Kırşehir’de Kaç Koruyucu Aile Var?

Güncel 27 Ocak 2018 11:29
Videoyu Aç Kırşehir’de Kaç Koruyucu Aile Var?
A
a

Aşıkpaşa Gazetesi Aile Sosyal Politikalar İl Müdürü’nü ziyaret etti.

Gerçekleşen ziyarette Aşıkpaşa Gazetesi Sahibi Hüsnü Arıöz, Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Emin Turpçu, Haber Müdürü Semra Yılmaz’ı Aile Sosyal Politikalar İl Müdürü Ramazan Baykara, Sosyal Hizmet Merkezi Müdür Yardımcısı Jale Ertem, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünde Şube Müdürü Mehmet Özdaş, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünde Şube Müdürü Fazlı Bolluk ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünde Avukat Ümit Zeyveli ağırladı.
Hoş bir sohbet eşliğinde gerçekleşen İl Müdürü Ramazan Baykara, Aile ve Sosyal Politikalar bünyesinde gerçekleştirdikleri hizmetlerden bahsetti. Baykara: “Kırşehir’de engelli evde bakımı hizmetlerinden bin 780 vatandaşımız faydalanıyor. Bin 401 vatandaşımızda engelli kimlik kartı var. Sosyal Ekonomik destekten 253 aileye yardım sağlanıyor. Aile Sosyal Destek Programı kapsamında 2 Bin 253 aileye ziyaret gerçekleştirdik. Aynı zamanda Kırşehir’de 4 huzur evi olacak. Birisi merkezimizde yer alıyor ikincisini Mucur’da açtık, Bağbaşı’nda ve Kaman’da da açılacak “dedi.
“Kırşehir’de 21 Koruyucu Aile Var”
Koruyucu Ailenin önemine değinen Baykara: “İlimizde 21 Koruyucu Aile yanında 23 çocuğumuz hizmetten faydalanmaktadır. Akraba ve Yakın Çevre Koruyucu Aile Modeli kapsamında 7, Süreli Koruyucu Aile Modeli kapsamında 14 koruyucu ailemiz bulunmaktadır. Bakanlığımız her çocuğun bir ailesi olmasını hedefleyerek hizmetten faydalanan çocuk sayısını artırılabilmesini vizyon edinmiştir.  Çocuklar ancak düzenli olarak ihtiyaçlarının karşılandığı, korunup sevildikleri ve bağlanabildikleri yetişkinler aracılığı ile aile ortamı içerisinde yaşadıkları travmaları atlatabilmekte ve sağlıklı olarak gelişebilmektedir” ifadelerini kullandı.
Koruyucu Aile Nedir?
Koruyucu aile hizmeti, herhangi bir sebepten ötürü biyolojik ailesinin yanında kalması mümkün olmayan çocukların, uzun veya kısa süreli olarak, ücretli veya gönüllü statüde, devlet denetiminde, aileler tarafından kendi aile ortamlarında bakılması ve yetiştirilmesidir.
Çocukların sağlıklı gelişebilmeleri için kendilerini koruyacak, sevecek, destekleyecek, güven sağlayacak, sosyal ve maddi gereksinimlerini karşılayabilecek sıcak bir aile ortamına ihtiyaçları vardır. Çocukların yeterli sevgi alabildikleri, gereksinimlerinin düzenli olarak karşılandığı sıcak aile ortamında yetiştirildiklerinde sağlıklı bireyler olabildikleri bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Kuşkusuz anne-babalar da çocuklarını en iyi şekilde yetiştirmek için çaba harcarlar. Ancak yaşam her zaman düşünüldüğü gibi olmayabilir. Bazı aileler zihinsel, bedensel, ya da psikolojik sorunları veya ekonomik yetersizlikleri, boşanma, ölüm gibi sosyal sorunları nedeniyle bütünlüklerini devam ettiremeyip, çocuklarının gereksinimini karşılayamaz hale gelebilmektedirler. Böyle durumlarda, çocuklara yardım edebilmenin en iyi yolu, öz ailesinin koşulları iyileşinceye kadar başka bir ailenin yanında bakımlarının sağlanmasıdır.
Kimler koruyucu aile olabilir?
 
Hoşgörülü, sabırlı, esneklik gösterebilen, güvenli ve şefkatli bir ortam sağlayabilen, sevgisi ile bir çocuğun hayatında fark yaratmak isteyen ve mevzuatta belirtilen şartları taşıyan, Kurumla işbirliği içinde çocuk yararına hizmet vermeye kendini hazır hisseden herkes koruyucu aile olabilir. Talep doğrultusunda Koruyucu Ailedeki bireyler içerisinde eşine veya bir yakınına bağlı olmaksızın emekliliğine esas sosyal güvencesi olmayan bireylerden birinin isteğe bağlı sigorta prim bedeli ve  çocuğunaylık bakım ücreti yaşıyla orantılı bir şekilde koruyucu aileye ödenmektedir.
  • TC vatandaşı iseniz
  • Sürekli Türkiye’de ikamet ediyorsanız
  • 25-65 Yaşları arasındaysanız
  • En az ilkokul mezunu iseniz
  • Düzenli gelire sahipseniz
  • Çocuğun öz anne-babası ya da vasisi değilseniz.

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri