Kırşehir AFAD İl Müdürü Açıkladı: "Hangi sularda yüzmek tehlikeli?"

Güncel 3 Ağustos 2018 16:35
Videoyu Aç Kırşehir AFAD İl Müdürü Açıkladı: "Hangi sularda yüzmek tehlikeli?"
A
a
Kırşehir AFAD İl Müdürü Metin Alpaslan trafik kazalarından sonra ölüme yol açan en önemli tehditlerden birinin boğulma olduğunu belirtti. Kırşehir AfAD İl Müdürü Alpaslan boğulmaya karşı mutlaka tedbir alınması gerektiğini belirterek:" Boğulma olayları ölüme sebep veren en önemli tehditlerden biridir. Trafik kazası ölümcül tehditlerin bi,rinci sırasında yer alırken boğulma ondan sonraki tehdittir.Yüzey akıntısı az gibi görünse bile akarsulara girmek tehlikelidir.Sulama kanallarında, barajlarda veya göletlerde yüzülmemesi gerekir.
Yalnızken deniz, göl, gölet, sulama kanalı ve akarsulara girilmesi tehlikye sebep açabilir. Özellikle baraj ve göllerin zeminleri genellikle bataklıktır.Kırşehirli vatandaşlarımız bu gibi yerlerde mümkünse suya girmesin. Bataklık vatandaşlarımızı dibe doğru çekerek, boğulmalarına zemin hazırlar." dedi.
YÜZERKEN NELERE DİKKAT ETMELİ?
Kırşehir AFAD İl Müdürü Metin Alpslan yüzerken nelere dikkat edilmesi gerektiğini şu şekilde sıraladı: "Boğulmalarda en önemli etken paniğe kapılmaktır. Paniğe kapılan kişi kontrolünü kaybeder ve boğulma kaçınılmaz olur. Bu nedenle panik yapılmaması gerekiyor. Tek başınıza yüzerken sürat motorlarına dikkat edilmelidir. Tekne kullanılıyorsa, cankurtaran yeleği giyinilmiş olması çok önemlidir. Şaka niyetiyle de olsa, hiç kimse habersiz suya itilmemelidir. Yüzerken, küçük çapta da olsa, rahatsızlık hissettiğiniz an sudan çıkılmalıdır. Özellikle yüzme bilmeyenler, derin ve bulanık sulara kesinlikle girmemelidir. Yemek yedikten sonra suya girilmemesi gerekmektedir.
İster yetişkin isterse çocuk olsun, çok su tutan giysilerle suya girilmemelidir. Ani bir şekilde suya atlamak zaralıdır. Soğuk olan su sizi paniğe sevk edebildiği gibi kramplara da yol açabilir.Ne kadar derin olduğu hakkında bir fikriniz yoksa suya balıklama dalınmaması gerekiyor.  2 metreden düşük derinlikler omurga kırıklarına yol açarak, ölümlere neden olabilir. En iyi olasılıkla felç olunabilir.
Suya girmeden önce ufak ısınma egzersizleri ya da esneme hareketleri yapılabilir.
Dalgalı sulara girilmemesi gerekir, eğer dalgalı suya girildiyse açılmaması gerekiyor.
Kurtarma teknikleri bilmeyen kişilerin, boğulan kişilere yardım etmesi tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Bu durum, her iki kişinin de boğulmasına neden olabilir. Su içinde tehlikeli şakalar yapmaktan kaçınılmalıdır. Rip akıntısı olan yerlerde denize girilmemeli, akıntıya kapılırsanız da mücadele etmek yerine, sahile karşı yüzünüz bakar şekilde kendinizi akıntıya bırakmalısınız. Zaten bir süre sonra açıkta akıntı sona erecektir. "
BOĞULMALARDA GENEL İLK YARDIM İŞLEMLERİ NASIL YAPILIR?
Boğulmalara karşı ilk yardım işlemleri hakkında bilgi veren Metin Alpaslan sözlerini şu şekilde sonlandırdı: "Boğulma nedeni ortadan kaldırılır. Bilinç kontrolü yapılır.Temel yaşam desteği sağlanır
Derhal tıbbi yardım istenir. Yaşam bulguları izlenir." (Haber Merkezi)
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri