Bildiğimiz Eyvahlar

A
a
Akıl insana bahşedilen en güzel hazinedir. Allahüteala aklı insana belirli sınırlar içinde verip, aynı sınırla da sorumlu tutmuştur. Yani insanın öğrenebileceği, öğrendiğini hayatında tatbik edeceği alanda sınırlıdır. Yalan olduğuna emin olduğumuz bu dünya ve sonsuzluğuna inandığımız ahret hayatı için bilip öğrendiklerimizle ve hiç umursamadıklarımızla muammaya doğru gittiğimizi düşünüyorum.evet gereksiz şeylerle aklımızı doldurup, hayati konulara yer bırakmıyoruz.
Örneğin; onlarca futbolcunun adını, soyadını, hangi takımda oynadığını bilip de 32 farzdan haberi olmayan gençlerimiz var. Azımsanamayacak kadar çok..
Üniversite okuduğu ildeki; cafeleri, alış veriş merkezlerini, okey salonlarını bilip; şehir kütüphanesine hiç uğramadan mezun olanlar var. Diplomayla her iş bitmiyor.
Büyük marketlerin, ucuz kredi veren bankaların, adı dahi yabancı olan tuhafiyelerin adreslerini bilen bizler, bozkır diye üzüldüğümüz Kırşehir’imizde Orman Müdürlüğü nerede, TEMA Vakfı var mı? Biliyor muyuz? Yeşili seviyorum demekle olmaz.
Sözün özü şu ki; nizamı alem için, memleketimiz bekası için, çocuklarımızın refahı için, hiçbir adım küçük değildir. Yeter ki boş işlere vakit harcamayalım.
 
Bilmen gerekenin farkında mısın?
İlimle alimin terkinde misin?
Kurumuş çeşmenin arkında mısın?
 
Uslan da kendine gelsene nefsim.
Hak adalet için ölsene nefsim.
 
Tarihine baksan rehavet kalmaz.
Şaşkın nişancıyla hedef vurulmaz.
Kan ile sulanmış toprak verilmez.
 
Hay de şehadete gülsene nefsim
Vatan bayrak için ölsene nefsim
 
Sen uyu bakalım zulüm geliyor.
Zalim uyuyana korku salıyor
Mazlum sen umutla sana gülüyor.
 
Ayağa kalkıpı yol alsana nefsim
Gayrı Hak uğruna ölsene nefsim.
 
1000
icon
Benjamin 19 Mart 2018 10:10

Abi ilk önce yazın için teşekkürler. Yazarken çalıştığın yere odaklamışsın kendini. Normal bir şekilde bu tutum olağandır. Şimdi sana sorular yöneltmem gerekiyor. Şimdiki neslin yeşili sevdiğini nereden biliyorsun? Bu neslin kütüphanelerin yerini bilmediğini nereden biliyorsun? Bunları onlara sorduğun için mi söylüyorsun yoksa bir genelleme sonucu mu? Bir diğer genellemeye gelecek olursam: Allah-u Teala büyüklere ne demişti? Anne ve babamdan duyduğuma göre, hatta aynen onların söylediklerini aktarayım: "Bize, siz söyleyin; gerisi onlara kalmış, demiş Allah. Yapmazsan günah senin boynuna." Yani genelleme yaparak 32 farzı bilmediğini söylediğin gençlerin çoğu belki biliyorlar? Bu konuda net bir şey söylemen yanlış. İlginç bir şekilde diplomayla ilgili söylediklerine katılıyorum ama bir farkla: Gençlerin kütüphanelere gidip gitmediğini sorman gerekiyor. Eğer bilgiyle hareket etmiş olsaydın belli olurdu ve ben bunları yazmak zorunda kalmazdım. İyi günler. Kolay gelsin

0 0 Cevap Yaz
Sami

Kardeşim eleştiri için teşekkür ederim... Gençlerin hiç biri bilmiyor demedim... Bilmeyenler var dedim...Kaldı ki toplum olarak kitap okuma oranının çok düşük olduğunu TV ler gazeteler her fırsatta dile getiriyor...

1 0
Benjamin

TV'lerden Kanuni'nın nasıl olduğunu öğrendik. TV'lerden Ertuğrul'u öğreniyoruz. Abdulhamid'i de öğreniyoruz. Fatih'e de el attılar. TV her zaman doğrusunu dile getirmez abi. Gazeteler bir nebze de olsa doğrudur ama şişirme haberler çoğunlukta. Okuma oranı konusunda konuşmak gerekirse yüzdelerin arttığı söylenmekte. Yani düşün abi: Geçen 74 yaşındaki bir nine okuma yazma öğrenmek için çabalıyordu. Henüz taze haber. Babası "erkeklerle mektuplaşırsın" diyerek izin vermemiş okumasına. Şimdi her şey yeni, eski yok olmaya devam ediyor. Küçüğünden büyüğüne herkes okumak için çabalıyor. Yani toplumda hiç de sanıldığı gibi okuma oranı az değil. Bu arada "hiç biri" "hiçbiri" olarak yazılır ve ben de "hiçbirini" kastedmedim. Genelini kasteddim senin gibi. Kolay gelsin...

0 0
Sami

benjamın:: kitap okuma oranından bahsediyorum,okuma yazma oranından değil...neyse yinede teşekkür ederim...

0 0
Benjamin

Abi okuma oranıyla kitap okuma oranı arasında ne fark var? Allah aşkına mantıklı bir açıklama ver bana. Bana açık adres ver. Ki ben de senin gibi aydınlanayım. Söz bu tartışmayı o zaman sonlandırırım.

0 0
Sami

Bencamın; ikisi arasındaki farkı bilmiyor olmanı anlayışla karşılamıyorum... Eğitim hayatını bitirip iş hayatına atıldıktan sonra yıllar boyunca hiç kitap, roman,köşe yazısı okumamış insanlar var... Bizim kastettiğimiz odur... Son kez teşekkür ederiz...

0 0
Kadir yagmur 20 Aralık 2017 18:23

Yüreğine sağlık Sami cim

0 1 Cevap Yaz
Oguzhan sayar 19 Aralık 2017 12:20

Kaleminin mürekkebi bol olsun kardesim

0 1 Cevap Yaz
Sami yağmur

Teşekkürler kardeşim.

0 0
e-gazete E-GAZETE
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri