Kurban pazarında dolar ve avroyla satış yapılmadı

Güncel 27 Ağustos 2018 11:15
Videoyu Aç Kurban pazarında dolar ve avroyla satış yapılmadı
A
a

Kırşehir Ticaret Borsası, kentteki kurban pazarında Türk lirasıyla alışveriş yapılmasını kararlaştırılmıştı.

Türkiye'nin önemli besicilik merkezlerinden Kırşehir'de, canlı hayvan pazarında dolar ve avro ile satış yaptırılmadı.
Kırşehir Canlı Hayvan Pazarında Kurban Bayramı'nın yaklaşmasıyla hareketlilik arttı. Pazara gelen vatandaşlar hayvanların sağlık durumunu inceleyip, fiyat için sıkı pazarlıklar gerçekleştirdiler.
Kırşehir Ticaret Borsası Yönetim Kurulunun aldığı karar doğrultusunda, pazarda dolar ve avro ile satış yapılmadı. Oda görevlileri, pazarda dolaşarak besicileri ve vatandaşları bu konuda uyarılarda bulundu.
Kırşehir Ticaret Borsası Genel Sekreteri Battal Çelik, AA muhabirine, borsa olarak canlı hayvan pazarında dolar ve avro ile satış yaptırmadıklarını söyledi.
Biri veteriner hekim, 2 görevlinin bu konuda pazarda denetim yaptığını aktaran Çelik, şunları kaydetti:
"Kırşehir'de canlı hayvan pazarında dolar ve avroyla satış yapılmasına izin vermiyoruz. Türk lirasının değerinin artması için Kırşehir Ticaret Borsası bünyesinde dolar ve avro ile satış kesinlikle yasak. Geçen yıl 10 binin üzerinde büyükbaş, 20 bin civarında küçükbaş hayvan girişi yapıldı. Büyükbaşların 7 bini, küçükbaşların da 15 bini satıldı. Besicilerimiz geçen yılki satışlardan memnun kaldı. İnşallah bu yıl da memnun kalırlar. 'Bu sene gurbetçilerinde de satışların artmasına olumlu katkısı olacaktır.' diye düşünüyoruz. "
Besicilerden Erdal Engin de Mucur ilçesinde yetiştirdiği hayvanları pazara getirdiğini söyledi.
Satışların arife ve bayramın birinci günü canlanmasını beklediklerini ifade eden Engin, "Geçen sene yemi 62 liradan aldık, bu sene 77 liradan alıyoruz ama kurbanlık fiyatlarımız geçen sene ile aynı, zam yapmadık." dedi.
Besici Emre Kaya da dolar ve avro kuru artsa da kurbanlık fiyatlarının aynı kaldığını vurguladı.
Kaya, "Dolar, avro yükseldi, hayvan fiyatları yükselmedi. Biz milliyetçi insanlarız, Müslüman insanız, fiyatlar artmadı, tam aksine düştü. Vatandaş kurbanını alsın, kessin, herkes bu hazzı yaşasın." diye konuştu. (AA)
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri