Dalakçı Köyünde Düğün Öncesi Yol Yaptırma Adetleri

A
a
Düğün öncesi oğlan ve kız evi günselik düğün başlama günü anlaşınca oğlan evinin büyüğü kız evinin büyüklerine gelin kızın kardeşine, dayısına, emmisine yaptırmak için tayin edilen kişileri öğrenir, onları büyütmek, yüceltmek maçıyla liste yapar. Kızın kardeşine oğlan evin büyükleri ceplerine bol para koyarak kardeş yolu yatırmaya gidilir. Hoş beş, yiyip içtikten sonra sohbet edilirken sohbet arasında oğlan evinin sözcüsü elçiye zeval olmaz. Gelene niye geldin, denmez. Hepimizin malumu bizler sizlerle hısım olduk yakında hayırlı bir işimiz var gelin kızımızın kardeşi olarak, çam sakızı çoban armağanı size kardeş yolu getirdik görüşünüz rızanız nedir diye sorar. Kardeşi de şaka yollu bakın binecek atım, düğünde sıkacak silahım yok ya 2 yaşlı bir tay, ya daBrovnik bir tabanca der. Aboo bu az olmadımı? Diye gülüşerek hoş karşılanır azımızı çok çoğumuzu az yerine kabul et derler. Oğlan evinin temsilcisi kapalı bir zarfı kızın kardeşinin minderinin altına uzatır. O da aldım kabul ettim sağ olun buraya kadar gelip zahmet etmişsiniz derteşekkür ederim hiç gereği yok alın bu hediyenizi yeni hısımımız düğüne misafirlerine harcasın diye iade eder. Oğlan evi de beklentimiz buydu diye memnuniyetini bildirir.
 Teklif edilen kardeş yolunun birkaç misli fazlasıyla gelin gidecek bacısına hediyeler alır, evde gelinliği giyinince kardeş kuşağını kuşatır, dualar eşliğinde elinde tutar gelin arabasına alnından öperek bindirir.
 Emmi ve dayı yolu da düğün başlamadan önce oğlan evinin sözü geçen yaşlılar ekip halinde düğün öncesi gelin evinin tayin ettiği emmi ve dayısıgillere kadar giderek hoş beş yiyip içtikten sonra elçiye zeval olmaz bizler sizlerle hısım olduk. Malumunuz yeğeninizin olurda gelmeniz için sizlere emmi, dayı yolu getirdik buyurun der kapalı zarfı minderin altına uzatır. Onlarda sağ olun gelip bizleri anıp büyüttünüz bizdee aldık kabul ettik. Hayırlı uğurlu olsun derler. Onlar da bütçelerine göre yüklü takı ile düğüne icabet ederler şeref verirler. Emmi, dayı yolunu çok nadiren kabul edipolanlarda olur.
Zır zop yolu başka köye yahut gurbete gelin gidecek kızın yakın komşu delikanlı gençler bir araya gelirler bir liste hazırlarlar o liste de köyün ihtiyaçları yazılıdır.  Gurbete giderek gelin kızı gelin arabasına binmeden oğlan babasına sunulur. Oğlan babasıda gençlere gülerek bahşişlerini verir. Bahşişi olan gençler gelin arabasınıköy sınırlarını geçinceye kardeşiyle akşam alem kurup muhabbet ederlerdi. Şimdi bunların hepsi anılarda mazilerde kaldı unutuldu.
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

e-gazete E-GAZETE
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri