Laktoz İntoleransınız Mı Var?

Sağlık 18 Ekim 2017 15:17
Videoyu Aç Laktoz İntoleransınız Mı Var?
A
a

Doğru mu besleniyorsunuz?

Kırşehir Beslenme ve Diyet Kliniği sahibi diyetisyen Cansu Teke son zamanlarda artan besin intoleranslarının en önemlilerinden biri olan laktoz intoleransına, doğru beslenme şekline, yapılması gerekenlere şu şekilde değindi.
Sağlıklı beslenme; sağlığı korumak, geliştirmek ve yaşam kalitesini yükseltmek için ihtiyacız olan besin öğelerinin, yeterli ve dengeli miktarda, uygun zamanda almak için bilinçli yapılması gereken bir eylemdir.
Gelelim asıl konumuza süt ve sütün bileşenleri. Süt denince akla her zaman protein ve kalsiyum gelir oysa sağlıklı yağlar ve aza miktarda karbonhidratta içeren mucizevi bir besindir. Süt şekeri dediğimiz laktozun sindiriminde yetersizlik olabilir. Laktoz; sütte bulunan doğal bir şekerdir. İnce bağırsakta laktaz enzimi ile glikoz ve galaktoza parçalanır. Vücudumuzda yeterli miktarda laktaz enzimi sentezlenmezse laktoz parçalanamaz ve emilemez. Bu durum sindirim problemlerine neden olur. Bilimsel olarak buna “Laktoz İntoleransı” denir. Ülkemizde de sık görülen bir sorundur. Sütten kesildikten sonra süt içme alışkanlığının olmaması ya da aile tarafından bu alışkanlığın kazandırılmaması, süt yerine peynir, yoğurt gibi diğer kalsiyum kaynaklarının tüketilmesidir.
Yoğurdu yoğurt yapan bakteriler aynı zamanda laktaz enzimini de üretir ve laktozun sindirimi süte göre daha kolay kılınır. Bu yüzden laktoz intoleransı olan kişilerde yoğurt semptomlara fazla etki etmez.
Yetişkin bireylerin %12 sinde laktoz intoleransı görülmektedir. Günlük 12 grama kadar alınan laktozun sorun yaratmadığı da yapılan çalışmalarla ortaya konmuştur.
Laktoz intoleransının bulguları; bulantı, kusma, ishal, gaz, şişkinlik ve kramplardır.
 Bulgular laktoz içeren ürün tüketildikten 30 dakika ila 2 saat arasında ortaya çıkmaktadır.
Laktoz intoleransının tedavisi kolaydır. En etkin tedavi ise beslenmeden laktoz içeren ürünlerin çıkarılmasıdır. Laktoz içeren besin alımını kontrol edemeyen kişilerde doktor ve diyetisyenleri kontrolünde laktaz içeren tabletler veya damlaları kullanabilir. Laktoz içeren besinler aynı zamanda kalsiyum için eşsiz kaynaklardır. Kalsiyum bilindiği gibi büyüme, kemik gelişimi için elzem bir mineraldir. Diyete yeterli miktarda yeşil sebzeler ve balık eklemesi ile kalsiyum açığı kapatılmalıdır.
Keçi peyniri, mozerella peyniri, kaşar peyniri, beyaz peynir, urfa peyniri, Edirne peyniri, lor peyniri laktoz içermeyen peynir çeşitleridir.
Eğer süt içtikten sonra yukarıda yazdığım bulgular sizde ortaya çıkıyorsa hemen en yakın sağlık kuruluşuna gidin. Çözülmeyecek bir sorun olmadığını unutmayın. J
Sağlıkla ve sevgiyle kalın….
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri