KKHB’den 16 Ekim Dünya Anestezi Günü İle İlgili Açıklama

Sağlık 16 Ekim 2017 14:18
Videoyu Aç KKHB’den 16 Ekim Dünya Anestezi Günü İle İlgili Açıklama
A
a

Kırşehir Kamu Hastaneleri Birliği çalışanları 16 Ekim Dünya Anestezi Günü hakkında yazılı bir açıklama yaptı.

Kırşehir Kamu Hastaneleri Birliği çalışanları açıklamada; Ameliyatlar yaklaşık 150 yıldır anestezi ile yapılmaktadır ve ameliyat tekniklerinin gelişmesi anesteziyolojideki gelişmeler ile birlikte olmuştur. Dünyada ilk anestezi uygulama olarak 30 Mart 1942 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’nde Dr. CrwfordLong tarafından James Venable isimli öğrenciye uygulanmıştır. Aynı şekilde ilk anestezi bir hastaya 16 Ekim 1946 tarihinde Amerika’da Dr. John CollinsWaren tarafından GilbertAbbott isimli işçiye uygulanmıştır. Bu tarihe istinaden 16 Ekim Dünya Anestezi Günü olarak kutlanmaktadır dediler.
Anestezi Nedir?
Kırşehir Kamu Hastaneleri Birliği çalışanları , Anestezi; Anestezist tarafından uygulanan bir işlem olup, ameliyat öncesi ve sonrası da dahil olmak üzere ameliyat süresince hastanın ağrı duymamasını, yapılan girişime tahammülünü, ameliyattan sonra süreci hatırlamamasını ve konforunu sağlamak üzere geliştirilmiş bir dizi tıbbi uygulamanın adıdır. Genel ve lokal anestezi olarak iki şekilde uygulanır.
Anestezi, kelime anlamı olarak "hissizlik, duyusuzluk" demektir. Bundan dolayı ameliyatlar hasta için ağrısız ve hatırlanmayan işlemlerdir. Ancak güvenle ameliyat olabilmeniz için duyunun ortadan kaldırılması gerekli olmakla birlikte yeterli değildir. Ameliyat sırasında, solunum, dolaşım gibi yaşamsal işlevleriniz de kontrol altında tutulmaktadır. Bu nedenle anestezi uzmanı sizin her bakımdan koruyucunuzdur diye konuştular.
Kaç türlü Anestezi vardır?
Genel Anestezi:
Hastanın anestezi altında bilincinin tam kapalı ve şuursuz olması demektir. Genel anestezi oluşturmak için kullanılan maddelere genel anestezikler adı verilir. Damardan verilenlere intravenöz, solunum yolu ile oksijen ile birlikte kullanılanlar inhalasyonanestezikleri olarak adlandırılır. Her hastanın özelliğine göre seçilebilecek çok sayıda anestezikler bulunmaktadır. Eskiden çok kullanılan ve anestezi ile özdeşleşmiş olan Eter son yıllarda kullanılmamakta, onun yerini modern tıp teknolojisi ile geliştirilen, çok daha iyi sonuçlar veren başka ilaçlar almıştır.
Bölgesel Anestezi:
Kırşehir Kamu Hastaneleri Birliği çalışanları ,Vücudun bir kısmının; ( kol, bacak, göğüs vb. ) lokal anestezik adı verilen ilaçların iğne ile enjekte edilerek uyuşturulmasına "Bölgesel Anestezi" denilir. Spinal, epidural, sinir bloğu vb. gibi çeşitleri vardır.
Lokal Anestezi:
Küçük cerrahi girişimlerde sadece girişimin yapıldığı bölgenin uyuşturulmasıdır. Bu uygulamayı ameliyatı yapacak olan doktor yapabilir, ancak hastanın yaşamsal fonksiyonların takibi veya sakinleştirilme gereksinimi olduğunda sınırlı uyuşturma doktorunuz yine yanınızda olacaktır.
Sağlık camiamızın vazgeçilmez bir parçası olan anestezi çalışanlarımızın Dünya Anestezi Günü kutlu olsun diyerek sözlerini sonlandırdırdılar.
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri