Biraz Daha Özen Lütfen !

A
a

Geçen hafta bu köşeden siz değerli okurlarıma Nisan ayı ve dolayısıyla da baharın güzelliklerini aktarmaya çalışmıştım.  Çok olumlu tepkiler aldım. Öncelikle konuya ilgi gösteren tüm okurlarıma saygı ve sevgilerimi sunuyorum.  

Baharın güzelliklerini görmenin yanında biraz da yaşamak lazım. Yaşarken de yaşadığımız çevreyi korumak, kollamak kirletmemek lazım diye düşünüyorum. Bizler korur ve gözetir isek bu güzellikler devamlı olur. Aksi takdirde yarına hiçbir şey bırakamayız. Çocuklarımıza güzel bir çevre bırakmak için önce onları bu konuda eğitmek, yetiştirmek ve çevre bilincini aşılamamız lazım. Çocuklarımızın ilk eğitimlerini aldıkları kişiler anne ve babalarıdır çünkü.  

 Ne havanın, ne suyun, ne de toprağın kendi kendine kirlenmeyeceği herkes tarafından bilinir.  Hatta kendi haline bıraksak, insanı uzaklaştırsak tertemiz kalır. Ama ne yazık ki İnsanoğlu kimi zaman bilerek fakat önemsemeyerek, kimi zaman da farkında olmadan çevreyi oluşturan diğer unsurları kirleterek dünyamızı ve dünya üzerindeki canlı yaşamının geleceğini tehlikeye atar. Çevre kirliliği konusunda,  toplumumuzun  en küçük birimi olan aileden, eğitimcilere, yerel yönetimlerden vatandaşlara kadar her kesiminden ve her yaştan insana çok büyük sorumluluklar ve görevler düşmektedir. Bizlerin ve gelecek kuşakların temiz hava soluyabilmeleri, sağlıklı ve temiz su içebilmeleri, kırlarda çocuklarımızın rahatça oynayabilmeleri, topraklardan bol ve bereketli ürün alınabilmesi için hepimizin, tek tek ve örgütlü bir şekilde sorumluluklarını bilmesi ve ona göre davranması gerekmektedir. Geleceğini düşünen herkes, bırakın başka şeyleri, çocuklarını seven herkes ki çocuğunu sevmeyen yoktur,  çevreyi temiz tutmalı ve korumalıdır.  

Değerli Kırşehirliler, sevgili okurlarım;  

Geçtiğimiz yıllarda gerek bu konuda gerekse çarpık yapılaşma, hızla beton yığınına dönen bağlarımızı, bahçelerimizi konu alan yazılar kaleme almaya çalıştım. Henüz vakit varken ve geç kalmadan, "bana ne" demeden hepimiz çevremiz için elimizden gelenin fazlasını yapmalı,  bu çabanın içinde olmalıyız.  Yok edilen, kişisel çıkar uğruna, üç kuruş menfaat uğruna yapılaşma yapılan sulak alanlarımızı, sulanabilecek, hazır su olan bağlarımızı, bahçelerimizi koruyalım. Bu alanların yerel yönetimler tarafından korunması,  tarıma, sulamaya elverişli olmayan alanların konut ve yerleşim alanı olarak ayrılmasının temini için gayret gösterelim.  

Şirin Kırşehir’imizde güzel bir çevremiz var. Parklarımız da güzelleşiyor. Örneğin Şehrimizin ortasında, şimdilik nefes alınabilecek tek yer olan Kent Park var. Buna yeni parklar ekleniyor ve bu günlerde çiçeklerle bezenip güzelleşiyor. Güzelleşiyor ama daha şimdiden kirletmeye başladık bile. 

Geçen hafta eşimle birlikte küçük bir gezinti yapalım dedik. Terme parkına doğru yürüdük. Önceki adı Terme Şelale parkı idi şimdi değişti mi bilmiyorum. Ama adı her neyse çok önemli değil. Çok güzel olmuş. Yer döşemeleri, oturma yerleri, bankları tam bir uyum içerisinde harika görünüyor. Çiçekler, güller büyüyüp serpilince daha da güzel olacaktır diye düşünüyorum. Ama daha şimdiden, parkta oturanlar henüz çoğalmadan çekirdek kabukları, poşetler, külahlar atılmış yerlere. El insaf. Allahtan korkun be insanlar. İnsan denilirse tabi. İnsan olan insan oturunca önce bir etrafına bakar. Ne var ne yok, burası neresi, kimler yararlanıyor, neler yapılmış, neler yapılacak, benden sonra burayı birileri kullanacak mı gibi bir muhasebe yapar.  Bunu insan yapar. Hayvanda bu bilinç olmadığı için, yaptığı işten birileri zarar görür mü diye bir hesap yapamadığı için çevreye zarar verir. Ben başka bir şey demiyorum. Yorumu  ve ayrımı siz değerli okurlarıma bırakıyorum. 

 

 

Ben öncelikle konuya duyarlı davranan, çevre koruma bilinci içinde olan tüm okurlarıma saygı ve şükranlarımı sunuyorum. Hemen duyarlı vatandaşlara bir uyarı yapmak istiyorum. Çevreye zarar veren kişi yada kişileri uyaracaksanız çok çok dikkatli olun lütfen. Başınıza olmadık işler gelebilir. Dayak yiyebilirsiniz. Çünkü kişiler o kadar pervasız ve duyarsız, o kadar kendinden emin ve kabadayı kılıklı ki dikkat etmekte yarar var. En kestirmesi, yakınınızda bulunan bir görevliye yada telefonla yetkililere ihbarda bulunmak. Niye böyle bir uyarı yaptım. Ben az kalsın gençler tarafından pataklanıyordum da ondan. Dikkatli olmakta yarar var. 

Asıl konumuza gelir isek.  Parklar gerçekten çok kötü kirletiliyor. Çok acil önlem alınmalı. Bana göre işin en kötü ve tehlikeli olanı neresi biliyor musunuz değerli okurlarım. Vatandaşın elinde çekirdek, yanında küçük çocukları. Ara sıra da çekirdeğin kabuğunu yere atıyor, içini de “ Al Annen gurban ossun” diye çocuğun ağzına veriyor. O minnacık çocuk ne bilsin çevrenin kirlendiğini böyle olur sanıyor ve o şekilde büyüyor. Siz o çocuktan çevreye duyarlı olmasını nasıl beklersiniz. Yada o çevreyi başka bir şekilde kirletir ise ona nasıl kirletmemesini söylersiniz. Bence söyleyemezsiniz. Yukarıda belirttim. İlk eğitim aileden başlar. Bunu sağlamak çok zor değil değerli okurlarım. Lütfen biraz daha özen. 

Bu konuyu irdelemeye devam edicem.  

 

KIRŞEHİRSPOR 

Diğer önemli konu Kırşehirspor. Bu günkü adı Kırşehir Belediyespor. Kanayan yaramız dı. Kan durdu. Hasta tedavi edildi. Ayağa kalktı, iyileşti, koşmaya bile başladı. Nereye koşuyor? ŞAMPİYONLUĞA. Bu hafta bu iş bitiyor. Gruptan lider çıkmak üzereyiz. Pazar günü bu iş biter. Ondan sonrası. Sonrası daha sonra. Hele bu haftayı kazasız belasız atlatalım. Sonraya bakarız. 

Galın sağlıcakla. 

1000
icon
Gökhan 6 Nisan 2018 14:17

Duyarlılığınız ve yazınız için teşekkürler müdürüm. Ben kırşehirli değilim ama kırşehiri kırşehirlilerden daha çok seviyorum. çünkü kirletmiyorum.

0 0 Cevap Yaz
e-gazete E-GAZETE
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri