Kırşehir AFAD, Sosyal Medya Üzerinden Kırşehir Halkını Bilinçlendirmeye Devam Ediyor

Güncel 22 Şubat 2018 16:21
Videoyu Aç Kırşehir AFAD, Sosyal Medya Üzerinden Kırşehir Halkını Bilinçlendirmeye Devam Ediyor
A
a

Kırşehir İl Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürlüğü yetkilileri sosyal medya üzerinde Kırşehir halkını bilinçlendirmeye devam ediyor deprem öncesi alınacak önlemler hakkında yazılı açıklamalarda bulunarak Kırşehir Halkı’nı bilinçlendiriyorlar.

Kırşehir İl Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürlüğü yetkilileri ,Dünyanın birçok yerinde gerçekleşen depremler, önlem alınmadığı zaman daha çok can ve mal kayıplarının oluşmasına neden oluyor. Peki, deprem öncesinde ne gibi önlemler alınması gerekiyor? Bu sorunun cevabını Kırşehir İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, şöyle açıkladı:
Çevrenizi hazırlayın
“Hazırlıklara başlamak için öncelikle acil durum kiti ve aile afet planı hazırlamalısınız. Rafları duvara emniyetli şekilde sabitleyin. Ağır ve büyük eşyaları alt raflara yerleştirin. Kavanozları ve şişeleri kilidi/mandalı olan kapalı dolaplarda muhafaza edin. Tablo ve ayna gibi eşyaları yataktan, kanepeden veya insanların oturduğu herhangi bir yerden uzaktaki duvara emniyetli şekilde sabitleyin. Tavandaki ağır objeleri ve aydınlatma araçlarının bağlantılarını sağlamlaştırın.
Tesisatınızı hazırlayın
Hasarlı elektrik kablolarını ve gaz sızıntısı yapabilecek tesisat bağlantılarını onarın. Bunlar potansiyel yangın kaynaklarıdır. Bu konuda profesyonel yardım alın; elektrik ve gaz tesisatları üzerinde kendi başınıza işlem yapmayın. Su ve gaz kaçaklarını önlemek için, esnek tesisat malzemeleri kullandırın. Esnek malzemeler kırılmalara karşı daha dayanıklıdırlar. Su ısıtıcınızı (kombi/termosifon/şofben), buzdolabınızı, fırın ve gaz tertibatını uygun malzemelerle duvara ve yere sabitleyin. Gaz dağıtım şirketiniz izin veriyorsa, aşırı sarsıntılarda devreye giren otomatik gaz kesici valf taktırabilirsiniz.
Konutunuzu hazırlayın
Tavan veya zemindeki derin çatlakları onarın. Yapısal hasar işaretleri varsa uzman desteği alın. Binanızın temele sağlam oturduğundan emin olun. Otkıran, böcekkıran ve yanıcı/parlayıcı malzemeleri kilidi olan kapalı dolaplarda ve alt raflarda muhafaza edin. Her odada sağlam bir masa altında veya iç duvara karşı emniyet noktaları belirleyin. Her tatbikat/alıştırmada bu noktalara doğru harekete geçme alışkanlığını kazanın. Depremlerde olası can ve mal kayıplarını önlemek için binanızın tasarımını değiştirmeyin. Yük taşıyan kolonların ve duvarların yıkılması depremlerde binanızı güvensiz hale getirir. Ailenizle, deprem anındaki mevcut riskleri daha da büyütecek yanlış hareketleri yapmamak için çök-kapan-tutun hareketinin tatbikatını yapın.
Ev kiralarken ya da satın alırken nelere dikkat etmeliyiz?
Mimarlar ve inşaat mühendisleri tarafından tasarlanmış ve inşa edilmiş olmasına, yasa ve yönetmeliklere uygun şekilde inşa edilmiş olmasına, inşaatın usta işçiler tarafından yapılmış olmasına, ruhsatının ve iskânının olmasına, proje amacına uygun olarak kullanılmasına ve yapılmış olan değişiklikler için tadilat ruhsatının bulunmasına dikkat etmeliyiz.” diyerek Kırşehir halkını uyardılar.

Sel Anında Neler Yapılmalı?

Sel Anında Doğru Davranış Şekilleri:
• Pencere ve kapıları korumak için taşınabilir engeller yerleştirilebilir.
• Suyla sürüklenen enkazın yönünü kum torbalarıyla değiştirerek konutumuzdan uzak tutabiliriz.
• Bazı durumlarda bütün kapıları açarak suyun binanın içinden akmasına izin vermek çok daha iyidir; böylece su basıncının yapının taşıyıcı sistemine zarar vermesi önlenebilir.
• Su yatağı ve çukur bölgeler hemen terk edilmelidir.
• Sel bölgesini hemen terk ederek yüksek ve güvenli bölgelere gitmeli ancak asla sudan karşıdan karşıya geçmeye çalışılmamalıdır, çünkü su aniden derinleşebilir.
• Elektrik kaynaklarından uzak durulmalıdır, elektrik çarpabilir!…
• Özellikle geceleri, selin tehlikelerini görmek güçleşeceğinden daha dikkatli olunmalıdır.
• Selden ölümlerin çoğu sel sularına girilmesinden kaynaklanmaktadır. Çünkü ayak bileğimize kadar olan sel suyu bizi; dizimize kadar olan sel suları ise otomobillerimizi sürükleyip götürebilir.
Selden kaçmak için sel sularına kesinlikle girmeyin
• Sel suları ayrıca kanalizasyon ve zehirli kimyasal maddeler de içerirler. Çocukların sel suları ile oynamasına müsaade edilmemelidir.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri