Abdulbari KARABEYESER

Dömeke’den Afrin’e Anadolu Ruhu

A
a

                1878 Berlin Kongresi’nde İngiltere Balkan Slavlarına karşı Yunanistan’ı destekleme kararı alınca Yunanlılar büsbütün işi çığırından çıkartarak Osmanlı’ya karşı cüretkâr tavırlar içine girdiler. Amaçları “Megalo idea” diye adlandırdıkları “Büyük Yunanistan” devletini kurmaktı.

         Fransa, İngiltere, Rusya,  İtalya ve Avusturya gibi devletlerin desteğini yanlarında gören Yunanlılar işe Girit adasını işgalle başladılar. Çünkü Girit, Akdeniz’in en stratejik adalarından biriydi ve kurdukları çetelerle Müslüman ahalinin canına, malına ve ırzına zarar vermede hiçbir beis görmeden evleri ve köyleri yakıp, çoluk çocuğu hunharca katlediyorlardı.

         Abdülhamid, payitahtta henüz yeniydi. Hem İçeri de, hem dışarıda bir sürü isyanlar ve karışıklıklar baş göstermiş, halk adeta canından bezmiş durumdaydı. Bu yüzden oralarda yaşayan halka yeterli derecede askeri yardım gitmiyordu. Korumasız kalan halk çareyi göçte bulmuştu. Rumlar, sadece Müslüman ahaliyi öldürmekle kalmıyorlardı aynı zamanda öldürdüklerinin de resimlerini çekip Avrupalı dostlarının gazetelerinde “Müslüman Türklerin katlettiği Rumlar” diye yalan haberler yaptırıyorlardı.

         Bugün Suriye başta olmak üzere birçok İslam ülkesinde yapılan zulümlerin bir benzeri de o gün Girit’te ve Balkanlar’ın değişik bölgelerinde Müslüman Türklere yapılıyordu. Yöntemleri, taktikleri hep aynı! O gün de çetecilik yapıyorlardı, bugün de. PKK-DAİŞ-FETÖ hepsi birer çete ve onların emellerine hizmet eden maşalardır. Ne yazık ki bugünkü çetelerin arkasında de aynı Avrupalı devletler var.

         Girit’teki zulümler takriben yirmi sene kadar sürdü. Merkezleri Dömeke Kalesiydi. Bugünkü Kandil’in bir benzeriydi. Zulümlerini buradan yönetiyorlardı. Burası çok iyi korunan sağlam ve muhkem bir yerdi. “Osmanlılar burayı abluka altına alsalar bile yedi sene de ancak alabilirler” diyorlardı. Kalelerine bu kadar çok güveniyorlardı.

         Sultan Abdülhamid elli paşasını toplayıp kendileriyle istişare yaptı. Hepsi de durumun vahametinin farkındaydı. Bir tarafta yorgun düşmüş bir ordu, bir tarafta da karşılarında büyük devletlerce desteklenen Rum ve Yunan çeteleri. Paşaların en büyük kaygısı savaş kazanılsa bile çok zayiatımızın olacağı endişesiydi. Endişelerinde haklıydılar da. Çünkü karşılarında vur-kaç taktiği uygulayan çeteler vardı ve onlarla savaşmak düzenli ordunun işi değildi.

         Sultan Abdülhamid Han, istişareden sonra telgraf odasına geçti ve Konya Seydişehir’de bulunan Halidî-Nakşî şeyhi Seydişehirli Hacı Abdullah Efendi’yi arayıp durumu arz etti. Hazreti şeyh kısa bir murakabeden sonra padişaha:

         “Zor olacak ama şu an itibariyle sefer en hayırlısı” cevabını verdi. Padişah derhal Ethem Paşa’ya,  “Dömeke’ye taaruz”  emrini verdi. 16 Mayıs 1897 tarihinin sabahında başlayan taarruz akşama varmadan Osmanlı’nın zaferiyle sonuçlandı. Evet, Yunanlıların yedi senede alamaz dedikleri kale yedi saatte düştü. Dömeke’nin düşmesiyle bütün Yunanistan’ı bir korku sardı. Çünkü Türklerin bütün Yunanistan’ı alacakları korkusuna kapıldılar ancak Rusya’nın araya girmesiyle bu korkuları giderilmiş oldu.

         Aynı oyunları bugünde tezgâhlıyorlar. Sınırlarımızda besledikleri maşalarla bizi sindirmeye ve esir almaya çalışmaları bu tezgâhlarının bir parçasıdır. Çok şükür Fırat Kalkanı ve Afrin Zeytin Dalı Harekâtıyla onların tüm sinsi planlarını altüst ettik tıpkı dün Dömeke’de altüst ettiğimiz gibi. Türk Ordusu Dömeke’de yeniden güven tazeledi. Dosta güven, düşmana korku saldı. Afrin’de de aynısı yaşandı. Her taraftan Türk Ordusunu yardıma çağıran sesler geliyor kulaklarımıza elhamdülillah.  

         Dömeke başarısı tamamen Sultan Abdülhamid’in dehasının bir neticesidir. Peki, onun dehasının özünde ne vardı? Buraya dikkat kesilmek lazım! Ne yapıyor Cihan sultanı? Önce işin uzmanları olan elli paşayı bir odaya topluyor, onlarla tüm olup bitenleri istişare ve bir neticeye varıyor. Ama kararını hemen açıklamıyor. Bu sefer de mana padişahını arıyor. Mana padişahı kim? Seydişehirli Hacı Abdullah Efendi. Durumu bir de onunla istişare ediyor. Kararını ondan sonra açıklıyor. Ne diyor Hacı Abdullah Efendi? “ Sultanım zor olacak ama vakit sefer vaktidir. İnşallah başarırsınız!” der.

         Bizim tarihimiz budur işte. İlim ehline itaat ve teslimiyettir. Zahirin sultanı olduğu gibi batının da sultanı vardır. Sultan Abdülhamit birisiyle istişare ederken diğerini ihmal etmiyor. Ve nihayetinde başarıdan başarıya koşuyor. Otuz üç senenin sırrını aşikâr eden bir fotoğraftır bu hadise. Tabi görmek isteyenler için. Anadolu, bu ruhun terkibidir. Sultan Abdülhamid Dömeke zaferinden sonra yayınladığı mesajda tüm askerlere teşekkür ettiği gibi, bu zaferi nasip eden Allah’a, Rasulüne ve cümle evliyaullaha da şükranlarını arz eder. Padişah olduğu günden beri hiç bu kadar mutlu olduğu bir anı hatırlamadığını da sözlerine ekler.

         Dömeke zaferi bütün memleket sathında sevinçlere sebep olur. Afrin zaferinin yaşattığı sevinç gibi. Selanikli Felek Mehmet Efendi’nin, Dömeke zaferiyle ilgili kaleme aldığı bir şiirle sözlerimize son verirken cümle şühedaya Allah’tan rahmet, gazilere sıhhat, devletimize dirlik, milletimize daim zaferler dilerim.

              Dinleyin ehibbâ edeyim beyân

         Dillerde daim söylensin hemân

         Sene bin üç yüz on dörtte tamam (1897)

         Yunâniler ile olan kavgayı.

        

         Daim kahpelikler çıkar meydana

         Eşkıyadır diye eder bahane

         Kadın erkek demez kast eder cana

         Hiç düşünmezler gani Mevlâ’yı.

 

         Padişahımız pek çok sabretti

         Elbette bu sabrın vadesi yetti

         Umûm kumandana irade etti

         Görsünler düşmanlar şimdi kavgayı.

 

         İnayeti Rahman yetişti bize

         Üçlerle yediler, hem kırklar bile

         Birlikte girdiler Yenişehir’e

         Şükür fetheyledik diktik bayrağı.

 

         Hak ömürler versin hünkârımıza

         Ol velinimet hâkanımıza

         Gazi Abdülhamit Han sultanımıza!

         Nusret ver şâd eyle dâim İlâhi.

1000
icon
BARIŞ KAYA 27 Nisan 2018 14:01

EMEĞİNE SAĞLĞK :)

0 1 Cevap Yaz
e-gazete E-GAZETE
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri