Kırşehir Sağlık Çalışanları, Ramazan’da beslenme konusunda uyarılarda bulundu

Güncel 25 Mayıs 2018 16:20
Videoyu Aç Kırşehir Sağlık Çalışanları, Ramazan’da beslenme konusunda uyarılarda bulundu
A
a

Kırşehir Sağlık Çalışanları Derneği Kırşehirli vatandaşlara Ramazan’da beslenme konusunda uyarılarda bulundu.

Yeterli ve dengeli beslenme için iftar ve sahur arasında 2-3 ara öğün daha sığdırılması ve mutlaka sahur yapılması gerektiğini belirten Kırşehir Sağlık Çalışanları Derneği yaptığı açıklamalarda: “Ramazan ayı boyunca günün uzun süreli oruçlu geçirilmesi nedeni ile oruç tutanların sağlıklarına daha fazla önem vermeleri gerekiyor.
Özellikle, Yeterli ve dengeli beslenme için iftarla sahur arasına 2-3 ara öğün daha sığdırılmalı (meyveler, ceviz, fındık, badem gibi kuru yemişler tercih edebilirsiniz.) ve mutlaka sahur yapılmalıdır.
Sahura kalkmamak yada sadece su içerek tekrar uyumak ortalama 17 saat olan açlık süresini 20 saatin üzerine çıkartacağından açlık kan şekerinin daha erken saatlerde düşmesine neden olacak buda günün daha halsiz ve verimsiz geçmesini sağlayacaktır.
SAHURDA NE TÜKETİLMELİ
                Kırşehir Sağlık Çalışanları Derneği : Süt, yoğurt, peynir, yumurta, tam tahıllı ekmekler gibi besinlerden oluşan hafif bir kahvaltı sahur için ideal olacaktır ya da çorba, zeytinyağlı yemekler, yoğurt ve salatadan oluşan bir öğün de tercih edilebilir. Bunun aksine ağır yemeklerin tüketilmesi durumunda gece metabolizma hızı düştüğü için yemeklerin yağa dönüşme hızı ve kilo alma riski artmaktadır.
İDEAL BİR İFTAR NASIL YAPILMALI
                Kırşehir Sağlık Çalışanları Derneği :İftara çorba gibi hafif yemeklerle başlayıp 10-15 dakika sonra az yağlı et yemeği, sebze yemeği veya salatayla devam edebilirsiniz. Hem enerji veren hem de kan şekerini dengeli bir şekilde yükselten besinler (bulgur pilavı, kepekli ekmek veya kepekli makarna vb.) tercih edin. Aşırı şerbetli tatlılar yerine; sütlü tatlılar veya meyve tatlıları tercih edin.
Yine önemli bir hususta; İftarda kan şekeri çok düşük olduğundan kısa sürede çok miktarda besin tüketme isteği doğmaktadır. Beyin doyma emrini yemekten 15-20 dakika sonra verdiğinden çok hızlı yemek yendiğinde bu süre zarfında fazla miktarda, enerjisi yüksek besinler yenilir bu durum hem sağlık açısından risk oluşturup kilo alınmasını sağlayabilir. Bu nedenle çok hızlı bir şekilde, çok yüksek miktarda besin tüketmek büyük bir hatadır. 
İftardan sonra ise kısa mesafeli yürüyüşler yapmak sindirime yardımcı olacaktır.
SIVI GEREKSİNİMİ
                Yaz mevsiminde olmamızdan dolayı terleme ile birlikte vücudumuz çok fazla sıvı gereksinimi duymaktadır. Vücudumuzun sıvı ihtiyacını karşılamak için oruçlu olunmayan kısımlarda belli aralıklarla bol bol su içilmeli bununla birlikte ayran, taze sıkılmış meyve suları, özellikle içerisinde bol miktarda mineral bulunduran sade soda vb. sık sık tüketilmelidir. Hafif kıyafetler giyinip, serin ortamlarda bulunmakta susuzluğu azaltma da yardımcı olacaktır.” (Haber Merkezi)
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri