2 Şubat

A
a
Doğanın korunması adına düzenlenmiş ilk uluslararası sözleşmelerden biri olan Ramsar Sözleşmesi’nin imzaya açıldığı 2 Şubat günü “Dünya Sulak Alanlar Günü” olarak kutlanmaya başlandı.
        Türkiye de 135 adet kayda değer sulak alan vardır. Bunlardan 14 adedi Ramsar Sözleşmesi’ne dahil adilmiş çok önemli sulak alanlardır.
        Seyfe Gölü Sulak Alanı, Ramsar Sözleşmesi’ne 13 Temmuz 1994 tarihinde sözleşmeye giren ilk beş alandan biridir. Bu durumönemini iyice vurgulamaktadır.
        Seyfe Gölü Sulak Alanı, Mucur’un, Kırşehir’in ve Türkiye’nin en önemli sulak alanlarından birisidir. Seyfe Gölü şu anki durumu ile istediğimiz noktada değildir. Ancak yapılan ve yapılacak çalışmalarla hak ettiği değere ulaşacaktır.
        Bir “Dünya Sulak Alanlar Günü” daha sessiz sedasız geçti. Bu yıl da bir etkinlik düzenlenmedi. Sivil toplum örgütü olarak rahatsız olduk.
        Sulak alanların önemini vurgulamamız ve bu konulara dikkat çekmemiz gerekiyor. Bu nedenle sivil toplum örgütlerinin çalışmalara katkıları ve değerleri unutulmamalı.
 
Sulak Alanlar;
            * Yeryüzünün en zengin ve en üretken ekosistemlerini oluşturan alanlardır.
            *Yöre insanlarına ve ülkenin geneline geniş yelpazede hizmet veren doğal sistemlerdir.
            *Bu alanlar yeryüzündeki hiçbir ekosistemle karşılaştırılamayacak ölçüde işlev ve öneme sahiptirler.
            *Bulundukları çevrenin nem oranını yükselterek, başta yağış ve sıcaklık olmak üzere iklim elemanlarına olumlu etki yaparlar.
            *Tortuları alıkoyarak ve besin maddelerini kullanarak suyu temizlerler.
            *Yüzlerce yıllık doğal süreçler sonucu meydana gelmiş ve ortama karakterize olmuş zengin bitki ve hayvan türleri ile yeryüzünün en önemli genetik rezervuarlarıdır.
            *Balıkçılık, hayvancılık, saz kesimi gibi yüksek ekonomik değere sahiptirler. Bölge ve ülke ekonomisine katkı sağlarlar.            
Seyfe Gölü de yukarıda belirtilen özelliklere sahip; yöremiz, ülkemiz ve dünyamız için önemli bir alandır
Sulak Alanlarımızı korumak adına dikkat edeceğimiz unsurlar:
            *Sulak alanları besleyen kaynaklardan aşırı miktarda su çekilmemeli.
            *Tarımsal, evsel ve endüstriyel atıklardan kaynaklanan kirlenmeler olmamalı.
            *Kuşların, sürüngenlerin ve bunların yavrularının yasadışı olarak avlanması, yumurtalarının toplanması engellenmeli.
            *Su bitkilerinin sökülmesi, sazların yakılması ve turbalıkların yok edilmesi önlenmeli.
 
Sulak Alanlar Komisyonu’ndaki görevli kurumlar görevlerini etkin bir şekilde yerine getirmeli ve yasaların gerektirdiği tedbirlerin uygulanması için daha etkili denetim mekanizmaları geliştirmelidir.
Son günlerdeki yağışların etkisi ile gölümüzde yeterli olmasa da suyumuz var.  Bu kadar suyun olması da gölün toprak yapısından kaynaklanıyor.
        Gölün tabanı çorak ( geçirgen olmayan) toprak olduğu için, yağışlardan kaynaklanan sular tabana geçmiyor. Ayrıca sığ bir gölümüz olduğu için gölün belirli bir kısmını dolu görebiliyoruz.
        Kalaba - Seyfe Pompaj Sulama Projesinin ve Kırşehir-Mucur-Seyfe Havzası Ekoloji Koruma Projesinin bir an önce hayata geçirilmelidir.
Sayın Bakanımızdan, Valimizden ve Milletvekillerimizden Seyfe Gölü Kuş Cenneti ile ilgili yapılan çalışmaların takibini ve hızlandırılmasını arzu ediyoruz.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

e-gazete E-GAZETE
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri