EGEMENLİK

A
a

 

"Çocuklar geleceğimizin güvencesi, yaşama sevincimizdir. Bugünün çocuğunu, yarının büyüğü olarak yetiştirmek hepimizin insanlık görevidir." ATATÜRK 

Egemenlik: Nedir Egemenlik?  

-“Egemenlik (hakimiyet) en genel anlamıyla devletin ülke toprakları üzerinde siyasi yönetim yetkisini kullanma hakkıdır.” 

-“Egemenlik bir toprak parçası üzerindeki kural koyma gücü ve hukuk yaratma kuvveti olarak tanımlanabilir. Buradaki gücü kişi daha üstte bulunan iradeden almış olmalıdır. 

Bir devletin vatandaşları ve ülke üzerindeki yetkilerinin tümünü ifade eden egemenlik kavramı, devleti diğer örgütlenmelerden ve yönetim birimlerinden ayırır.. 

Devlet egemenliği ise pek çok görüşe göre kaynağını halk iradesinden alır. ..” 

Milli Egemenlik nedir peki? 

“Milli egemenlik, Egemenliğin, yani devleti kuran, yöneten en üstün gücün, kişilere veya belli zümrelere değil, doğrudan doğruya millete ait olmasıdır.” 

Demokrasiyi ülkemize getiren ulu önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.” sözü ile ülkenin kaderini yine millete bağlamış ve en yüksek sözün yine milletin sözü olduğunu ifade etmiştir. Çünkü,  eğer bir ülkede millet olmazsa o ülke olmaz ya da bir ülkede milletin sesi susturulmaya çalışılırsa o ülke uzun ömürlü yaşayamaz o nedenle de egemenliğin millette olması demokrasinin temel gereğidir. 

İşte bizim egemenliğimiz, Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi kayıtsız şartsız milletindir ve sonsuza kadar ilelebet böyle kalacaktır.. 

Değerli okurlarım, sevgili Kırşehir’liler; 

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının 98. Yılını kutluyoruz Pazartesi günü. Tüm Çocuklarımıza kutlu olsun. 

23 Nisan. Çocuk bayramı.  Çocuklarımızın bayramı. Geçtiğimiz yıllardan itibaren bir çok ülkede de kutlanmaya başlanan Çocuk bayramı Tüm dünya çocuklarına da kutlu olsun.  

       Bayramın tüm Dünya çocuklarına Sevgi, Dostluk, Kardeşlik ve Barış getirmesini diliyorum. 

Dünyada çocuklarına bayram armağan eden tek millet ve Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK gibi bir Lidere, Öndere, Kurtarıcıya, Komutana Devlet adamına, Siyasetçiye, Ekonomiste, Devletçiye, Milliyetçiye, Devrimciye, Halkçıya kısacası Başöğretmene sahip olmanın gururunu hep yaşayacağız. Onun kurduğu ve kendisinden sonra gelen nesillere armağan ettiği Demokratik-Laik Türkiye Cumhuriyeti  Dünya durdukça yaşayacaktır. 

 Rahat uyu ATATÜRK’üm, emanetin geçmişte olduğu gibi bugün de emin ellerde. Bizler kurduğun Cumhuriyeti Muasır- Medeniyet seviyesine yükseltmek için yılmadan, bıkmadan, usanmadan çalıştık ve çalışmaya devam ediyoruz. Bizim çocuklarımızda gösterdiğin hedefe yürüyor, yürümeye devam edecek. 

Sevgili çocuklar; 

Cumhuriyetimizin kurucusu, büyük kurtarıcı Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK sizler için  neler söylemiş; Bu söylemleri daha önceki bir yazımda sunmuştum. Bu gün tekrar etmek geldi içimden. Niye derseniz, geçtiğimiz günlerde değişik şekillerde dile getirdim. Ulusal basın yayın organlarında da son zamanlarda sık sık gündeme getiriliyor. Ne yazık ki çocuk istismarında artış olduğu gözleniyor. Yalnız bizim ülkemizde değil tabi. Dünyanın bir çok yerinde çocuklar istismar ediliyor, çocuklar açlığa, sefalete mahkum ediliyor, çocuklar öksüz-yetim bırakılıyor, çocuklar, çocuklar, çocuklar…. Söylemeye dilim, yazmaya elim varmıyor ama üzülerek söylüyorum çocuklar ölüyor değerli okurlarım. Çocuklar ölüyor, öldürülüyor. 

Bakın Atatürk neler söylemiş çocuklar için; 

 "Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz. Kendinizin ne kadar önemli, değerli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şey bekliyoruz." 

"Gelecek için hazırlanan vatan evlatlarına, hiçbir güçlük karşısında yılmayarak tam bir sabır ve metanetle çalışmalarını ve öğrenim gören çocuklarımızın ana ve babalarına da yavrularının öğreniminin tamamlanması için hiçbir fedakarlıktan çekinmemelerini tavsiye ederim." 

 "Hedefe yalnız çocukları yetiştirmekle ulaşamayız! Çocuklar geleceğindir. Çocuklar geleceği yapacak adamlardır. Fakat geleceği yapacak olan bu çocukları yetiştirecek analar, babalar, kardeşler hepsi şimdiden az çok aydınlatılmalıdır ki, yetiştirecekleri çocukları bu millet ve memlekete hizmet edebilecek, yararlı ve faydalı olabilecek şekilde yetiştirsinler! Hiç olmazsa yetiştirmek lüzumuna inansınlar! Okullardan başka; gazeteler, küçük dergiler köylere kadar yayınlanıp dağıtılmalıdır. Bizim köylümüz ne gazete ne dergi okumaz. Bilenler bilmeyenleri toplayıp, okutmayı, onlara okumayı anlatmayı bir vazife bilmelidir." 

"Yetişecek çocuklarımıza ve gençlerimize tahilin hududu ne olursa olsun, en evvel, her şeyden evvel Türkiye'nin istiklaline, temeli benliğine, milli geleneklerine düşman olan unsurlarla mücadele etmek lüzumu öğretilmelidir." 

"Büyük başarılar, değerli anaların yetiştirdikleri seçkin çocukların yardımıyla meydana gelir." 

 "Milletin bağrında temiz bir nesil yetişiyor. Bu eser (Türkiye Cumhuriyeti Devleti) ona bırakacağım ve gözüm arkamda olmayacak." 

 "Çocuklarımızı artık düşüncelerini hiç çekinmeden açıkça ifade etmeye, içten inandıklarını savunmaya, buna karşılık da başkalarının samimi düşüncelerine saygı beslemeye alıştırmalıyız. Aynı zamanda onların temiz yüreklerinde; yurt, ulus, aile ve yurttaş sevgisiyle beraber doğruya, iyiye ve güzel şeylere karşı sevgi ve ilgi uyandırmaya çalışılmalıdır." 

"Türkiye Cumhuriyetinin, özellikle bugünkü gençliğine ve yetişmekte olan çocuklarına hitap ediyorum: Batı senden, Türk'ten çok geriydi. Manada, fikirde, tarihte bu böyleydi. Eğer bugün batı teknikte bir üstünlük gösteriyorsa, ey Türk Çocuğu, o kabahat da senin değil, senden öncekilerin affedilmez ihmalinin bir sonucudur. Şunu da söyleyeyim ki, çok zekisin!.. Bu belli. Fakat zekanı unut!.. Daima çalışkan ol!” 

“Ey yükselen yeni nesil, gelecek sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk; onu yükseltecek ve sürdürecek sizsiniz.” 

“Bir gün ulusu sizin gibi beni anlamış gençliğe bırakacağımdan çok memnun ve mesudum.” 

BİZ HER ŞEYİ GENÇLİĞE BIRAKACAĞIZ.. GELECEĞİN ÜMİDİ, IŞIKLI ÇİÇEKLERİ ONLARDIR. BÜTÜN ÜMİDİM GENÇLİKTEDİR. 

Ne dersiniz sevgili çocuklar, sevgili gençler, böyle bir liderin, böyle bir önderin önünde saygı ile eğilip onun izinden gidilmez mi? 

 Bugün Kırşehir’den, Kırşehir Aşıkpaşa gazetesinden tüm çocuklara, gençlere seslenmek istiyorum. 23 Nisan Pazartesi günü Ülkemizin her köşesinde bayram kutlanacak. Haydi hep birlikte Bayramınızı kutlamak için törenlere katılın. Bu katılım Cumhuriyetimize, Demokrasimize sahip çıktığınızın en güzel göstergesi olacaktır. 

Sevgili anneler-babalar. Bu bayramda çocuklarınızı alıp kutlamalara katılın. Eğer imkanınız var ise ATATÜRK’ü Anıtkabirde ziyarete götürün onları. Bu vatanın nasıl kurtarıldığını orada anlatın çocuklarınıza.  

Galın sağlıcakla. 

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

e-gazete E-GAZETE
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri