Kırşehir’de kışlık hazırlıkları devam ediyor

Güncel 9 Eylül 2017 15:04
Videoyu Aç Kırşehir’de kışlık hazırlıkları devam ediyor
A
a
Kırşehir’de kış hazırlıkları devam ediyor. İmece usulü ile bir araya gelen ev hanımları kışlık yiyeceklerini hazırlıyor. Ev hanımlarının şimdilerde tatlı telaşı turşu yapmak, sebze kurutmak, salça kaynatmak…
Ahi Evran Mahallesi’nde oturan ev hanımları, Kırşehir’e özgü sebzelerden turşu yaparak ev ekonomisine katkı sağlıyor. Pazar yerinde özellikle kışlık kurutmalık ve turşuluk sebzeler alan vatandaşlar şimdiden kışlıklarını tamamlama derdinde.
Pazaryerinde kışlık kurutmalık sebze almaya meyil gösterince pazar esnafı da özellikle kurutmalık ve turşuluk biber, patlıcan, domates, yeşil fasulye satışına ağırlık veriyor.
Ahi Evran Mahallesi’nde oturan ev hanımları Aşıkpaşa Gazetesi muhabirine şu açıklamalarda bulundu: “Kırşehir’de yaz ayının sonlarına geldiğimiz şu günlerde bizler imece usulü ile hummalı bir çalışmanın içerisindeyiz. Pazarlardan aldığımız çuval çuval alınan yerli sebzeler kış ayları için turşuya dönüşüyor. Sofraların bereketi, kışın vazgeçilmezi, ağzımızın tadı, midemizin olmazsa olmazı, hünerli ellerin emeğidir, turşu. Bize göre turşu yapımında en önemli ayrıntı ise ürün seçiminden geçiyor. Kırşehir’de ev hanımlarına önerimiz turşu kurmak istiyorsanız malzemelerinizi pazardan ve yerli ürünlerden tercih etmeniz gerekiyor. Zaten pazarlarda meyve ve sebzeler havucundan acuruna, domatesinden sarımsağına varıncaya kadar en güzellerinden ve en doğalından bulabilmeniz mümkün. Günümüzde aklınıza gelen her şeyden turşu yapılabiliyor. Salatalık, domates, sarımsak, biber, patlıcan, fasulye, biber, bamya, lahana, erik, elma, üzüm, havuç, en çok kullanılanlar arasında bulunuyor. Yani bu konuda seçim alanının oldukça geniş. Sevdiğiniz bir veya birkaç ürünü tercih edebiliyorsunuz. Bu konuda çok uç örnekler olsa da en çok lahana, fasulye ve havuç turşusu tüketiliyor.
TURŞU YAPMANIN PÜF NOKTALARI
Turşunun iyisinin sirkeyle mi yoksa limonla mı olacağı zamanında filmlere bile konu olmuştu. Turşu da limon tadı seven varsa limon, sirke tadı seven sirke kullanabilir. Hangisinin daha iyi olduğu bilinmez ama ev hanımları daha hesaplı ve pratik olduğundan sirkeyi tercih ediyorlar. Alınan turşuluklar evde yıkandıktan sonraki aşama sapını çöpünü ayıklamak. Ayıklama işlemi turşuluğun baş kısmında ve alt kısmında bulunan kaba dokuları almakla gerçekleşir. Ayıklanan malzemeler önceden hazırlanmış bidonlara, kavanozlara ya da şişelere doldurulur. Sağlık açısından kapların cam olması daha yararlı olur. Böylece ileri ki senelerde de gönül rahatlığıyla kullanabilir. Karışımda kaya tuzu ve içme suyunu kullanmak gerekir. Bir litre suya 3 yemek kaşığı dolusu kaya tuzu karıştırılır. Bir litre tuzlu su karışına 1,5 - 2 su bardağı sirke ilave edilir. Karışım kap içinde hafif sağa sola sallandıktan sonra tercihe göre turşunun en üstüne asma yaprağı, bir tutam maydanoz koyulabilir. Kabın ağzını sıkıca kapatılıp serin ve karanlık bir yere yerleştirilir. Peki, mutfak gün boyu ışık alıyorsa? Karanlık yer yoksa kalın mendil tarzı ürünlerle üzerlerini örtülebilir. Ayaz yemesi ve garanti 4-6 hafta beklemesi şarttır. Kabın ağzı açıldıktan sonra buzdolabında muhafaza edilir.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri