Kırşehir'de Lider Çocuk Tarım Kampı Düzenlendi

Güncel 17 Mayıs 2018 16:08
Videoyu Aç Kırşehir'de Lider Çocuk Tarım Kampı Düzenlendi
A
a

Birleşmiş Milletler Küresel Çevre Fonunun (GEF) desteği ile Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü koordinatörlüğünde ve Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi işbirliğinde yürütülen “Beslenme ve Gıda için Biyoçeşitlilik Projesi” kapsamında "Yenilebilir Yabani Bitki Türleri" konusunda Kırşehir İMKB Zernişan Vakkas Yaşar İlkokulu 4. Sınıftan 20 öğrenciye 3 gün süreyle eğitim verildi.

Kampın 1. Günü öğrenciler Kırşehir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü hizmet binasına gelerek Veteriner Hekim ve Ziraat Mühendisleri ile tanışarak, personelin yapmış oldukları çalışmalar hakkında bilgiler edindiler. Daha sonra Kırşehir İl Müdürlüğü toplantı salonunda öğrencilere yenilebilir Yabani Bitki Türleri konusunda sunum yapılarak ön bilgi verildi. Ön bilgilendirmeden sonra öğrenciler araziye götürülerek burada Ziraat Mühendisi Gonca Yıldırım tarafından Kırşehir  şartlarında yetişen yenilebilir yabani bitkilerin neler olduğu, nasıl tüketilmesi gerektiği ve her yabani otun yenilemeyeceği bazılarının zehirli olduğunu anlatılarak öğrenciler bilgilendirildi. 
Kampın 2. Gününde öğrenciler ile Kırşehir’de bulunan bir ekmek fabrikası ziyaret edildi. Burada tarlada hasat edilen buğdayın un haline gelmesinden sonra nasıl ekmeğe dönüştüğünü öğrendiler. Ekmeğin ne kadar sürede mayalandığı, mayalandıktan sonra nasıl şekil verildiği ve fırınlama süreci anlatıldı. Fırının kaç derece olması ekmeğin belirli sıcaklıkta kaç dakikada piştiğini ve poşetleme süreci anlatıldı. Öğrenciler ekmek fırınından ayrıldıktan sonra Şeker Fabrikası ziyaret edildi. Şeker Fabrikasında tarlada yetiştirilen şeker pancarının soframıza nasıl şeker olarak geldiğini detaylı bir şekilde öğrendiler. Öğle yemeği ve dinlendikten sonra Kırşehir’de bulunan süt ürünleri tesisine gidilerek tereyağı yapımı ve peynir yapımı hakkında bilgi aldılar. 
Kampın 3. Gününde öğrenciler at çiftliğine götürülerek burada ata bindiler, sonrasında Güzler evcil hayvan parkına gidilerek evcil hayvanlar hakkında bilgiler alındı. Yemekler yenildi ve şarkılar eşliğinde kamp tamamlandı.
Kampın sonunda Kırşehir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kenan Şahin ödül töreninde öğrenciler ile tanışarak kısa bir konuşma yaptı. Yapmış olduğu konuşmasında; “Çocuklar bizim geleceğimizdir. Tarımın çocuklarımıza tanıtılması, ülke tarımının gelişmesi için büyük önem arz etmektedir. Çok çalışarak ülkemize faydalı birer vatandaş olacağınıza inanıyor ve bu organizasyona katıldığınız için hepinize teşekkür ediyorum.” dedi.  Kırşehir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü’nün konuşmasının ardından öğrencilere katılım belgeleri ve hediyeleri verilerek kamp sona erdi.
(Haber Merkezi)
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri