BU CENNET VATAN BİZİM 

A
a

“Harp zaruri ve hayati olmalıdır. Hayatı millet tehlikeye maruz kalmayınca harp bir cinayettir.” ATATÜRK 
Değerli okurlarım, Sevgili Kırşehir’ler; 
30 Ağustos Zafer Bayramının 96. Yılını büyük bir gurur, büyük bir onur, büyük bir mutluluk ve büyük bir sevinç içerisinde kutladık. Yüce Türk Milletine kutlu olsun. 
Tarihte başka bir örneği olmayan büyük kurtuluşun, yeniden varoluşun zaferinin adıdır 30 Ağustos.  Gazi Mustafa Kemal Başkomutanlığındaki Türk Ordusunun,  26 Ağustos 1922’de başlattığı Büyük Taarruz sonucu  30 Ağustos günü çember içine alınan düşman kuvvetlerinin  yok edildiği ve 9 Eylül 1922’de İzmir’de denize dökülerek  Vatan topraklarının tamamen düşmandan temizlendiği günün adıdır 30 ağustos.  Dünya tarihine altın harflerle yazılan ve Dünyada başka bir örneği olamayan Kurtuluş savaşının sonlandığı, yüce Türk Milletinin dirilişinin adıdır 30 Ağustos. 
Varoluşun 96. Yılını kutladık.  Bakın, büyük kurtarıcı, eşsiz devlet adamı, Başkomutan Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK, kurtuluşun, yeniden varoluşun zaferi için neler söylemiş; 
30 Ağustos Zaferi, Türk Tarihi’nin en önemli dönüm noktasıdır. Ulusal tarihimiz çok büyük, parlak zaferlerle doludur, ama Türk Ulusu’nun burada kazandığı zafer kadar kesin sonuçlu, yalnız bizim tarihimize değil, Dünya tarihine yeni bir akım vermekte kesin etkili bir meydan savaşı hatırlamıyorum. Besbelli ki yeni Türk Devleti’nin, genç Türkiye Cumhuriyeti’nin temeli burada sağlamlaştırıldı, ölümsüz yaşayışı burada taçlandırıldı. Bu alanda akan Türk kanları, bu göklerde uçuşan şehit ruhları, Devletimizin, Cumhuriyetimizin ölümsüz koruyucularıdır.” 
Atatürk'ün Başkomutanlığında yapıldığı için, Tarihe Başkomutanlık Meydan Muharebesi olarak altın harflerle yazılan Büyük Taarruz, başarıyla sonuçlanmış ve 9 Eylül 1922'de İzmir'in kurtarılmasıyla Türk toprakları düşman işgalinden kurtulmuştur. İlk kez 1924 yılında Afyon'da Başkumandan Zaferi adıyla kutlanan 30 Ağustos, 1926'dan itibaren Zafer Bayramı olarak kutlanmaktadır.  
Dün Kırşehir ve Ülkemizin her köşesinde,  Şanlı Ay Yıldızlı bayrağımızın dalgalandığı her yerde, Türkiye Cumhuriyeti devletinin kuruluşu yolundaki engellerin ortadan kaldırıldığı,  19 Mayıs 1919’da Atatürk’ün Samsun’a ayak basarak  başlattığı özgürlük ve bağımsızlık mücadelesinin, “ Ya İstiklal Ya Ölüm” parolasıyla yola çıkan bir milletin kazandığı zaferi kutladık.  Doğudan Batıya, Kuzeyden Güneye, Güneydoğudan Kuzeybatıya, Kuzeydoğudan Güneybatıya bu coğrafyayı kendisine yurt edinmiş, Vatan toprağı diye kanını dökmüş, canını vermiş insanların yaşadığı,   Şairin “Dörtnala gelip Uzak Asya'dan, Akdeniz'e bir kısrak başı gibi uzanan bu memleket, bizim.” Diye tarif ettiği güzel yurdumuzun her köşesinde kutladık yeniden varoluş zaferini. 
Değerli okurlarım,  Atatürk’ün Cumhuriyetimizi emanet ettiği sevgili gençler; değişik vesilelerle hep yazdım, dikkatlerinize sunmaya çalıştım. Bu gün bir kez daha tekrarlamak istiyorum. 
Bu güne kadar bize  emanet edilen bu Cennet vatana en iyi şekilde sahip çıktık, bundan sonrada çıkmaya devam etmeliyiz. Hem de her zamankinden daha çoşkulu, her zamankinden daha bilinçli, her zamankinden daha çok birlik beraberlik içinde olmalıyız, olmak zorundayız. Bizim gidecek başka yerimiz, başka toprağımız yok. Yüce Türk Milletinin evlatları, birileri gibi, yurdunu, yuvasını, vatanını bırakıp kaçan fareler gibi olmadı, olamaz, olmayacak. Dünya tarihinde hiç Mülteci Türk duydunuz mu, gördünüz mü? Duyamazsınız, göremezsiniz, hani hep söyleniyor ya; TÜKLER VATANINI TERK ETMEZ. YA VATANINI KORUN YADA ŞEHİT OLUR.   İşte bu kadar. Bunun başka izahı, başka tarifi yok. Burası sözün bittiği yer.  
Değerli Aşıkpaşa okurları, değerli Kırşehirliler, sevgili vatandaşlarım; 
Şairde demiş ya; 
Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda? 
Şüheda fışkıracak toprağı sıksan, şüheda! 
Canı, cananı, bütün varımı alsın da Huda, 
Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda. 
Bu ülke için, bu topraklar için, Ay yıldızlı şanlı bayrağımız için şehitler verdik, vermeye de devam ediyoruz. Gazi Mustafa Kemal   tüm şehitlerimiz icin “..bu göklerde uçuşan şehit ruhları, Devletimizin, Cumhuriyetimizin ölümsüz koruyucularıdır.” Demiş Bizler tarih boyunca atalarımıza layık olduk, olmaya da devam edelim. Bu topraklara asla ve asla na-mahrem eli değmediğini bütün cihan gösterdik, göstermeye devam edelim. 
Değerli Kırşehirliler; Bu gün 30 Ağustos 2018 Perşembe.  Evlerinizi ve iş yerlerinizi Bayraklarla donatın, Cumhuriyete, Demokrasiye sahip çıkmak için meydanları doldurduğunuz gibi meydanlara çıkın, kutlamalara katılın.  Saat 10.00 da Anıt Meydanında başlayacak kutlama törenlerine katılın. Çocuklarınız mutlaka yanınızda olsun. Bol miktarda Balon ve Şeker alın.  Rengarenk balon ve şekerlerden. Gördüğünüz tüm çocuklara dağıtım ve bu günün ZAFER BAYRAMI olduğunu söyleyin. Bu günün önemini öğrensinler, bilsinler.  
Sahipsiz vatanın batması haktır, sen sahip olursan bu vatan batmayacaktır.” 
Kurtuluşun,  yeniden varoluşun Zaferi, 30 Ağustos Zafer Bayramımızın 96. yılı kutlu olsun.  
Galın sağlıcakla. 
 Gürsel SEÇİLMİŞ
 
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

e-gazete E-GAZETE
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri