Kırşehir Müftülüğü, kurbanlık hayvanlarla ilgili uyarılarda bulundu

Güncel 13 Temmuz 2018 17:45
Videoyu Aç Kırşehir Müftülüğü, kurbanlık hayvanlarla ilgili uyarılarda bulundu
A
a

Kırşehir Müftlüğü, kurbanlık hayvan satın alırken dikkat edilmesi gereken hususlar ve kurban kesim yerleri ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Kırşehir Müftlüğü, kurbanlık hayvan satın alırken dikkat edilmesi gereken hususlar ve kurban kesim yerleri ile ilgili açıklamalarda bulundu.
Kurban Bayramı yaklaşıyor. Kırşehir’de birçok vatandaş kurbanlık hayvan almak için telaşa düştü. Kırşehir Müftülüğü, Kırşehir’de kurbanlık alacak vatandaşlara resmi sitesinde açıklama yaparak bilgilendirme yaptı.
Kurbanlık hayvan satın alırken dikkat edilecek hususlar hakkında Kırşehir Müftülüğü, “Kurbanlıkların dini ölçülere uygun olması, sağlıklı, besili olması, gebe olmaması, veteriner sağlık raporunun bulunması, aşı kaydı olması, kulaklarının küpeli olması, büyükbaş hayvanların pasaportlarının bulunması, küçükbaş hayvanların nakil belgelerinin olması, kurbanlık hayvanların erkek olanlarının tercih edilmesi, sığırların iki yaşını doldurmuş olması, kurban kesim yerleri, şehirlerde kesimhane ve kurban komisyonlarının belirlediği kesim yerlerinde kurban kesilecektir. Köyler ve belirlenmiş kesim yeri bulunmayan yerlerde kendi bahçesinde kesilecek ve çevreye zarar verilmeyecektir. Cadde, sokak ve park gibi kamu alanlarında kurban kesilmeyecektir” ifadesini kullandı.
Kırşehir Müftülüğü, açıklamalarına şöyle devam etti:
“Kurban kesildikten sonra halk ve hayvan sağlığı açısından kan, atıklar ve iç organlar sokak ve caddelere bırakılmayacak, evcil ve yabani hayvanlara verilmeyecek, çukura gömülerek imha edilecektir.
Kurban olarak kesilen sığır cinsi hayvanların kulak küpe ve pasaportları üreticiler, satıcılar, kasaplar, kasap yardımcıları, veteriner hekimler, muhtarlar, belediye zabıta görevlileri, vekâletle kurban kesim organizasyonu yapanlar, diğer görevliler vasıtasıyla il veya ilçe gıda, tarım ve hayvancılık müdürlüklerine kurban bayramını takip eden süre içinde teslim edilecektir.”

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri