Kırşehir Canlı Hayvan Pazarı Yeniden Açıldı

Güncel 12 Mart 2018 08:03
Videoyu Aç Kırşehir Canlı Hayvan Pazarı Yeniden Açıldı
A
a

Yaklaşık 1 aydır kapalı olan hayvan pazarı dün tekrar açıldı.

Kırşehir Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kenan Şahin, yaptığı açıklamada, ithal edilen hayvanların büyük bölümünün geldiği Kırşehir'in, küçük ve büyükbaş hayvan ticaretinde önemli merkezlerden olduğunu belirtmişti.
Kırşehir Hayvan Sağlığı ve Zabıtası Komisyonunun Vali Necati Şentürk başkanlığında toplandığını dile getiren Şahin, il genelindeki hayvanların çevre illerdeki hastalıklardan olumsuz etkilenmemesi için Kırşehir Ticaret Borsası Canlı Hayvan Pazarı'nın geçici olarak kapatıldığını söylemişti
Tehlikenin durumuna göre hayvan pazarının 2-3 hafta içerisinde yeniden açılabileceğini vurgulayan Şahin, şunları kaydetmişti:
"İlimizde 224 bin küçükbaş, 198 bin büyükbaş hayvan varlığı bulunmaktadır. Hayvan Sağlığı ve Zabıtası Komisyonu valimiz başkanlığında toplandı. Komisyon, içerideki hayvanlarımızın çevre illerdeki hayvanlarda görülen hastalıklardan etkilenmemesi için hayvan pazarının faaliyetini geçici olarak durdurdu. Muhtemelen 2-3 haftaya kadar yeniden açılır. İlimize hastalıklı hayvan gelmesin diye böyle bir tedbir alındı. Önümüzü ne zaman görürsek o zaman yeniden açarız."
Kırşehir Ticaret Borsasından yapılan açıklamada da bazı hastalıkları nedeniyle çevre illerde hayvan pazarlarının kapatıldığı hatırlatılarak, "Dolayısıyla bu yerlerde pazarların kapalı olması ilimize yoğun bir şekilde hayvan gelmesine neden olacak. Hastalığın ilimize yayılmasını önlemek amacıyla hayvan pazarı kapatılmıştır. Bu karar ilimiz hayvancılığına zararı önleme amaçlıdır" diye konuşmuştu. Bunun Üzerine yaklaşık bir ayadır kapalı olan Kırşehir Canlı hayvan Pazarı dün tekrar açıldı.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri