Kırşehir Türk Ocağı Başkanı Süleyman Doğan: “14 Mart tarihi, ülkemizde modern tıp eğitiminin başlangıcıdır”

Güncel 13 Mart 2018 15:27
Videoyu Aç Kırşehir Türk Ocağı Başkanı Süleyman Doğan: “14 Mart tarihi, ülkemizde modern tıp eğitiminin başlangıcıdır”
A
a

Kırşehir Türk Ocağı Başkanı Süleyman Doğan mesajında şunları söyledi: 14 Mart tarihi, aslında ülkemizde modern tıp eğitiminin başlangıcıdır.

En yenilikçi Osmanlı padişahlarından biri olan II. Mahmut döneminde, ilk cerrahhane olan Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire’nin açıldığı tarih olan 14 Mart (1827) Türkiye’de modern tıp eğitiminin başlangıcı olarak kabul edilmektedir. Okulun kuruluş günü olan 14 Mart, 1919 yılından beri de Tıp Bayramı olarak kutlanmaktadır. Tıbbiyeliler, 14 Mart 1919’da İstanbul’u işgal eden düşman kuvvetlerini protesto ederek, millî mücadelemizin öncülüğünü yapmış ve İstiklal savaşımızda önemli bir rol oynamıştır.

Sağlık, mutlu bir hayatın en önemli parçasıdır. Sağlığın önemi inancımızda ve tarihimizde birçok noktada dile getirilmiştir. Dinimizde, “İki nimet vardır ki, insanların çoğu bu nimetleri kullanmakta aldanmıştır: Bunlar sıhhat ve boş vakittir.” hadisiyle, tarihimizde ise Kanunu Sultan Süleyman’ın “Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi, olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi’’ dizeleriyle sağlığın önemine dikkat çekilmiştir.

Sağlık çalışanları, milletimize hizmet sunmaktan, insanımızın sağlığını emanet ettiği kişiler ve onlar için şifa sunan eller olmaktan her zaman büyük onur duymuşlardır. Bizler sağlık çalışanlarının insanımızı yaşatmak adına hiçbir fedakârlıktan kaçınmadığını biliyoruz. Görevlerinin yüklediği sorumlulukları her türlü zorluğa rağmen bıkmadan, usanmadan yaptıklarının en canlı şahitleriyiz.

Sevgili Sağlık çalışanları; “Çanakkale Ruhu” ile nasıl işgalci zihniyete karşı durdunuz ise bugün aynı ruhla teröre karşı duruyorsunuz. Sizler her zaman milletimizin yanında oldunuz. Çanakkale'de vardınız, bugün de milletimizin yanındasınız. Her zaman milletimizin yanında onlara uzanan el olacaksınız.

Bu duygu ve düşüncelerle Kırşehir Türk Ocağı Şubesi olarak bir kez daha tüm sağlık çalışanlarının 14 Mart Tıp Bayramını en içten dileklerimle kutluyorum dedi.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri