot üniversite seçilmesiyle birlikte devam eden onlarca bina projesi,Fizyoterapi Hastanesi  ve her geçen gün gelişen Bağbaşı kampüsü ile Kırşehir için önemli bir lokomotif görevi görmeye başlamıştır. Ahi Evran Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim Araştırma Hastanesi’nin sağlık alanda şehre kattıkları her geçen gün artmaktadır. Gerek yurt içinde devam eden devasa projeler gerekse yurtdışı üniversiteler ile bağlantılar noktasında oldukça proaktif olan üniversite biri uluslar arası olmak üzere beş adet ulusal hakemli dergiye sahiptir. Burada bahse konu olan gelişmeler gelecek yıllarda Kırşehir için önemli bir katma değer sağlayacak sürdürülebilir projelerdir.  Şehirler için ancak sürdürülebilir projeler  anlam taşımaktadır. Kırşehir Modeli benzer özellikler taşıyan şehirlerimiz içiin bir örnek teşkil edebilir. Bu güzel gelişmelerin ortaya çıkmasında önemli görev üstlenen Ahi Evran Üniversitesi  Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya’nın öncülük rolü büyük önem taşımaktadır. Bununla beraber bu güzel hizmetlerin kökleşmesinde Sayın Valimizin, Sayın Kırşehir Belediye Başkanımızın da çok önemli görevler üstleneceği  kuşku görürmeyecek bir gerçektir.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

e-gazete E-GAZETE
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri