Mümtaz Boyacıoğlu

“20. YÜZYIL KIRŞEHİR ERMİŞLERİ”(Belgesel Kitap)

A
a
2016 yılı baskılı, 16cm x 24cm ölçülerinde (Büyük boy) 264 sayfadan oluşan, içinde 11 Ermişin yer aldığı, 20. YÜZYIL ERMİŞLERİ isimli kitap. Albenisi olan ve estetik görünümlü, Özenle basılmış, Dil ve anlatım olarak dikkat çekici, Araştırmacı yazar İbrahim ÖZDEMİR’İN kitabını okumanızı salık veririm.
 
Kırşehir Bağbaşı Mahallesi Camiinde imamlık yapar. 54 hutbe ve ebedi ve tarihi bilgiler el yazması olarak Hacı İbrahim Özdemir’in müzesinde saklanmaktadır.                   
  Babamın dayısı olan H. M. Ali Özdemir Hoca, Osmanlıca, Arapça ve yeni Türkçeyi çok iyi bilir, sohbetlerinde Türk İslam büyüklerini çok anlatırdı. “Dünyayı düzeltme isteyenler, önce kendilerini düzeltip kinden, nefretten, kıskançlıktan ve ahlaksızlıktan temizlenip arınmalıdır.” derdi.                                                                                                              
  Astronomi ilmini iyi bilen ve 32 yıllık takvimi çıkarıp ay ve güneş tutulmalarını, Ramazan ve Kurban Bayramlarının günlerini hatasız çıkarmıştır. Mehmet Ali hocaya çok soru sorulur, hepsine İslam dininin emrettiği şekilde cevap verir.                                              
“Üveye etme özünde bulun, gelinine etme kızında bulun.”   der.                            
6- HACI KADİR EFENDİ (1904 – 1966)                                                                 
   Kırşehir Ahi Evran Mahallesi, Mahir oğullarından Küçük Kadir 3 yaşında yetim kalır. Osmanlı Devletinin yıkılması döneminde yokluk, sıkıntı, üzüntü içinde olgunlaşır. Kışın şehirde, yazın da bağ bahçesinde yaşamını sürdürürken çulhacılık sanatını öğrenir. Bir süre sonra arkadaşı İsmail ile ortaklaşa bakkal dükkanı açarlar. Güven içinde yürüyen ortaklıktan zengin olurlar. Dükkanı devrederek Hac görevlerini yapmaya giderler. Kadir-i tarikatında ibadetine devam eder. Sıra ile evlerde zikirlerine devam ederler. Hacı Kadir Efendi, yoksullara, kimsesizlere yardım etmeyi sever, yaptığı yardımlara kimseye bildirmezdi. Kuran kursunun kurulmasına ve imam Hatip Okulunun açılmasında büyük katkıları vardır. Hayır işlerinde her zaman başta bulunur, yaptığı her işi Allah Rızası için yapar.                                     
  Ramazan ayı içinde teravih namazını kıldıktan sonra hastalanır. Arkadaşı doktora götürür. Kalp krizinden arkadaşının kucağında vefat eder.
7- DALAKÇILI İSPİROĞULLARINDAN HACI MUSTAFA ÖZDEMİR (1909 –1985)
1909 yılında dünyaya gelen Hacı Mustafa 6 yaşında yetim kalır. Olgun kadın olan anası Zeynep Hanım, oğlunun cahil yetişmesini istemez. 1 yıl Seyfe köyünde, 2 yıl da Gümüşkümbet köyünde okuyarak 3. sınıf diplomasını alır. Kur’an, fıkıh, hadis bilgileri yanında ileri derecede Osmanlıyı okuyup yazmayı öğrenir. 2 yıl da Dalakçı ilkokulunda okulunda okuyarak İlkokulu bitirir. Hacı Mustafa’yı köylüleri muhtar seçer. Bir yıl sonra istifa edip ayrılır. 1947 yılında 38 yaşında genç hacı olur.                                                        
    Zeynep Hanım iki yetimi ile 4 yetimi çok güzel yetiştirir. Hacı Mustafa feraset sahibiydi. Temiz giyinir, kanaatkar, cömert, gözü gönlü zengin, emanete hile etmez, ölçü ve tartılarına hile etmez, nefsine hakim, şahsiye
ti kuvvetli, zekası keskin, verdiği kararlar isabetli ve yerinde, beş vakit namazını kılan, namaz ve oruç borcu olmayan, her gün Kur’anı kerimi okuyan, kul hakkına dikkat eden biriydi. Evinde ve işinde çalışanlara olduğu gibi çevresine de örnekti.Her işini Allah için yapar. Osmanlıca yazılmış Atatürk’ün nutkunu satın alıp gerekli zamanlarda okuyup oda cemaatine anlatır.                                                                                    
    24 Nisan 1985 de vefat eden Hacı Mustafa, kendisinin vasiyeti üzerine Kırşehir Aşık Paşa mezarlığına defnedilir. 25 yıl sonra (2010 yılında) Hacı Mustafa aile mezarlığına nakledilmesi amacı ile kabrinin açıldığında “Mübarek na’şının hiç bozulmamış olduğu görülür. Kabrinin olduğu yerde bir türbe yapılması içi Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci başkanlığında bir heyet tarafından izin verilir. Yapımı tamamlanan bu mütevazi türbe 22 Mayıs 2011’de bir Pazar günü Yöneticiler ve kalabalık halkın katılımı ile dualarla açılır.                              
    Fakirlerin açlığını anlayan, gariplerin yatacak yeri olmayanların ihtiyaçlarını karşılayan, ilme, irfana, kitaba saygılı davranan Hacı Mustafa’yı rahmetle minnetle anıyoruz.  
8- AKÇAĞILLI CEVAT DEMİR HOCA (1916 – 2006)                 
    
Yokluğu tercih eden bir veli, Kırşehirli Hacı Cevad Efendi, 1916yılında Kırşehir Akçaağıl Köyü doğumlu. Kırşehir halkı tarafından iyi bilinir ve sevilir. Kadiri – Nakşbendi  Tarikatı velisidir.                                                                                                                          
    Bir ara halk Ş. Ahmet etrafında toplanır, Cevad Baba yalnız kalır.                     
    Rüyasında gördüğü Mahmut Sami Hazretlerini ziyaret için İstanbul’a gider. Bir buçuk saat sohbet ederler. Nice görevleri Cevad Babaya yükler. İstanbul’dan dönünce köyüne giderek halkı bu yolda zikretmeye yönlendirir ve devam eder. Bazı olumsuz olaylar sonu adı deliye çıkar. 12 Eylül 2006 yılında vefat eder.
9-  BAYRAMUŞAĞI KÖYÜNDEN H. KEMAL KELEŞ HOCAEFENDİ (1926 – 1992)   1926 yılı, Kırşehir ili Mucur İlçesine bağlı Bayramuşağı köyü doğumlu. Gençlik yıllarında manevi ilimlere eğilimli. İlk dini eğitimini1951 yılında Hacı Mahmut Efendiden alır. İlmini geliştirmek için 1952 yılında Kayseri’ye gider. 1960 yılında tahsilini tamamlayarak memleketine dönerek köyünde imamlık yaparken öğrenci de yetiştirmeye başlar.                    
1975 yılında Kırşehir’e taşınır. Dini ilimlerde ve derin bir bilgiye sahiptir. Arapça, Osmanlıca ve farsçabilir. Kütüphanesi zengindir. Fikir danışanlara yol gösterir.                  
  Hocalığın yanında biçerciliğe de devam eder. Adana’dan Konya’ya kadar buğday hasadı yapar. Nakşibendi tarikatına mensuptur. Tanıdığı çevrelerde sevilir ve sayılır.              
Adana’da asker iken kuşun ayağına mektup bağlayıp köyüne gönderdiği ve köylüleri tarafından alındığı söylentisi yaygındır.                                                                                   
   1992 yılında vefat eden Hacı Kemal Efendi, her yıl bir program dahilinde Kırşehir Bayramuşağı köyündeki türbesinde kalabalık halk tarafından anılır.
10 – HACI MEMİK ( - 1939 )                                                                                        
  
Özel hayatı ile ilgili sağlam bilgi yoktur. Hiç kimsesinin olmadığı, sefil giyimli uzunca sopalı derviş kılıklı, biçare yapılı, evi barkı eşi ve çocukları olmayan Memik, eski buğday pazarındaki Seyfettin’in hanında yatar kalkar. “Memik, evin – barkın, yurdun – yuvan, düzgün bir yaşantın olsun” diyenlere, “Ben Allah’a kulum, sevdam yalnız Allah’a aittir” der.                                                                                     
    Memik, çok kişinin yardımını almaz, aldığı yardımları da öğrencilere verir. Verdiği haçlıkları uğurlu sayıp saklayanların olduğu söylenir.                                        
 Hamitli Rıza Beyin ne zaman Kırşehir’e geleceğini bilir, yolda bekler atının başından tutarak gideceği yere götürür.                                                                                 
1939 yılında vefat eden Hacı Memik, vasiyeti üzerine cenazesi Yerköy’e defnedilir. 
11- MEDETSİZLİ HACI ALİ İHSAN YIDIZ HOCA (1935 - )                                     
1935 yılı Mucur Medetsiz köyü doğumlu. İlkokul ve İmam Hatip Lisesi mezunu.                  
  1955 yılında dini ilim almak için Kayseri’ye gider. Öğrencilik yıllarında fahri vaazlık yapar. Basılmış dokuz eseri olan Yıldız Hoca Kırşehir’e yerleşir. Fırsat buldukça camilerde vaazlar verir. “En büyük düşmanımız cehalet, cehaleti yenmek ise zarurettir.” der. Bütün varlığını dini ilimler için harcar. Yetişen yeni nesle ve gençlere çok önem verir. Çok zarif, hile yapmaz, tok gözlü ve doğru sözlü Alimlerdendir. Toplumda derin saygı ve hürmet görür. Hayır işlerine aşırı düşkün, haram ve kul hakkı yiyenleri sevmez. Yaptığı her işi saatinde yapar. Ziyarete gider ve çok ziyaretçisi gelir. “Helal kazan ve çalışma ibadet sayılır.” der ve her yerde savunur.    
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

e-gazete E-GAZETE
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri