Kırşehir'de Çocuğun Psikososyal Gelişimini Destekleme Eğitimi Gerçekleştirildi

Güncel 29 Haziran 2018 14:21
Videoyu Aç Kırşehir'de Çocuğun Psikososyal Gelişimini Destekleme Eğitimi Gerçekleştirildi
A
a

Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğü Akıl ve Ruh Sağlığı Birimi tarafından kurumumuzda görevli Aile Hekimleri ve Aile Sağlığı Elemanlarına “Çocuğun Psikososyal Gelişimini Destekleme” eğitimi verildi.

Çocuğun Psikososyal Gelişimini Destekleme (ÇPGD) Programı’nın amacı: İnsanın yaşam boyu bedensel, ruhsal ve sosyal sağlığı, beyninin gelişimiyle yakından ilişkilidir. Beyin gelişimi büyük oranda yaşamın ilk yıllarında, özellikle de anne karnında ve doğumdan sonraki ilk beş yılda oluşur. İnsanın yaşam boyu kullanacağı becerileri, öğrenme kapasitesi, çevreyle ilişki yetenekleri ve kişiliği de beyin gelişimi ile birlikte büyük ölçüde bu yıllarda gelişir.

Beynin hızla geliştiği gebelik ve 0–6 yaş döneminde ülkemizde anne ve çocukla düzenli ilişkisi olan tek yaygın yapılanma, birinci basamak sağlık hizmetleri yapılanmasıdır. Birinci basamak çalışmalarında gebe ve çocuklara yönelik koruyucu hizmetlerin en önemli unsuru düzenli gebe-çocuk izlemleridir. Çocuğun Psikososyal Gelişimini Destekleme (ÇPGD) Programı, çocuğun psikososyal gelişimini destekleme yöntemlerini birinci basamak sağlık hizmetleri içine entegre ederek, gelişimin en hızlı olduğu gebelik ve 0-6 yaş döneminde çocuğun gelişimini desteklemeyi, gelişimi etkileyebilecek risk etmenlerini erken belirleyip, erken müdahale etmeyi amaçlamaktadır. Bu sebeple ilimizde görev yapan tüm Aile Hekimleri ve Aile Sağlığı Elemanlarına eğitim verilmektedir.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri