KYK Öğrencileri Çınaraltı Söyleşileri Programında Ne Salona Sığdı Ne de Sahneye…

Güncel 16 Mart 2018 11:50
Videoyu Aç KYK Öğrencileri Çınaraltı Söyleşileri Programında Ne Salona Sığdı Ne de Sahneye…
A
a

Kredi Yurtlar Kurumu Kırşehir İl Müdürlüğü tarafından, Merkez ve İlçe Yurt Müdürlükleri öğrencilerinin katılımıyla “Yapay Zeka Nesli” programı düzenlendi.

Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezi Konferans Salonu’ndaki programda İnovasyon Uzmanı Gökhan Yücel, "Yapay Zeka Nesli" Programı Öğrencilerin Yoğun ilgisiyle karşılandı. Öğrencilerimiz salona sığmadı, sahne ye de. Yapay Zeka Nesli programında konuşan Kredi ve Yurtlar Kurumu Kırşehir İl Müdürü Faruk Şahin, Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu olarak öğrencilere barınma, beslenme, burs ve kredinin yanı sıra çeşitli eğitimlerde yaptıklarını hatırlatarak, “Öğrencilerimize bu eğitimlerle milli manevi değerlerine bilgi birikimlerine katkı sağlamak maksadıyla çeşitli eğitimler düzenlemektedir. Bunlar çeşitli kurslar atölye çalışmaları seminerler, konferanslar geziler, sosyal sorumluluk projeleri, spor turnuvaları şeklinde eğitimler devam etmektedir. Tüm bu eğitimlerimizin amacı topluma donanımlı başarılı bireyler kazandırmaktır. "Gençlerimizden okuyan düşünen yazan çalışan üreten proje yapan kariyer yapan gençlik olmalarını ve çok hızlı gelişen teknolojiyi öğrenmeleri ve kullanmaları her türlü bilgiye ulaşabilmeyi ve bu bilgileri nasıl ne uğurda kullanacağını iyi mukayese etmeli, bunun içinde kendi köklerimizden kopmadan milli ve manevi değerlerimize sahip çıkarak maziden ders alarak geleceğe yön verebilmeliyiz” diye konuştu. Konuşmanın ardından sahneye çıkan  İnovasyon Uzmanı Gökhan Yücel yapay zeka nedir, yapay zeka kavramı, yapay zeka nesli, yapay zeka neler yapabilir konularında söyleşi ve sunumlarla öğrencilere bilgi verdi.
Yücel, yapay zekanın ilk defa 1920’li yıllarda Robot kelimesinin ortaya çıkması ile gündeme geldiğini, daha sonra 1956 yılında ilk defa yapay zeka araştırmasının yapıldığını öğrencilere aktardı. Günümüzde dünyanın en büyük şirketlerinin yapay zekanın geliştirilmesi aşamasında çok büyük paralar harcadığını ifade eden Yücel, yapay zekanın insan gibi düşünebilen makinalar olduğunu belirterek, insanların günlük hayatta bir çok alanda teknolojiden faydalandığını, özellikle cep telefonu, bilgisayar, tablet gibi insanlar tarafından sıklıkla kullanılan cihazların sürekli geliştiğinden bahsetti. Yücel, teknoloji şirketlerinin, sosyal medya ve benzeri iletişim araçları ile insanlardan topladıkları bilgileri ve geri dönüşlerle elde ettikleri verileri Yapay Zekanın geliştirilmesinde kullandıklarını iddia etti. Yücel verdiği bir örnekte, “Amerika’da bir emlakçı internet üzerinden kendi işyerinin bulunduğu yerdeki 5 kilometre çapındaki alandaki müşterilerine ulaşmayı hedefliyor. Bunun için, insanlar tarafından sıklıkla kullanılan bir sosyal medya programında reklamını yayınlatıyor. Bu reklamda hedef kitle, yaş grupları ve cinsiyet gibi ayırıcı özellikler de belirtilerek hedef kitle oluşturuluyor. İşte bu hedef kitleyi belirleyip bulan ve o reklamı, belirlenen insanların görmesini sağlayan yapay zekadır” diye konuştu.
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri