Biraz Daha Özen Lütfen !

A
a

Değerli Kırşehirliler, sevgili okurlarım;  

Geçtiğimiz iki haftaki yazılarımda bu köşeden siz değerli okurlarıma baharı, baharın güzelliklerini, çevreyi, çevre temizliğini, güzelleşen, bizlerin hizmetine sunulan parklarımızı, caddelerimizi anlatmaya çalışmış ve geçen hafta “Parklar gerçekten çok kötü kirletiliyor. Çok acil önlem alınmalı. Bana göre işin en kötü ve tehlikeli olanı neresi biliyor musunuz değerli okurlarım. Vatandaşın elinde çekirdek, yanında küçük çocukları. Ara sıra da çekirdeğin kabuğunu yere atıyor, içini de “ Al Annen gurban ossun” diye çocuğun ağzına veriyor. O minnacık çocuk ne bilsin çevrenin kirlendiğini böyle olur sanıyor ve o şekilde büyüyor. Siz o çocuktan çevreye duyarlı olmasını nasıl beklersiniz. Yada o çevreyi başka bir şekilde kirletir ise ona nasıl kirletmemesini söylersiniz. Bence söyleyemezsiniz. Yukarıda belirttim. İlk eğitim aileden başlar. Bunu sağlamak çok zor değil değerli okurlarım. Lütfen biraz daha özen.” Diye noktalamıştım yazımı. 

Bu günde bu konuda birkaç satır daha yazmak istiyorum. Şehrimizin ana caddelerindeki yol ve kaldırım düzenleme çalışmalarında neredeyse sona gelindi. Eksikti, fazlaydı, yanlıştı, doğruydu, yapılanlar, yapılmayanlar vb. konular ayrı bir tartışma konusu. Bu konuları cadde üzerindeki esnaflarımız, sivil toplum kuruluşlarımız, odalarımız, derneklerimiz, konunun uzmanı vatandaşlarımız ilgililere iletiyorlardır, yada ileteceklerdir diye düşünüyorum. Ben görüneni, mevcut durumdaki bizim yanlışlarımızı irdelemek istiyorum. Yapılan iş bizim için, bizim çocuklarımız için, bizim çocuklarımızın gelecekte temiz bir çevrede, sağlıklı şekilde yetişmeleri için yapılıyor. En önemlilerinden birisi de bizim paralarımızla yapılıyor. Biz bozuyoruz, tekrar yapılmak durumunda kalıyor. Ne oluyor o zaman aynı iş için iki-üç-dört kere harcama yapmak, zaman harcamak durumunda kalınıyor. Yapanların yanlışlıkları, yapılan işin eksikleri yok mu? Vardır, olabilir. Yukarıda kısaca değindim. Onları  da uygun bir dille ilgililere, yetkililere iletmek, göremediklerini göstermek, duymadıklarını duyurmak da vatandaş olarak bizlerin görevi. Ama önce yapmamız gereken kendi görevimizi yapmak, kendi sorumluğumuzu yerine getirmek, yapılanlara sahip çıkmak ondan sonra da yapılmayanları eleştirmek. Durum bu. 

Değerli Kırşehir’liler; Bakın 2014 yılında, yaklaşık 4 yıl önce bu köşeden yine siz değerli okurlarıma aynı konularda, farklı şekilde seslenmişim. Bu güne baktığımda, yani 4 yıl sonra, üzülerek söylüyorum gerçekten değişen bir şey olmamış. Değişen tek şey, o zamanki bebekler dört yaş daha büyümüş çocuk olmuş, çocuklar 4 yaş daha büyümüş genç olmuş, gençler dört yaş daha büyümüş delikanlı olmuş. Ama yaşadığımız çevreye, parklara, bahçelere, yollara, kaldırımlara karşı duyarsızlığımız aynen devam ediyor. Hatta artarak devam ediyor. Niye artarak, arkadan gelen çocuk olmuş bebekler, genç olmuş çocuklar önlerine baktıklarında hiç güzel bir örnek yok da ondan. 

Bakın 2014 yılındaki bir yazımda neler söylemişim;  

“Kent park dedim de aklıma geldi. O muhteşem yeri gidip görmüşsünüzdür inşallah. Eğer halen gitmediyseniz mutlaka gidip görün. Ama lütfen elinizde çekirdek olmasın…………….  Bu parkı bize kazandıran Başta Belediye Başkanımız Sayın Yaşar BAHÇECİ olmak üzere emeği geçen herkesi sevgiyle kucaklıyor, en derin saygı ve sevgilerimi sunarken her zamanki sözümü hatırlatıyorum. KIRŞEHİR KENDİSİNE HİZMET EDENLERİDE İHANET EDENLERİ DE UNUTMAZ. SİZİDE UNUTMAYACAKTIR………….O park bizim. O park bizim paralarımızla bizler için yapıldı. Bu güne kadar olduğu gibi burası içinde geçerli bir kural var. Yapanlar giderken sırtına alıp gitmeyecek. O parktan sadece kendileri de yararlanmayacak. Şehir yerinde durdukça orası da duracak ve insanlar oradan yararlanacak. O kadar. ……Dışarıdan gelen misafirlerimize gururla gösterebiliriz. İşte burası Şirin Kırşehir’in, Şipşirin parkı diye. Ne olur biraz daha özen. Aksi taktirde parkın ismini değiştirelim. ÇEKİRDEK YEME PARKI.”  

Diye devam eden yazıda uyarılarda bulunmuşum. O zamanki haberlerde belirtilmiş. Parkta kabuklu yemiş yemek yasaklanmış. Sık sık anonslar yapılmış. Ama o zamanda, bu günde bu uyarılar çok yerine ulaşmamış ne yazık ki. O zaman esnaf kardeşlerimize; 

“Yeri gelmişken cadde üzerindeki esnaflarımızı uyarmak istiyorum. (Gerçi bir kısım esnafın kendisi iş yerinin önüne, kaldırımın kenarına bir tabure koyuyor, yanında sohbet arkadaşı ve çekirdek, iri çıkarmaya devam. Bunlara da haddini bildirmek yine görevlilere düşüyor.) Sizler iş yerlerinin önünü korur ve temiz tutarsanız, kirletenleri usulüne uygun uyarırsanız sorunun büyük bir kısmını halletmiş oluruz diye düşünüyorum.” Şeklinde uyarıda bulunmuşum, bu gün bir kez daha aynı uyarıyı yapmak istiyorum. Değerli esnaf kardeşlerim, lütfen caddelerinize, sokaklarınıza önce siz sahip çıkın, sizler başlatırsanız arkası gelir diye düşünüyorum. Lütfen biraz daha özen. 

Bu gün şehrimizin değişik yerlerine değişik parklar yapılmaya devam ediyor. Geçem hafta Terme Şelale parktan bahsetmiş ve içler acısı durumunu aktarmıştım. Gerek şehir merkezinde gerekse kenar mahallelerdeki parklar hep aynı durumda. Kenar mahalleler yine iyi. Merkezdeki umuma açık parkların hiç hali yok ne yazık ki.  

Buna cadde ve sokaklarımızı da ekleyebilirsiniz. Şehrimizin Kayseri asfaltından girip, Askerlik şubesi önünden devam eden ve Terme ye kadar giden, şehri Kuzeyden Güneye ikiye bölen harika bir caddemiz var. Son günlerde bu güzergâhtan gittiniz mi bilmiyorum. Ben birkaç kez gittim. Bir keresinde de özellikle gezme maksatlı gittim. Orta refüj düzenlendi, ışıklandırma yapıldı, ağaçlar dikildi, yaya geçişleri yapıldı, ağaçların arasına da güller dikildi. Şimdilik küçükler, henüz ne oldukları belli değil. Biz izin verirsek büyüyüp serpilecek bizde ne olduklarını görme imkanı bulacağız. Buraya kadar güzel. Gelelim kritik noktaya. Dikkat etmişsinizdir. Ağaçların arsına kırmızı-beyaz, yeşil-beyaz bantlar bağlandı. Ben önce acaba Milli takımın renklerimi, yada şampiyonluğa koşan Kırşehirsporun renklerimi diye düşüyordum. Ama sonradan yanıldığımı anladım. Bu bantlar kişilerin geçişlerini engellemek için bağlanmış. Karşıdan karşıya geçen vatandaşlar buraya dikilen gülleri çiğnemesin diye bağlanmış o bantlar. Abooooooooooooovvvv. Ne kadar ayıp, ne kadar yazık, ne kadar acı bir manzara. Oralarda yaklaşık 4-5 metre aralıklarda yaya geçitleri var. O tür bant yada çitler genellikle koyun, keçi,inek, dana, eşek, at gibi hayvanlar ekilen dikilen yerlere zarar vermesinler diye dikiliyordu, şimdilerde maalesef insanlar çiğnemesin dile bant çekilir oldu. Tabi insan denilebilirse. Geçenlerde Terme caddesinin bir bölümünde o bantları kesmişler ve yol açmışlar. Bir kadın yaklaşık 5-6 yaşlarında kız çocuğunun elinden tutmuş, kesilen bantların olduğu yerden yeni dikilmiş gülerin arasından geçirmeye çalışıyor. Çocuk “ Anneee burada dikenler var” diyor, kadın “ bişi olmaz geç geç” diye ısrar ediyor. Yorum sizin değerli okurlarım.  

Konu ile ilgili, memleketimizle ilgili görüşlerimi aktarmaya çalıştım sizlere. Değerlendirmeyi de sizlere bırakıyorum. İhtiyaç duyarsak, ki duymama ihtimali yok gibi,  yine bu konuları ele alırız. Bu konuda şimdilik bu kadar. 

KIRŞEHİRSPORUMUZ 

Sevgili Kırşehir’liler;  Geçen hafta “Diğer önemli konu Kırşehirspor. Bu günkü adı Kırşehir Belediyespor. Kanayan yaramız dı. Kan durdu. Hasta tedavi edildi. Ayağa kalktı, iyileşti, koşmaya bile başladı. Nereye koşuyor? ŞAMPİYONLUĞA. Bu hafta bu iş bitiyor. Gruptan lider çıkmak üzereyiz. Pazar günü bu iş biter. Ondan sonrası. Sonrası daha sonra. Hele bu haftayı kazasız belasız atlatalım. Sonraya bakarız.” Diye tamamlamıştık. 

 Evet bu iş bitti, hem de çok güzel bitti. Gruptan çıktık. Şimdi sıra 22 Nisan’daki hakiki şampiyonluk maçında. Rakip mi? Ezeli rakiplerimizden Nevşehirspor. Bu iş de kolay. Bizim takımın bu işi bitirmeye gücü yeter. Yönetimden, denetime, Başkanından, müdürüne, oyuncusundan, malzemecisinden ve en büyük destekçi harika taraftarından herkes ama herkes bu şampiyonluğa inanmış 22 Nisanı bekliyoruz.  

Haydi bakalım hayırlısı. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramında çifte mutluluk yaşayalım, iki bayramı bir arada kutlayalım. 

Olur olur, bu iş olur. 

  Galın sağlıcakla. 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

e-gazete E-GAZETE
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri