11. Yıl

A
a
Seyfe Gölü Kuş Cennetinin güzelliğini ve önemini vurgulayan ve benim çektiğim fotoğraflardan oluşanon birinci yılına ulaşan bir takvim. 
Yıllar ne çabuk geçiyor ama uzun bir süreç. Maddi ve manevi zorluğun getirdiği etki ile artık takvim yapmayacağım kararı almama rağmen devam eden bir sürecin sonunda on birinci yıl.
Bilhassa onuncu yılın sonunda ciddi olarak takvim yapmama kararı almıştım. On yılı adı konmuş bir dönem ve uzun bir süreç olarak düşünmüştüm. Tek yöreye ait, tek kişinin çektiği fotoğraflarla ve on yıldır yapılan bir takvim örneği de yok sanırım.
Yılsonu yaklaşırken dostların takvim ne zaman elimize geçer, yine güzel fotoğraflar olacak mı soruları ve mutlaka takvim istiyoruz istekleri karşısında aldığım devam kararı ile on birinci yıl.
Takvimimdeki özelliklerden bir tanesi de sadece “Mevlana Çiçeği” fotoğrafı ve “onuncu yıl nostalji takvimi” hariç hiçbir fotoğrafın ikinci kez kullanılmaması. Takvime koyduğum fotoğrafların çoğunluğu bir yıl öncesinin fotoğraflarından oluşur ve mutlaka fotoğrafın çekildiği tarihi yazılır.
Fakat Seyfe Gölü Kuş Cennetinin güzelliklerinin devam etmemesikarşısında aynı fotoğrafları kullanmasam da tarihlerini yazamadım. Çünkü çoğunluğu geçmiş dönemlere ait. Bu durum beni hiç mutlu etmedi.
Seyfe Gölü Kuş Cenneti; yöremiz, ülkemiz ve hatta Dünyamız için çok önemli bir sulak alan. Maalesef küresel ısınmanın da etkisi ile göldeki su oranımız oldukça düştü. Hatta yaz aylarında tamamen azalarak kuruma noktasına geliyor.
Kuş Cennetimizin adını aldığı Seyfe Köyünün yakınındaki Seyfe Göledinde hiç su yok. Seyfe pınarı göle su girişi sağlayan pınarların en önemlisidir. Seyfe pınarından, göle su giriş alanında arazi yapısı itibari ile turbalıklar, sazlıklar oluşuyor ve çok sayıda mikro canlı bulunuyor.
Bu turbalıklar ve sazlıklar kuşların korunmaları, yuva yapmaları ve üremeleri için oldukça etkendir. Açık bir alanda kuşların kendilerini güvende hissetmeleri çok zor.
Yine burada oluşan mikro canlılar ve sert kabuklular bilhassa Flamingoların beslenmesinde çok önemli. Flamingoların yavrularının rengi başlangıçta kahverengidir. Beslendikleri ortamdaki mikro canlılara ve sert kabuklulara bağlı olarak renkleri değişir. Bazılarının kanatlarının altı açık veya koyu kırmızı, bazılarının ise pembe olur.
            Seyfe Gölü Kuş Cennetinin güzel günlerine dönmesi için öncelikle Seyfe pınarından ve diğer pınarlardan su girişinin olması gerekir. Sadece Göl yüzeyine düşen yağışlar yetersiz kalır.
Seyfe Göledinin girişinde “ılık” adını verdiğimiz noktada çeşmeler var. Eğer bu çeşmeler akıyor ise bütün problemler çözülmüştür.
 “Ilık” ismi çeşmeye gelen suların yeraltında belirli bir derinlikten geldiği için yaz-kış aynı sıcaklıkta akmasından kaynaklanıyor. 
            Çeşmeleri akıyor görmek dileği ile.
 
 

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

e-gazete E-GAZETE
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri