ÇOK MÜBAREK BİR HİLAL’İN GÖLGESİ ÜZERİMİZE DÜŞERKEN

A
a
“Ey iman edenler!Sizden önceki topluluklara farz kılındığı gibi oruç ,size de farz kılındı.Belki sakınırsınız…”  
        Söz edilmeye değmez bir hiçken bizleri yaratıp  varlık alemine çıkaran,peygamberler ve kitaplar göndererek hidayet yollarını gösteren ,sayısız nimetleri lütfederek bizleri müşerref kulları kılan Yüce Allah’a hamd u senalar olsun… 
       Oruç tutan ve iftar edenlerin en hayırlısına…  
      İslam devletini kurarak putperest devleti yerle bir eden Efendimize…  
       O’nun A’line ve Ashabına Salat u selam olsun.  
 
        Çok mükerrem bir Hilal’in gölgesi üstümüze düşmek üzere…Büyük ve azametli bir misafiri karşılamaya az bir zaman kaldı.Bu mübarek zaman dilimini nasıl karşılayalım ve yaşayalım ki Allah Resulü’nün Ramazan’ı gibi olsun bu ay?  
 
O, “Allahım! Bu hilali bize iman ve ‘teyemmün’ ,selamet ve İslam’la doğdur.Doğruluk ve hayır hilali…Benim Rabbim de senin Rabbin de Allah’tır.” diyerek karşılamıştı Hilali …Çünkü Müşrikler Allah’ı bırakıp Hilale tapıyorlardı.  
 
          Sanki Hz. Nebi “Ey Hilal!Ben nasıl yaratılmış bir kul isem sen de öylesin. Benim de senin de Rabbin Allah tır.Sen ne bir zarar ne de bir fayda verebilirsin.” diyordu Ay’a..  
 
          Ramazan öyle bir ay ki hiçbir şeyin alternatif olamayacağı muazzam ‘fırsatlar’ barındırıyor sinesinde..Altından kıymetli ‘an’lar mevcut .Çünkü Halik Zül Celal Nar-ı Cahime müstahak binlerce  kişiyi azad ediyor rahmetiyle…  
 
   “Kim iman ederek ve sevabını Allahtan bekleyerek Ramazan orucunu tutarsa geçmiş günahları bağışlanır.”  
 
         Adet olduğu,kültür bunu gerektirdiği veya mahallenin baskısıyla değil iman ederek tutulan bir oruçtan bahsediyoruz.  
 
      “ Şeytanın bağlandığı hayrın ve bereketin nüzül ettiği Cennet kapılarının açılıp Cehennem kapılarının kapatıldığı ..” Ramazan öyle bir geldi ki sanki çok feyizli ve mukaddes bir şehr-i kerim lisan-ı haliyle bize bazı şeyler söylüyor:  
 
Gözlerimize:  
 
“Sakın ha tilki bakışına benzemesin bakışın.Sükun bulsun helalde.Harama bakmaktan uzaklaş! Gecenin koynunda gözyaşı dök Kerim olan Rabbin aşkına.Gözünün feri,dizinin dermanı oldukça kullukta neşeli ol,lezzetini tat.” 
Dilimize:  
 
“Ey dil! İnsanların gıybetini yapma.Falanın lafını filana getirme. Unutma ki bu, büyük belaların  müsebbibidir.Mümin diline yakışmayan fahiş sözü telaffuz etme.Fahiş ve küfür sözlerini  telaffuz etme…Kötü sözden aslandan kaçar gibi kaç.Yalan,boş söz oruçla nurlanan bir ağızda bulunur mu hiç?...” Şair ne güzel söylemiş:  
 
“Dilinle kimsenin ayıbını söyleme  
 
Taşıdığın ‘yük’ avrettir;  
 
Unutma ki insanların da dili var.  
 
Gözün sana bir kusuru gösterirse  
 
Deki ‘Ey göz, onların da gözleri var!’… “  
 
Ellerimize:  
 
“Kan döken,masumlara kıyan,ebrarın başına evlerini yıkan el!Vurma kimseye,hiçbir cana kıyma.Hırsızlık yapmak, rüşvet almak, fakirin fukaranın hakkını Ali Cengiz oyunlarıyla yemek,Müslüman’ın ırzına ,namusuna şerefine uzanmak da neyin nesi!..Uzak dur bu şeni işlerden…Sen sadece Tekbirde havaya kalkmalısın…O kadar!”  
 
Ayaklarımıza:  
 
“Ey ayak! Haram işe haram yerlere gitmekten sakın. Göklerin ve yerin Rabbi Allah’ı kızdıracak gidiş-gelişlere tevessül etme. Dalalet , ziyan ve nedamet yollarında yorma beni!”  
 
Karınlarımıza:  
 
“Haram gıda ile beslenme . Faiz yer bulmasın sende. Haksızlıkla sahip olduğun  hiçbir yiyecek içeceği sokma içine!  Hatta Şüpheli olanlardan bile kaç…”  
  
Benliğimize: 
 
 “Ef nefsim!Görmez misin ki bizden önce dünyaya gelenler çoktan gittiler;şu anda yaşayan insanlar da bir gün mutlaka sayılı dakikaları  bitirip ebedi aleme göçecekler;bizi de aynı akıbet beklediğine göre   pamuk ipliğine bağlı bir ömrü, heva ve hevesimizin bitmek bilmeyen arzularının peşinde  koşarak mı heder edelim? 
Yoksa bizi seven,koruyup-kollayan ,onca aşırılığımıza ve isyanımıza rağmen nimetlerini vermeye devam eden Cenabı Hakkın razı olacağı amelleri kazanacağımız bir vasat mı kılalım? “ 
 
            GELİN BU  AYI FIRSATA ÇEVİRELİM 
 
1-Kuran’ı Kerim’i en az bir defa tertil üzere okuyalım. Metnini okuduğumuz ayetlerin hem meali hem de tefsirini farklı kaynaklardan  da okuyarak anlamaya çalışalım.Okumalarımızda aile efradıyla birlikte olursak rahmet ve bereket -biiznillah -o eve sağanak sağanak inecektir.Çocuklarımızın da bu ayda Kur’an ile meşgul olmasını sağlamak mecburiyetindeyiz.  
 
2-Orucumuzu abdest ile taçlandıralım. Gün boyu abdestli olmanın faydaları erbabınca malumdur. Abdestli kişinin basireti açılır.Şeytan ile arasına sed çekmiş olur.  
 
3- Revatib sünnetlerin müdavimi olmalıyız. Revatib sünnetleri ;sabah namazından önce 2,öğleden önce 4 sonra 2,akşamdan sonra 2, yatsıdan sonra 2 olmak üzere 12 rekattır  
 
4-Secdeleri çoğaltmalıyız. Efendimiz(sav) Sevban ‘a “Öyleyse Çokça secdeye git.Çünkü yaptığın her secde ile Allah senin dereceni arttırır ve hatanı siler. buyurmuştur.  
 
5-İftarı acele yapmalı sahuru ise son vakte kadar ertelemeliyiz.  
 
6-Bu saatleri ve dakikaları Allah’a dönüşüş için bir başlangıç yapmalıyız.Kulluk yolunda yeni bir diriliş ve arınma vesilesi olabilirse ne mutlu bize..Özellikle seher vakitlerini boşa geçirmek hüsrandır.Çünkü istiğfar vaktini Cenabı Hak hep seher vakitleriyle birlikte zikretmiştir. Unutmayalım ki duayı, zikri ,tefekkürü ,huşuyu ,Rabbimize boyun eğmeyi arttırmak rahmeti celbeder.  
 
“…Müttakiler Cennette çeşme başındadırlar. Rablerinin sunduğu nimetleri almış saadet içindedirler. Çünkü onlar buraya girmeden önce de ihsan ehli idiler.Geceleri az uyurlar,seher vakitlerinde de istiğfar ederlerdi..” 
 
7-Bu ayda infak için her fırsatı değerlendirmeliyiz.Fakirin, mahrumun ,kimsesizin,yetimin,dul kadınların,yolda kalmışın,borç içinde kıvrananın,çaresizin,muhacirin, mazlumun yanında olmak ve varlığımızı onlarla paylaşmak ,Rabbimizin bahşettiği en büyük nimet olan iman nimetinin kalbimizde  köklenmesine ve mutluluğumuza vesile olacaktır.Unutmayalım ki 
 Nebi(as) insanların en cömerdiydi.Özellikle de Ramazan’da..  
 
8-Akrabalık bağlarını gözetmeliyiz. İnsanların akrabalık bağlarını hoyratça parçaladığı bir asırda yaşıyoruz.Hesap gününe inanan biz müminler Şeytanın vahiylerin bir vahiy olan “akrabadan uzak dur” sapıklığını şeytanın yüzüne çarpmalı ve akrabalarımızı korumalı -gözetmeli ve onlara ihsanda bulunmalıyız.Şayet yanlış yolda iseler elimizi onlara uzatmalıyız . 
 
9-Ailemize karşı sürur içinde olmalıyız.Ramazan başlayınca abus bir suratla bu ayı ev halkı için zindana dönüştürmek vakayı adiyeden oldu maalesef.Ciddiyet namına evde terör estirmek bu ayı kapı dışarı etmektir.Evimizde diğer aylara nazaran çeşitli yiyecek içecekleri, bolluğun ve bereketin tezahürü olarak bulundurmalıyız.  
 
10-Anne babamıza ihsanda bulunmalıyız. Anne baba hakkının yerlerde süründüğü bir çağda yaşıyoruz .Biz Müslümanlar da ahir zamanın hastalıklarına müptelayız.Hayatta olan valideynimize en güzel yiyecek –içeceği sunmalı,en güzel cümleleri onlar için kurmalı “Allahım onlar bana küçükken nasıl baktılar nasıl acıdılarsa sen de onlara öyle rahmet et..” demeliyiz.Mallarımızı onların hizmetine sunmaktan imtina edersek Rahmet Peygamberinin ilencine uğrayanlardan olmamız işten bile değil.Hayatta olmayanlar içinde dualarımızı eksik etmemeliyiz.  
 
11-Talibi ilim olmalıyız.Çok az bile olsa her gün yeni bir şey öğrenme gayreti insanı tembellikten kurtarır.  
 
12-Komşularımızla iyi geçinmeliyiz. Allah resulü Müslim’in rivayet ettiği bir hadiste komşusu şerrinden emin olmayan kişinin Cennete giremeyeceğini beyan ediyor.  
“Komşusunun şerrinden emin olmadığı kişi Cennete giremez.”  
 
       Oruç hakikaten ‘zor’ ve meşakkatli bir rükündür. Kişiyi yeme, içme, cinsel ilişki gibi helal fiillerden ‘ gündüz’ uzak tutar. (Gecesinde bütün bunların mubah olması ise rahmettir.) 
       Onun için Peygamber Efendimiz  Yüce Mevla’nın   “Adem oğlunun her güzel ameli on katından yedi yüz kata –veya Allah’ın dilediğine -kadar karşılık bulur;ama Allah ‘Oruç yalnızca benim içindir;karşılığını da ancak ben vereceğim…’ buyurduğunu haber verdi. ” 
       Hadi gelin bu ayı diğer aylardan farklı bir ay yapalım.  
       Ömrümüzün kalan kısmı da yaşadığımızdan daha  şuurlu olsun.  
       Var mısınız yeni bir başlangıca?  
 
 
 
1000
icon
M.Sahin 17 Mayıs 2018 08:22

Rabbim Ramazan in fırsatlarından faydalanıp Bayramla müşerref kilsin bizi.. Allah razı olsun Kıymetli üstadım...

0 0 Cevap Yaz
faydalı 17 Mayıs 2018 01:25

Değerli hocam, Allah razı olsun. Gayet dolu bir yazı olmuş.okuyanları müsdefid olacağına inanıyorum. Allah ilmini artırsın. daha ügzel makaleler yazmaya muvaffak kılsın inşallah.

0 0 Cevap Yaz
M.sahin 15 Mayıs 2018 21:12

Allah razı olsun...Dogru söz.

0 0 Cevap Yaz
Naci Bozkurt 69412 Almanya 15 Mayıs 2018 16:22

S.A Muhterem kardeşim güzel yazıyorsun ama bu yazdıkların günühlardan kaçınmayan günahları bikmeyenlere çok zor gelir.Önce bu insanlara kendi ailesine sevdiklerine neyin yapılmasını istemiyırsa din kardeşleri içinde aynısını istemelidir.Zinaya,harama,dikkat etmeli örnek olmalı Yetime fukaraya yardım etmeli,lanet etmemeli Bizler ahir zaman Nebisine ümmet olmak istiyorsak onun gibi yaşamaya çalışmalıyız.Tüm islam aleminin Ramazanı hayırlı olsun müslümanların üzerinden rahmetini eksik etmesin S.A

0 0 Cevap Yaz
e-gazete E-GAZETE
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri