Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğü Açıkladı: Sağlıklı Kalp Atışı İçin Sağlıklı Kan Basıncı!

Güncel 18 Mayıs 2018 17:31
Videoyu Aç Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğü Açıkladı: Sağlıklı Kalp Atışı İçin Sağlıklı Kan Basıncı!
A
a

Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğü 17 Mayıs Hipertansiyon günü dolayışla mesaj yayınladı.

Yüksek tansiyonun en sık görülen kronik hastalıklardan biri olduğunu belirten ve en belirgin yüksek tansiyon belirtilerini sıralayan  Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri yaptığı açıklamada: “Yüksek tansiyon en sık görülen kronik hastalıklardan biridir ve küresel bir halk sağlığı sorunudur. Yüksek tansiyon kalp hastalıkları, inme, böbrek hastalığı, erken ölüm ve yeti yitimi gibi durumlarla ilişkilidir.
Dünyada on kişiden yaklaşık 3’ünün tansiyonunun yüksek olduğu bilinmektedir. Hastaların %50’si durumlarından tamamen habersizdir. Haberdar olanların bir kısmı ise herhangi bir şey yapmamaktadırlar.
Yüksek tansiyon önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalık olup mutlaka hekim tarafından takip edilmelidir.
Yüksek tansiyon, uzun süre belirti vermeden böbrek, beyin, kalp ve damar sistemine hasar vermesi nedeniyle “sessiz düşman” olarak da anılmaktadır. Kan basıncının yüksek olduğunun belirlenebilmesi için belli aralıklarla ölçtürülmesi gereklidir. En belirgin yüksek tansiyon belirtileri;
Halsizlik, yorgunluk,Nefes darlığı, çarpıntı, göğüs ağrısı, Burun kanaması, Görmede bozukluk
Kulaklarda çınlama,Yürüme ve merdiven çıkmada zorlanma,Bazen çok sık idrara çıkma,Gece uykudan uyanıp idrar yapma, Bacaklarda şişlik olabilir.Yüksek tansiyonu olan bireylerde ilaç tedavisinin uygulanması kan basıncı kontrolü için tek başına yeterli olmamakta, başarılı bir sonuç için mutlaka sağlıklı yaşam davranışlarının geliştirmesi gerekmektedir. Yüksek tansiyonlu bireyler;Sağlıklı beslenmeli,Fazla kilolu/ obez ise kilo vermeli,Fizik aktiviteleri düzenli yapmalıTuz kullanımını azaltmalı,Düzenli muayene ve tetkiklerle hastalığın takibine önem vermeli,İlaçlarını önerilen dozda ve sürede, aksatmadan kullanmalı Tansiyon düzenli izlemeli/ izlenmesini sağlamalıdır.
Yılda en az bir kez tansiyon ölçtürülmelidir.
Bakanlığımızca, erken tanının önemini vurgulamak ve tansiyonu yüksek bireylerde meydana gelebilecek olumsuz sonuçları azaltmaya yönelik olarak, toplum bilincini arttırmak amacıyla her yıl 17 Mayıs Günü ve haftasında çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir
Bu yıl Dünya Hipertansiyon Günü teması “Hipertansiyon konusunda toplumun farkındalığını arttırmak ve tüm ülke vatandaşlarını tansiyonunun farkında olmaya ve kontrol etmeye teşvik etmek” olarak belirlenmiştir.
Bu vesileyle; yüksek tansiyondan korunmak için toplumdaki bireylerin; sağlıklı beslenme, fiziksel aktivite ve özellikle tuzun azaltılması konularında bilgi sahibi olmalarını sağlamak amaçlanmaktadır.” İfadelerini kullandı.(Haber Merkezi)
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri