Abdurrahman Dulkadir

“Çok yaşatmak elimizde değil, fakat adımızı çok yaşatmak elimizdedir”

A
a
Hepimiz doğarız, yaşarız ve bir süre sonra bu dünyadan gideriz. Arkamızda birçok şey bırakırız.Elimizde olan şeyler olduğu gibi elimizde olmayan yani gücümüzün yetmeyeceği şeyler de var.
İrademizin dışında olan şeyler…
Ne zaman doğacağımız. Nerede olacağımız.Yarın ne olacağımız.Hayatımızı nasıl yaşayacağımız ve ne zaman öleceğimizi bilemeyiz.
Seçim yapıyoruz…
Çocukluktan başlıyor seçimlerimiz. Okul hayatımız,iş hayatımız,aşk hayatımız… Bir şekilde seçim yaptırıyor hayat bize.En az iki seçenek sunuyor bize.Birini seçmek ya da diğerini terk etmek sizin elinizde.
Mühim olan geride güzel eserler bırakabilmek…
Yaşamak ve üretmek için gerekli olanları elde etmekten başka insanoğlunun en çok istediği şey geriye kendisinden bir iz bırakmaktır; belki de kendisinin gerçekten var olduğunu ispatlayacak bir kanıt bırakma peşindedir.Bu kanıtı bir tahta üzerine, taş üzerine ya da diğer insanların yaşantıları üzerine bırakır.
Dünya kuruldu kurulalı milyonlarca insan gelip geçmiştir. Çoğunun adı sanı unutulup gitmiş bazıları ise ebediyen unutulmamak üzere hafızalara kazınmıştır.Buna en güzel örnek Mustafa Kemal Atatürk’tür. Onun gibi herkes tarafından minnetle anılarak unutulmamak için yaşarken önemli işler yapmak gerekmektedir.
Yani bu insanlar her ne kadar bedenen ölmüş olsalar da fikirleri ve idealleri ile ölümsüzlüğü yakalamışlardır. Doğmak bizim seçimimiz olmadığı gibi ölmek de bizim isteğimize bağlı değildir.
Ölmek bahane , yaşamak şahane deyip de gününü gün eden insanlar olmak yerine Kırşehirimizin, ülkemizin gençlerine, çocuklarımıza kalıcı eserler bırakmalıyız.
Ne demiş Cenap Şahabettin; “Çok yaşatmak elimizde değil, fakat adımızı çok yaşatmak elimizdedir.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

e-gazete E-GAZETE
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri