10. Yıl ( Nostalji )

A
a
Seyfe Gölü Kuş Cennetinin ismini aldığı Seyfe Köyünde doğup büyümenin ve doğayı sevmenin gereği olarak, 2008 yılında bu yana masa üstü takvimi çıkarıyorum.
        Maddi ve manevi olarak yükümlülük üstlendiğim uzun bir süreç ve süreklilik arz eden bir çalışma. Tek bir yöreye ( Seyfe Gölü ve civarı ), tek kişiye ( şahsıma ) ait ve benim sorumluluğunda çıkan onuncu yılına ulaşan bir takvim.
        Tek yörenin fotoğrafları, tek kişinin çektiği fotoğraflar ve tek kişinin sorumluluğunda on yıldır çıkan masa üstü takvimi. Sanırım bu özelliklerinden dolayı benzeri yokmuş. Hatta bazı dostlarım dünyada tek olduğunu iddia ediyorlar.  
        Çoğu zaman dostların “Şehrimizde, yurtiçinde ve yurt dışındaki vatandaşlarımız tarafından çok beğenilen ve istek gören takvim yapıyorsunuz. Makine mühendisi ve işyeri sahibi olarak yoğun çalışmalarınız arasında Seyfe Gölü Kuş Cennetindeki ve diğer birçok sosyal alandaki faaliyetlerinizi nasıl yürütüyorsunuz”  şeklindeki sorusuna “ İnsanı ve Doğayı” sevmenin gereği diyorum.
        Aralık ayının sonu ve Ocak ayında bilhassa şehrimizde görev yapmış üst düzey bürokratlar tarafından takvimle ilgili telefonlar alıyorum. Telefonda “lütfen bize takvim gönderin” değil de “takvimimiz nerede kaldı” sözüyle karşılaşmak beni mutlu ediyor.
        Hiç tanımadığım bazı doğa dostlarından mektup alıyorum. Mektupta takvim isteği yanında, takvim göndermem için kullanacağım posta pulunun da çıkması beni çok duygulandırıyor.
        Seyfe Gölü Kuş Cennetinin fotoğrafları ile takvim yapmaya dönemin Kırşehir Valisi Sayın M. Lütfullah beyin öneri ve teşviki ile başladım. Örnek çalışmalar getirterek takvimin şekillenmesine yardımcı oldu.
        Fotoğrafları genelde hafta sonları ve sabahın erken saatlerinde çekiyorum. Güneş ve kuşun olduğu fotoğrafların tamamı gün doğumunda çekilmiş fotoğraflardır.  Fedakarlık ve sabır göstererek bana eşlik eden eşimin katkılarını da söylemeden geçemeyeceğim.
       Takvimin beğenilmesinde Seyfe Gölü Kuş Cennetinin fotoğraflarının yanı sıra takvim tasarımı da etken olmuştur. Birçok özelliği içerisinde barındıran takvimi tasarlayan ve basımını yapan Sfn ekibinin de emeği çoktur.
       Yıllardır beğeni ve istekle beklenen bir takvim ancak birçok özelliğin ve güzelliğin bir arada olması ile sağlanabilirdi. Seyfe Gölü Kuş Cennetinin bilinirliğini artırmak için takvimin pek çok yere ulaşması için çaba gösteriyorum.
       Takvimin ulaşmasında eski bir mensubu olduğum PTT Kurumu ve kargo şirketleri de yakınlık gösteriyorlar.
       
       Şu ana kadarki takvimler de kullandığım bir fotoğrafı diğer bir takvimde (Mevlana Çiçeği fotoğrafı hariç) kullanmadım. Mevlana Çiçeği özelliğinden dolayı her yıl Şeb-i Arus törenlerinin yapıldığı aralık ayında yerini aldı. Onun haricinde hiçbir fotoğrafı tekrar kullanmadım.
       Onuncu yıla özgün olarak daha önce beğeni kazanmış fotoğrafları kullanıyorum. Nostalji adını vermemdeki en büyük etken de budur.
       Seyfe Gölü Kuş Cennetinin gündemde tutulmasına ve sorunlarının çözülmesine katkı sağlayacak olan bu takvimin çıkarılmasında etken olan yerel ve ulusal yetkililerimizi bir sonraki yazımda dile getireceğim.
       Beni teşvik eden ve güzel övgüleri ile onura eden dostları da unutmak mümkün değil.
 
1000
icon
faydalı 6 Ocak 2017 21:28

Ömer bey tebrikler ,çalışmalarınızda kolaylıklar ve başarılar dilerim.Bu işi devam ettirecek geçlere de ihtiyaç var. İnşallah onları da yetiştirirsiniz. selamlar

0 0 Cevap Yaz
e-gazete E-GAZETE
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri