Koçak Uyardı: Hayvan seçimlerinizi Doğru Yapın

Güncel 21 Temmuz 2018 16:57
Videoyu Aç Koçak Uyardı: Hayvan seçimlerinizi Doğru Yapın
A
a

 Kırşehir Ankara Caddesi Petshop sahibi Yunus Emre Koçak Kırşehirlileri doğru hayvan seçimi konusunda uyardı.

 
Günümüzde şehir hayatının vermiş olduğu yalnızlık bizi evcil hayvanlara yöneltmektedir. Kırşehir Petshop sahibi Yunus Emre Koçak yaptığı açıklamada: “ Evcil hayvan alırken bilinçli davranmak gerekir. Bazı hayvanların apartman şartlarına uyum sağlayamayacağı, geniş alanlara ihtiyaç duyacağı, özel ilgi isteyeceğini göz önünde bulundurmak gerekir. Kendi zevklerimiz için hayvanlara eziyet etmememiz lazım. Kırşehirli vatandaşlar öncelikle yaşam alanına uyacak bir hayvan seçmeliler.
                Apartmanda mı yaşıyoruz yoksa müstakil bahçeli bir evde mi? Bunları göz önünde bulundurmamız gerekir. Çalışma saatlerimiz aldığımız evcil hayvana yeterince zaman ayırmamıza yetecek mi? Evcil hayan isteği bir heves mi yoksa gerçekten bir evcil hayan almaya hazır mıyız? Öncelikle bu soruları kendimize sormamız gerek. Bu soruların cevabına göre karar vermemiz gerek. Yoksa evcil hayvan almak günümüzde çok kolay artık çevremizde birçok Petshop bulunmakta herhangi birine giderek istediğimiz evcil hayvanı temin edebiliyoruz.
                Günümüzde evcil hayvanlarımızı Petshop gibi evcil hayvan, yem, mama, evcil hayvan aksesuar satan mağazalardan temin edebilmekteyiz. Vatandaşlar evcil hayvana karar verdikten sonra buralardan kolaylıkla istediği evcil hayvanı alabilir ama hayvan alınacak Petshop  merdiven altı olarak tabir ettiğimiz yerler olmamalıdır. Evcil hayvan alırken hayvanın hareketlerine dikkat etmemiz gerekir. Hasta hayvanlar genellikle durgun olur. Biliyoruz ki hayvanlar konuşamaz onları anlamamız için onların beden dillerine bakmalıyız.
Evcil hayvanları aldıktan sonra önemli olan konulardan biriside beslenmeleri. Evcil hayvanları beslenmesinde kaliteli mama ve yemler kullanılmalı. Çünkü kalitesiz yemler ve mamalar evcil hayvanın ömrünü kısaltacaktır Mama ve yemleri de Petshop veya bu tür ürünler satan internet sitelerinden temin edebilmekte. Evcil hayvanın yemek öğünlerini aksatmamalı ve zamanında vermeliyiz. Çünkü artık onlar artık bizim sorumluluğumuz da ve bize muhtaç durumdalardır. Aldığımız evcil hayvanın beslenmesi konusunda hakkında aldığımız yerden bilgi almalı ve ona göre beslenmesini ayarlamalıyız. Evcil hayvan sahiplenmeden önce, ne tarz bir hayvan istediğinize karar verilmeli. Küçük bir hayvan mı, yoksa büyük bir hayvan mı karakterinize, yaşadığınız alana uygun düşecektir?  Bunları düşünmeniz gerçekten çok önemli.
   Genellikle apartman sakinleri için en uygun evcil hayvan kedidir. Hem bakımı hem de boyutu açısından en rahat bakım kedinindir. Ama köpek istiyorsanız küçük ırklar apartmanlar için daha uygun olacaktır. Küçük ırklar az çabayla da enerjisini atabilir.  Bütçenizi zorlamayacak bir pet seçilmeli. Bazı hayvan türlerinin daha fazla mama yemesi ya da daha sık veterinere gitmesi gerekebilir. Tüm bu masrafların ne kadarını karşılayabileceği düşünülerek,  öyle karar vermelisiniz.
     Egzotik bir hayvan beslemek istiyorsanız, bu sevdanızdan vazgeçmeniz en doğru yol olacaktır. Zira bu tür hayvanlar her zaman doğayla iç içe ve doğal ortamında yaşamalıdır . Onları bir kafese veya akvaryuma hapsetmek doğru olmayacaktır.” Dedi.
Kırşehir Petshop Sahibi Yunus Emre Koçak  mama seçimleri hakkında yaptıkları açıklamada: “Normalde olması gereken bir kedi maması veya köpek maması, içeriğinde yüzde 95 kadar et içermelidir. Ancak piyasada bu tür mamaları bulmak bir hayli zordur. Yani her ne kadar “köpekler için sığır eti” etiketli bir ürün alsanız bile içeriğinde yüzde 95 oranında et yoksa “tam etli mama” olduğu söylenemez ancak bununla birlikte köpeğiniz için faydalı bir mama olduğunu varsayabiliriz.
Sağlıklı bir köpek maması veya kedi maması satın almak için yapmanız gereken 4 şey vardır. Bunlar; İçerik listesini okumak, Protein olarak et içeren kedi ve köpek mamalarını tercih etmek, Kuru yerine sulu mama tercih etmek, Hayvansal yan ürünlerden kaçınmak
Bu 4 temel kurala dikkat ederek satın alacağınız kedi maması ve köpek mamaları, kesinlikle minik dostlarınız için en iyisi olacaktır. Başında da dediğimiz gibi abartılı etiketlerden sakının ve etiketlerin ne anlama geldiğini iyi tespit edin.” Dedi. ( Canan Arıöz)
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri