Kırşehir Merkez Kuran Kurslarında Kanser Eğitimleri Verildi

Güncel 26 Şubat 2018 15:33
Videoyu Aç Kırşehir Merkez Kuran Kurslarında Kanser Eğitimleri Verildi
A
a

Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı Toplum Sağlığı Merkezi çalışanları tarafından merkeze bağlı Kuran kurslarında bayan öğrencilere yönelik Serviks Kanseri ile ilgili eğitimler verildi. Eğitim sonunda Kanserle ilgili el ilanları dağıtılarak vatandaşlarımızın bilgilendirilmesi amaçlandı.

Serviks kanseri önlenebilir bir hastalıktır. HPV, Smear/Pap-smear testiyle tarama sayesinde erken tanı ve etkin bir tedavi mümkündür.
Dünya ölçeğinde 45 yaş altı kadınlarda en sık görülen 2. kanser türü, meme ve akciğer kanserinden sonra kanserden ölümlerin önde gelen 3. nedenidir. Dünya çapında 2 dakikada bir, bir kadın serviks kanserinden ölmektedir. Tarama programları, serviks kanserinin azalmasında önemli bir etkiye sahip olmasına rağmen hala kadınlar serviks kanseri nedeniyle ölmektedir. Serviks kanseri Türkiye'de en sık görülen 8. kanser türüdür.
Düzenli jinekolojik muayene ve Pap-smear testi serviks kanserinden korunmada yardımcıdır. Serviksdeki değişiklikler, Pap-smear testi ile tespit edilerek kanser gelişmeden tedavi edilebilir. Düzenli Pap-smear testi yaptırmayan kadınlarda serviks kanseri riski artmaktadır.
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri