Karayolu Taşıma Yönetmeliğinde Yapılan Son Değişiklikler

Güncel 12 Ocak 2018 13:10
Videoyu Aç Karayolu Taşıma Yönetmeliğinde Yapılan Son Değişiklikler
A
a

Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası karayolları taşıma yönetmeliğinde yapılan son değişikliğin yapıldığını bildirdi.

2017 yılının Mart ayında görüşe açılmasının ardından Yeni Karayolu Taşıma Yönetmeliği taslağına Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası’nın ve K türü yetki belgesi düzenleyen diğer Odaların Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) öncülüğünde belirtmiş oldukları görüşler, sektörün tüm faktörlerinin de görüşleri doğrultusunda Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yeniden hazırlanmış ve 08.01.2018 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Yeni Karayolu Taşıma Yönetmeliği ile yapılan başlıca değişiklikler;
Belge Alma Şartları Hafifletildi
Yeni Yönetmelik ile yeni K1 belgesi almak için şahıslardan istenen asgari kapasite şartı 30 tondan 25 tona, şirketle için istenen asgari kapasite şartı 110 tondan 50 tona, K3 belgesi almak için istenen asgari kapasite şartı 45 tondan 35 tona indirildi.
Belge Ücretleri Düşürüldü
Yürürlükten kaldırılan Karayolu Taşıma Yönetmeliğine göre 02.01.2018 tarihinde 24.307 TL olan K1 belgesi bedeli 10.000 TL’ye, 12.152 TL olan K2 belgesi bedeli 10.000 TL’ye, 12.152 TL olan K3 belgesi bedeli 5.000 TL’ye düşürülmüştür.
Yetki Belgesi için istenen evrakların azaltıldı, başvuru formunun kaldırıldı
Yetki belgesi için istenen evraklar azaltılmış, K1 ve K3 yetki belgesi talep edecek gerçek kişiler ile K2 belgesi talep edecek gerçek/tüzel kişilerden Oda kayıt belgesi ve imza sirküleri istenmesi zorunluğu kaldırılmıştır. Ayrıca başvuru formları kaldırılarak sadece dilekçe ile başvuruda bulunma şartı getirildi.
Yetki Belgesinde Asgari Kapasiteyi Sağlayacak Araçların Yaş Şartı Kaldırıldı.
1.K1 ve K3 yetki belgeleri için asgari kapasiteyi sağlayacak araçlarda istenen 20 yaş şartı yeni yönetmelik ile kaldırıldı.
2.Sermaye Şartı Kaldırıldı.
K1 ve K3 yetki belgeleri için gerekli olan sermaye şartı yeni yönetmelik ile kaldırılmıştır.
Panelvan Dışı Taşıtların Kapsam Dışı Bırakıldı
Kamyonet cinsi olarak tescil edilen taşıtlardan, taşıt tescil belgesinde kamyonet (BB-Van)/Panelvan olarak kayıtlı, sürücü dahil 4 veya daha fazla koltuğu bulunan taşıtlarla yapılan ve hem taşımanın hem de taşınan eşyanın ticari olmadığı taşımalar yönetmeliğin kapsamı dışarısında bırakıldı.
Taşıt Kartı ücreti / Taşıt Kartı Yenileme Ücreti / Muayeneden Düşen Taşıtlar için ekleme ücreti
Yeni Yönetmelik ile Taşıt Kartı ekleme ücreti 300 TL olmuş, Yetki belgesinde ekli taşıtlar için yenileme ücreti taşıt kartı ücretinin % 20 Si (2018 yılı için 60 TL) ve muayenesi olmadığından dolayı yetki belgesinden düşen taşıtların tekrar yetki belgesine eklenmesi ücreti ücreti taşıt kartı ücretinin % 20 Si (2018 yılı için 60 TL) oldu.
Yenileme hakkı biten veya iptal edilen yetki belgelerine indirim
Daha önceden yetki belgesi alıp ta yetki belgesi iptal olan veya yenileme süresi, geçen yetki belgeleri için aynı belgenin talep edilmesi halinde % 50 indirimli olarak yetki belgesi düzenlenmesi imkanı getirildi.
Gerçek kişinin ölümü halinde varislerinin talebi halinde ücreti iadesi imkanı
Yeni karayolu taşıma yönetmeliği ile geçerli yetki belgesi sahibi gerçek kişinin vefatı halinde varislerinin talebi doğrultusunda yetki belgesinin kalan süresi kadar belge ücreti iadesi yapılacak.
Yıllık güvenli sürüş eğitimi şartı
Yetki belgesi sahiplerine çalıştırdıkları şoförleri için Milli Eğitim Bakanlığınca yetkilendirilen özel mesleki yeterlilik kurslarından yılda en az 7 saat süreyle %70’i pratik ve %30’u ise teorik bölümden oluşan güvenli sürüş eğitimini aldırma zorunluluğu getirildi.
 
 
1000
icon
Osman Seçilmiş 12 Ocak 2018 23:36

Ben yazar,çizer değilim. Sade bir vatandaşım.Bu tür musumsuz evraklarda bastan karşıyım. Devletin doğrudan alamadığı vergileri, şoför esnafın dan almasıdır. Neymiş? K belgesi,Src belgesi vs.vs.bir tomar evrak. Adamın ehliyeti varmı? Aracın ruhsatı varmı?, yazın oraya alın vergisini,ehliyetinede işleyin olsun bitsin.Madem ehliyeti,ruhsatı verdiniz ne gereği var..Aynı. Cins aracın biri ticari,öteki hususî..

0 0 Cevap Yaz
Fahrettin partlak 12 Ocak 2018 19:19

Zaten bu uygulamanın çoğu şartı saçmalıktı nakliyecinin boş şeyler için masraf yapmasıydı biraz olsun adaletli olmuş hayırlı olsun

0 0 Cevap Yaz
anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri