Kırşehir AFAD “Afete Hazır Okul” Eğitimleri Kapsamında Akpınar'da Temel Afet Bilinci Eğitimi Verdi

Güncel 17 Nisan 2018 17:38
Videoyu Aç Kırşehir AFAD “Afete Hazır Okul” Eğitimleri Kapsamında Akpınar'da Temel Afet Bilinci Eğitimi Verdi
A
a

Ülke genelinde çeşitli kanallarla verilen afet eğitimlerini standart hale getirmek amacıyla 2013 yılında hayata geçirilen “Afete Hazır Türkiye Projesi” nin bir modülü olan “Afete Hazır Okul” kapsamında;

Kırşehir'in Akpınar İlçesinde bulunan Akpınar İmam Hatip Ortaokulu, Anadolu İmam Hatip Lisesi, Akpınar Ortaokulu, Akpınar Anaokulu, Büyük Abdiuşağı Şehit Er Adem E. İlkokulu-Ortaokulu, Dr. Bektaş Türkkanı İlkokulu, Fatih Sultan Mehmet İlkokulu, Köşker Şehit Üsteğmen Oğuz Kılıç İlkokulu, Akpınar Çok Programlı Anadolu Lisesi öğrencilerine ‘Temel Afet Bilinci’ eğitimi verdi.

Okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lisede öğrenim gören öğrencilere, afet ve acil durumların türleri, afetlerin insanlar ve ülkemize olan etkileri, yaşam çevremizdeki risklere karşı alınması gereken önlemler, afet çantası ve aile afet planı hazırlamanın önemi, ailelerin ve öğrencilerimizin afetler sırasında yapması gereken doğru davranış şekilleri ve afet sonrası için yapılması gereken planlamalar vb. konuları ele alındı.

Okul öncesi öğrencilerine eğitim verirken, onların seviyesine uygun şekilde gerçekleştirdiğimiz eğitimlerde çizgi film izletilerek afetlerin öğrencilerin zihninde yer edinmesi sağlanmıştır. Öğrencilerin yoğun ilgisi ile gerçekleştirilen eğitimde deprem sırasında yapılması gereken hareket tarzı uygulamalı olarak gösterildi.

Verilecek olan eğitimlerle olası afet durumlarında arama kurtarma ekiplerine destek olunması amacıyla Başbakanlık AFAD tarafından başlatılan, “Afet Gönüllüleri Projesi” hakkında da öğrenciler ve öğretmenler  bilgilendirildi.

Boztepe, Akçakent ve Akpınar İlçelerinde bulunan tüm okullarda verilen Afete Hazır Okul Eğitimleri sona erdi. Afet Bilinci Eğitimleri diğer ilçelerde de devam edecek.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri