Kırşehir'in Göz Bebeği Şeker Fabrikası Satılamaz!

Güncel 27 Şubat 2018 11:03
Videoyu Aç Kırşehir'in Göz Bebeği Şeker Fabrikası Satılamaz!
A
a

Ekonomiden Sorumlu İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Durmuş Yılmaz; Kırşehir İYİ Parti Merkezinde Gazetemiz Muhabirlerinden Canan Arıöz'e açıklamalarda bulundu.

Yılmaz; İYİ Parti Türk siyasi hayatında ortaya çıkan herhangi bir boşluğu doldurmak için ortaya çıkmamıştır. Türk siyasi tarihinde bütün kesimleri kavramak kucaklamak ve şuanda ötekileştirilmiş karpuz gibi ortasından yarılmış ve ikiye ayrılmış toplumu yeniden birleştirmek üzere ortaya çıkmıştır. Ve biz 1400 yıllık Türk tarihinde Metehan'dan başlayarak günümüze kadar bir devamlılığın peşindeyiz. Osmanlı bir tarafa Cumhuriyet bir tarafa demiyoruz. Osmanlıda bizim Cumhuriyette bizim dolayısıyla biz bütün vatandaşlarımızı görüşü ne olursa olsun bakış açısı ne olursa olsun Türkiye sevdalığı ve vatanseverlik paydasında birleştirmek toplamak derlemek için siyasi hayata girmiş ve organize olmuş vaziyetteyiz. O nedenle yapacağımız iş dilimizi kontrol etmek, eleştirici cümlelerden uzak durmak, herkese eşit duygularla kardeşlik duygularıyla yaklaşmak ve bir sofranın etrafında toplanabilmek güç ve kudretini gösterebilmek. İyi Parti bunun için var ama bunun kolay olmayacağını biliyoruz şuanda mevcut iktidar toplumu baştan sona bir korku imparatorluğuna dönmüş vaziyetinde bu eşik mutlaka aşılacak ve herkes durduğunu, gördüğünü, düşündüğünü, korkmadan ifade edebilecek bir noktaya gelebilecek. Bunu başardığımız gün Türkiye başarmış olacaktır” dedi.
Türkiye Bir Ekonomik Dar Boğaza Doğru Gidiyor
Ekonomiden Sorumlu İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Durmuş Yılmaz; “Türkiye bir ekonomik dar boğaza doğru gidiyor iç sorunlar var, dış sorumlar var artık geldiğimiz nokta itibariyle tarım bir ekonomi meselesi olmaktan çıkıp bir güvenlik meselesi haline gelmiştir ve dolayısıyla bu konuya yaklaşırken çıkış noktamızın Türkiye’nin gıda güvenliğinin nasıl sağlanacağının konusu olmalıdır ve biz bu konuya bu açıdan yaklaşıyoruz. Biz bu gıda güvenliğini sağladığımız arkasındaki ekonomik güvenlik ve dolayısıyla özelleştirme nereye nasıl oturtulacağı konusu kendiliğinden ortaya çıkacaktır” dedi.
“İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ‘in Cumhurbaşkanı Olacağına İnancımız Tamdır”
Yılmaz; Şuanda içinde bulunduğumuz ortama gelinceye kadar yani başkanlık sistemi ile ilgili referandum döneminde söylenenleri hatırlıyorsunuz. Bu ülke koalisyonlardan çok çekti dolayısıyla ülkenin ihtiyaç duyduğu şey hızlı karar alabilmek dolayısıyla koalisyon döneminde hızlı kararlar alınamıyor o nedenle bir başkanlık sistemine geçildiğinde Türkiye’nin bütün dertleri son erecek. Uçaklarımızı yapacağız , terör sona erecek , ekonomik de kanat takıp uçacağız. Bütün söylenenler bunlar ama geldiğimiz nokta itibariyle maalesef bütün söylenenler unutuldu. Öyle zannediyorum ki yapılan anketlerde istenilen sonuç görülemediği için böyle bir ittifaka gidilmiş gibi görünüyor. Gidilen ittifak aslında bir saray ittifakıdır bu bir çıkar ittifakıdır bazı partiler kendi kimliklerini ve kişiliklerini unutarak başka bir partinin şemsiye altına girmişler  girecekler ve buradan kendilerine bir çıkar yol arıyorlar. Bu onların tercihleri ama biz şunu söylüyoruz ki bu gerçekten bir ülkenin geleceği ile ilgili ülkenin çıkarları ile ilgili bir ittifak değil bu tamamen bir tabiri caizse cukka ittifakı bu şuanda var olan değerlerden sistemin üzerinden nem alamamanın getirdiği sıkıntıları aşmak üzere nem almanın yollarını açmak gibi bir durum var biz bu insanlara başarılar diliyoruz. İyi partinin ittifaka ihtiyacı yok biz inşallah tek başımıza başkanlık sisteminde seçime gireceğiz ve ilk seçimde  erken ve ya zamanında ne zaman yapılırsa yapılsın  İyi Parti Genel Başkanı  Meral Akşener ‘in  Cumhurbaşkanı olacağına inancımız tamdır. Bunda hiç şüphemiz yok
Şuanda Ekonomik Gidişat Bu Sistemin 2019’a Götüremeyeceğini Gösteriyor
Şuanda ortada iki tane faktör var bunlardan bir tanesi ekonomik gelişme ekonomik gelişme şuanda ekonomik gidişat bu sistemin 2019’a götüremeyeceğini gösteriyor ama öbür taraftan öyle zannediyorum ki anketler bir seçim yapılmasına da çok fazla imkan tanımıyor çünkü büyük desteği göremiyorlar. Şuanda bütün il dayanak noktaları Afrin'de alacakları sonuç ve bunu iç siyasete çevirmenin koşullarını arıyorlar yollarını arıyorlar ve bunun için de oralarda bir takım hareketlerde bulunuyor bunu ranta çevirmeye çalışıyorlar şuana kadar da buradan bir rant değiştiremediler. Biz oradaki harekatı destekliyoruz ve desteklemek zorundayız hatta durulmasın Türkiye'nin geleceğini tehdit eden her türlü terör örgütünün ortadan kaldırılmasını istiyoruz ve talep ediyoruz fakat buna rağmen bir rant oluşturulamadı sıkıntı buradan kaynaklanıyor diyerek sözlerini sonlandırdı.
Kırşehir'in Göz Bebeği Şeker Fabrikası Satılamaz
Ekonomiden Sorumlu İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Durmuş Yılmaz; “İYİ Parti özelleştirmeye karşı değildir. Bizim savunduğumuz özelleştirme üretimi ve verimi artıran tekelleşmeye neden olmayan tabana yaygın özelleştirmedir” dedi.
İYİ Parti Kırşehir İl Başkanı Müfit Göçen ise; ”Biz Türkiye ne kadar iyi olacak dediysek birileri Türkiye’yi karıştırırız diye bunun hesabını yapıyor. Kârı 33 trilyon olan, yerini 5 trilyona satmak. Milli ekonomisini yok etmek için atılan bir adım. Anlamsız ve yersiz yapılan harcamalar memlekete insanların öz mal varlıklarını elden çıkmasına sebebiyet verme çabasındalar. Böyle olmamalı. Şekerle ilgili karar alırken iyi hesap etmek lazım” diye konuştu. Şeker-İş Sendikası Kırşehir Temsilcisi Bilal Şahin, Şeker Fabrikalarının satılmasındaki amacın tatlandırıcıları Türkiye piyasasına hakim kılmak olduğunu belirtti. Petrol İş Sendikası Temsilcisi Recep Sefer ise, ”Cumhuriyetin son kalesinin düşme olduğunu görüyoruz. Ülkemizin göz bebeği dediğimiz ülkemizin kuruluşunda ülkemize şeker üretmek üzere kurulan fabrikalarda artık elden çıkıyor. ”diye ifade etti. “Özelleştirme tarihine baktığımızda siyasetçilerin elinde bir politika seçim tercih aygıtı olarak kullanıldı ”
 “Bu Bir Gıda Güvenliği Sorunudur”
İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Kurtuluş Yılmaz, partililere yaptığı açıklamada şunları söyledi: Biz ne yapalım edelim yerli üretimden vazgeçmeyelim.  İYİ Parti özelleştirmeye karşı değildir. Devlete yük olan verimsiz çalıştırılan kuruluşların daha verimli çalıştırılması ve katma değerinin yaratılabilmesi için özelleştirilmesi ülke yararınadır. Bizim savunduğumuz özelleştirme üretimi ve verimi artıran tekelleşmeye neden olmayan tabana yaygın özelleştirmedir. Hükümet, gerekli tedbirleri alsaydı da üreticiyi organize etseydi onların eliyle bu işi yapsaydı da daha iyi olmaz mıydı? Bugün ülkeyi yönetenler Cumhuriyet Döneminde bin bir zorlukla kurulmuş olan değerli kuruluşlarına uyguladıkları ranta dayalı ekonominin sonucu olarak girmiş oldukları büyük borç yüküne tahsilat yapmak amacıyla değerlerini çok altında haraç satmaktadırlar. AKP döneminde özelleştirme adı altında yapılan satışlar ağırlıklı olarak yabancı tekellere bizzat Türk bankalarından kullandırılan kredilere, kredilere yapılmış ve satışı yapılan kurumların kendi gelirleriyle borçları ödenerek milli değerler Ülkemiz için son derece önemli olan şeker fabrikalarının oldu bittiye getirerek yabancı şekerlere satılması ve pancar üretiminin yerini sağlığa etkisi tartışılan hatta bazı gelişmiş ülkelerde yasaklanan nişasta bazda şekerin almasına kesinlikle karşıyız. Şu anda şeker fabrikaları verimli çalışmıyor. Atıl kapasite var. Devlet olarak biz bunları önleyemiyoruz. Daha da iyileştiremiyoruz. Özel sektör bizden daha iyi yapar. O nedenle verimi, istihdamı, kaliteyi artırmak ve fiyatları düşürmek için özel sektörü gel bilgini becerini buraya koy, dolayısıyla bunu sen mi işlet diyoruz? Bu iddia kesinlikle geçerli değildir. Dünyada özelleştirme tarihine baktığımızda siyasetçilerin elinde bir politika seçim tercih aygıtıdır.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri