Kırşehirli Öğretim Üyeleri Üniversiteye alınmıyor mu?

Güncel 17 Ekim 2017 07:07
Videoyu Aç Kırşehirli Öğretim Üyeleri Üniversiteye alınmıyor mu?
A
a

Ahi Evran Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne Kırşehirli Öğretim Üyeleri alınmıyor iddialarına karşı Ahi Evran Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil Aşıkpaşa Gazetesi Muhabiri Semra Yılmaz’a açıklamalarda bulundu

“Kırşehirliydi ya da Kırşehirli değildi diye kesinlikle bir ayrım yapılmıyor”
Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil “Biz bir profesör doçent bulmuşsak onu muhakkak değerlendiririz” ” dedi. Karahocagil: “Ben bir yıldır buradayım. Üniversite Rektörümüz Prof. Dr. Vatan Karakaya ise 3 yıldır burada hizmet ediyor. Benim gelişimle beraber yaklaşık 30 tane öğretim üyesi alınmış. Burada bir Kırşehirliydi değildi diye kesinlikle bir ayrım yapılmıyor. Çünkü Kırşehirli olan ikisi profesör yaklaşık altı kişiyi Tıp Fakültemize almak için teklif götürdük.  
 
 “Üniversitemize alacağımız ehliyet ve liyakat sahibi herkesle görüşüyoruz”
Kırşehirlileri de Kırşehirli olmayanları da Ahi Evran Üniversitesi’ne hizmet için çağırıyoruz diyen, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil: “ Biz kadromuzu açıp ilan ettik alım yaptığımıza dair, hatta daha önce Kırşehirli profesörlerimizle görüşmelerimiz oldu ama eşinin işinden dolayı gelemedi ya da kaldıkları kurumları tercih ettiler. Biz Ahi Evran Üniversitesi’ne yapacağımız hizmetler için ehliyet ve liyakat anlamında yeterli olan herkesle görüşüyoruz. Üniversitemizin kapısı herkese açıktır” dedi.
“Bir şaibe dolaşıyor bu şaibe iyi niyetli bir şaibe değil”
Karahocagil: “Bir Kırşehirli buraya alınmaz, alınmıyor gibi böyle bir şaibe dolanıyor ama bu iyi niyetli bir şaibe değil. Bu doğru değil çünkü biz Kırşehirlileri de Kırşehirli olmayanları da burada hizmet için çağırıyoruz. Çağırmakta durumundayız.  Bir kimse Kırşehirliyse hemen buraya alınmalıdır diye de düşünülmemelidir bu doğru değildir. Çünkü Kırşehirli olan arkadaşlarımızın ehliyetli liyakatli olup olmamasına, ihtiyacımız olan bir alanda olup olmamasına bakıyoruz” dedi.
“Öğretim Üyelerimizi Kırşehir’e Hizmet İçin Getiriyoruz”
Şuanda 77 öğretim üyemiz var diyen Karahocagil öğretim üyelerimizi Kırşehir’e hizmet etsin diye getiriyoruz” dedi. Öğretim Üyelerimizi Ahi Evran Üniversitesi ulusal ve uluslararası anlamda yeterli olsun diye getiriyoruz. Kırşehirli ya da Kırşehirli değil diye ayrım yapmıyoruz” dedi. Kendisinin de Kırşehirli olmadığını söyleyen Tıp Dekanı Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil Kırşehir’e hizmet için burada olduğunu da belirtti.
 
“Dünyayla yarışmak istiyorsanız sadece Kırşehirlilerden bir ekip kuramazsınız”
Karahocagil: “Üniversiteler evrenseldir. Evrensel olmak zorundadır. Dünyayla yarışmak istiyorsanız sadece Kırşehirlilerden bir ekip kuramazsınız. Tam tersine bütün Türkiye’den hatta mümkünse uluslararasından insanlar getirmemiz lazım. İstihdam etmemiz lazım. Biz uluslararasılaşmak istiyoruz. Yurt dışına da açılmak istiyoruz. Ulusal anlamda bir yer edinmek istiyoruz. Yurt dışından öğrencimiz varsa aynı şekilde öğretim üyemizde olacak” dedi.
 
“Kırşehir’de ilklere imza atıyoruz”
Başarılı ve ciddi ameliyatların yapıldığını söyleyen Karahocagil: “ Kırşehir’de ilk defa omuz ameliyatı yapıldı, ilk defa doğuştan kalça çıkığı ameliyatları yapıldı ve çok başarılı olundu. Bizim için en önemlisi buraya bir şey katılıp katılmadığıdır. Yakında Hastanemizde ciddi ameliyatların yapılmasını bekliyoruz. Mesela Bronkoskopi işlemi,  atama aşamasında olan bir Göğüs Hastalıkları Profesörü gelip başladığında Kırşehir’den dışarı sevk edilmeyecek.  Kırşehir’de yapılacak. Akciğer Kanserlerine bile burada tedavi verebileceğiz.  Kemoterapi verilebilecek yakın zamanda inşallah” dedi.
“Ahi Evran-ı Veli’de Kırşehirli değil ama Kırşehir’e hizmet etmiş”
Ahi Evran-ı Veli’de Kırşehirli değil, Hoy’da doğmuş ama gelmiş Kırşehir’e hizmet etmiş diyen Karahocagil, aynı zamanda Anjio ünitesini açtıklarını, her gün Hastanemizde  10’a yakın anjiyografi yapıldığını belirtti. Karahocagil: “Her gün 10 tane anjiyografi hastası Kırşehir dışına çıkmıyor. Tedavileri Kırşehir’de yapılıyor. Şu anda Bir tane Kalp Damar Cerrahi doçenti kadrosu açtık, atamasını yapmak üzereyiz. . İnşallah açık kalp ameliyatlarını burada Kırşehir’de  yapacağız.  Kendisi 20 bine yakın kalp ameliyatı yapmış bir hocamız”  dedi.
“Tabiri caizse fellik fellik doçent ve profesör avındayız”
Üniversite üniversaldır, evrenseldir diyen Karahocagil: “Üniversite evrensel olmak zorunda eğer siz ulusal anlamda güçlü ve kuvvetli kudretli olmak istiyorsanız uluslararasına açılmak istiyorsanız, yurt dışına öğretim üyeleri gönderip Üniversitenizin adını duyurmak istiyorsanız evrensel olmak zorundasınız. Ne kadar dışardan bize katkı verecek sağlık hizmetine katkı verecek, eğitimize katkı verecek hocamız varsa hepsiyle görüşmeye açığız”
Eğitim ve sağlık hizmeti anlamında öğretim üyelerinin bir katkısı olacak mı olmayacak mı? 
Kırşehirli ne kadar hocamız varsa hepsine üniversitemizin kapısı açıktır. Hiç bir kimseyi geri çevirmiş değiliz. Çevirmeyiz de çünkü Kırşehirli ya da Kırşehirli değil kriteri olmaz. Burada olması gereken kriter şudur: Bizim Fakültemize Kırşehir’e Eğitim ve sağlık hizmeti anlamında bir katkısı olacak mı olmayacak mı?   Buna bakmamız lazım,O yüzden  atama yaparken çok dikkatli olmamız lazım.
 
 “Sağlık hizmeti ve eğitim anlamında katkı sağlayacak kim olursa olsun görüşmeye açığız”
Tıp Fakültesi Dekanı Karahocagil: “Son dönemde atamasını yaptığımız Kırşehirli hocalarımız var, bize katkı sağlayacaklarından dolayı aldık ve Kırşehirli olduğu için de seve seve aldık. Bu noktada bizim Kırşehirli öğretim üyeleriyle bir problemimiz olamaz. Kırşehir’e hizmet etmek istiyoruz. Bu açıdan elimizden geldiği kadar herkesle görüşmeye açığız hazırız da. Bütün herkes bilmeli ki biz üniversitemize fakültemize sağlık hizmeti ve eğitim anlamında katkı sağlayacak kim olursa olsun onlarla görüşüp buraya kazandırmanın gayreti ve çabası içerisinde olacağız” dedi.
 
 

ÖZEL HABER: SEMRA YILMAZ

1000
icon
gencay 18 Ekim 2017 01:33

dekan hoca madem öyle siz nerelisiniz sizi oraya getirenler nereli hastanede kaçtane kırşehirli doktora akademik ünvan verdiniz . hastanede kurduğunuz grup haricinde kaç doktorla biraraya geldiniz somut olarak söyleyin lütfen.

0 2 Cevap Yaz
Ğ.yildirim 17 Ekim 2017 22:50

Duyanda gerçek zanneder.

0 1 Cevap Yaz
salih 17 Ekim 2017 10:07

üniversteye elazığ ve vanlıları doldurgunuz dillendiriliyordu doğru olma ihtimali var demekki açıklama gereği duydunuz. ankaradan genel sekreter yardımcısı getirttiniz burdaki amacınız neydi açıklayabilirmisiniz.

0 3 Cevap Yaz
Hasan genc 17 Ekim 2017 02:08

Buna cevap vermek haatadir ustad

0 0 Cevap Yaz
anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri