Kırşehirli Vatandaşlar Yüzme havuzuna yöneldi

Güncel 2 Temmuz 2018 15:18
Videoyu Aç Kırşehirli Vatandaşlar Yüzme havuzuna yöneldi
A
a

Kırşehir’de havaların ısınmasıyla birlikte Kırşehirli vatandaşlar yüzme havuzlarına yöneldi.

Vatandaşlar sıcak havalardan kurtulmak için en iyi yöntemin ve en güzel etkinliğin yüzme sporu olduğunu belirtti. Yüzme bilmeyen vatandaşlar ise bu konuda eğitim aldıklarını dile getirdi.  Yüzme havuzuna gelen her yaştan ve her kesimden Kırşehirli vatandaşlar yaz ayının bu sıcak dönemlerinde en güzel şekilde rahatlama imkanı buluyor. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Kırşehirli vatandaşlar şu ifadeleri kullandı: “ Havalar her gün biraz daha ısınıyor ve sıcaklıklar arttıkça biz de bunalıyoruz. Bu yüzden yüzme havuzlarına giderek serinlemeyi ve bir taraftan da spor yapmayı tercih ediyor. Sular her gün temizlendiği için gönlümüz rahat oluyor. Sıcak havalardan ancak bu şekilde kurtuluyoruz. Yüzme bilmeyenlerimiz ise eğitim alıyorlar. Kısacası hem eğleniyoruz, hem spor yapıyor hem de öğreniyoruz.” İfadelerini kullandı.
YÜZMENİN YARARLARI
 
Yüzme diğer spor branşlarına göre, belli bir fiziksel özelliğe sahiptir. Suyun bir direnci vardır. Bu direnci aşmak belli motorik özellikleri gerektirir (kuvvet, sürat, dayanıklılık, esneklik).
Yüzme hareketlerinin biyomekaniğe göre kasılabilir kas sistemine ihtiyacı vardır, fakat bu kasılma diğer spor branşlarına göre daha azdır. Halter sporunda halteri kaldırmak için daha çok kuvvet gerekir. Bütün yüzücü adalelerinin özel bir yapısı vardır çünkü yüzmede daha çok izotonik, dinamik hareket ve daha az izometrik hareket vardır.
Bir yüzücü adalesi ince, uzun bir yapıya sahiptir ve adale kalınlığı azdır. Yüzmede performans kuvvetten değil, dayanıklılıktan meydana gelir. Yüzmede kuvveti geliştirmek için yanlız suyun içinde çalışmak değil, dışarıda da çalışmak gereklidir (Kilolu halter, lastik çekme, stretching, masaj). Kuvvet için yapılan tüm hareketler simetrik olmalıdır ve vücut yatay pozisyonda olmalıdır.
Suyun içinde çalışma büyümeyi geliştirir. Yüzmenin boy uzamasına faydası büyüktür çünkü, suyun içinde yatay pozisyonda iken vertebralara binen ağırlık azalır, böylece boy uzaması daha kolay olur. Fakat dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta vardır; yüzmenin yanında mutlaka başka bir spor yapılmalıdır (cimnastik, sportif oyunlar). Sadece yüzme yapıldığında istenmeyen sonuçlar doğabilir (kamburluk,valgus). Özellikle kelebek stil yüzme kamburluk konusunda dikkat edilmesi gereken branştır.
YÜZMENİN SİNİR SİSTEMİNE ETKİLERİ
Yüzme hareketli bir spor olduğu için sinir sistemi ile iç-içedir. Suda yaşamak isteyenler,, önce su ile tanışmalıdırlar. Bu olay, sinir sistemi ile duyularımız aracılığıyla gerçekleşir. Bu da sinir sisteminin önemini ortaya koyuyor.
Her insanın 5 duyusu vardır: görme, işitme, tat, koku, dokunma. Fakat yüzen bir insan “altıncı duyuya” sahiptir: su duyusu. Suda insanın gördüğü, duyduğu, hissettiği, kokladığı herşey su duyusunu geliştirir.
Yüzmeyi sevmek için suyun sıcaklığı, temizliği, görüntüsü, antrenörün hitap tarzı, havuzun zemin rengi önemlidir. Suda yeni bir hayat işte böyle başlar ve yüzücü kendi sorumluluğunun bilincinde istekli bir şekilde harekete geçer.
Bu şekilde insanın kendine özgü sportif davranışı gelişir:
Korku kaybolur ve kendine güven artar,
Hareketi, ısı ve eforu tanır yavaş yavaş yüzmeyi sever,
Çalışma ve yarışma için motive olur.Bu şekilde, hem psikolojik hemde pedagojik bir eğitim vermiş oluruz. Yüzme sporunun erken yaşta bırakıldığını biliyoruz, fakat bu sporu yapan kişilerin disiplinli, çalışkan, dürüst, temiz, yardımsever bir karakter yapısına sahip olduklarını söyleyebiliriz. Yüzme sporu ile sosyal hayatta başarılı ve uyumlu insanlar topluma kazandırılmış olunur. (Haber: Canan Arıöz)
 
1000
icon
BABUBA 3 Temmuz 2018 13:30

Geçen yıl gençlik merkezinde yüzme parası 12 tl idi bu yıl 25 tl ayıp bøyle bir zam nerde görülmüş

0 0 Cevap Yaz
anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri