Kırşehir’de Nadas Alanlarının Daraltılması Projesi Uygulaması

Güncel 31 Mart 2018 14:29
Videoyu Aç Kırşehir’de Nadas Alanlarının Daraltılması Projesi Uygulaması
A
a

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Nadas Alanlarının tarımsal üretime kazandırılması ve bu alanlarda baklagil üretiminin arttırılmasını hedefleyen NAD (Nadas alanlarının Daraltılması) projesini hayata geçirdi.

Proje kapsamında Kırşehir genelinde Toplamda 2000 dekarlık Nadas alanında 25 Ton Sertifikalı Nohut Tohumunun çiftçiler ile sözleşme imzalanarak %50 si hibe olmak üzere Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığı ile İl Genelinde dağıtımına başlandı.
 
Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kenan Şahin yaptığı açıklamada; Bakanlığımızca, İlimizin de içinde bulunduğu Orta Anadolu Bölgesindeki 9 ilde nadasa bırakılan yaklaşık 50 bin dekar alanın değerlendirilmesi ve baklagil üretiminin arttırılması amacıyla başlatılan proje kapsamında,  İlimizde arazileri nadas olan çiftçilerimizden tespit edilen 52 üreticimize Tarım Kredi kooperatifleri işbirliği ile Sertifikalı Nohut tohumları teslim edildi. Bu proje, kapsamında üreticilerimizle 3 yıllık bir sözleşme yaparak münavebeli ekim modeli uygulanacak ve 3 yıl boyunca Teknik personel arkadaşlarımız gerek ekim gerek gübreleme gerekse hastalık ve zararlılar konusunda bu ekimlerin hasata kadar kontrolünü sağlayacaktır. Münavebe sisteminde bu yıl için Bakliyat tohumluğuna %50, ikinci yıl ekecekleri Hububat tohumunda % 100 ve 3. Yıl tekrar Baklagil tohumluklarına % 50 oranında Sertifikalı Tohum hibe edeceğiz diyerek açıklamalarda bulunan Kırşehir Gıda Tarım ve Hayvancılık  İl Müdürü Kenan Şahin Sözlerinin devamında; Bu proje ile Ülke genelinde yaklaşık 5000 bin ton nohut üretimi hedeflenmekte olup projenin Ülkemize ve Kırşehir’imize Hayırlı olmasını diliyorum diyerek sözlerini sonlandırdı.
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri