Kaman MYO'da öğrenci şoku!

İlçelerimiz 18 Ekim 2017 15:42
Videoyu Aç Kaman MYO'da öğrenci şoku!
A
a

Ahi Evran Üniversitesi Kaman Meslek Yüksekokulu'nda öğrenci sayısının azalmasıyla ilgili istişare toplantısı yapıldı.

Yüksekokul Müdürü Fatih Çelik, Kaman Kaymakamlığı'nda yapılan toplantıdaki konuşmasında, liselerden üniversitelere sınavsız geçişin kaldırılması sonucu Kaman Meslek Yüksekokulu'nda öğrenci sayısının yüzde 75 oranında azaldığını söyledi.
Sadece kendilerinde değil Türkiye genelindeki yüksekokullarda azalma yaşandığını belirten Çelik, "Bu durum sınavsız geçişin kaldırılması ile tüm ülke çapında mevcut. Her yıl 800'lere yakın öğrenci gelirken bu yıl bu sayı 200'lerden aşağı düştü. Okulu kazanıp kayıt yaptırmayan veya kayıt yaptırıp okula devam etmeyen çok kişi var." dedi. 
Çelik, Kaman Meslek Yüksekokulu'na önceki yıllarda çevre il ve ilçelerden çok sayıda öğrenci geldiğini ve Kaman'ın coğrafi konum olarak çevre illere hitap ettiğini vurgulayarak, şunları kaydetti: "Geçen yıl yüzde 100 olan doluluk oranı bu yıl yarıdan fazla düştü. Sadece burası böyle değil. Kırşehir'de birçok bölüm kapandı. Artık hem veliler hem öğrenciler atamanın yüksek olduğu, garanti olarak görülen bölümlere yöneliyorlar. 2016-2017 eğitim öğretim döneminde 2 bin 186 öğrencimiz varken bu yıl bin 894'e düştü."
Kaman Kaymakamı Murat Girgin de bilimsel, kültürel ve ekonomik alanda ilçe için önemli bir değer olan Kaman Meslek Yüksekokulu'nun bu yıl ki durumunu, öğrenci potansiyelini, talep ve istekleri görüşmek için bir istişare toplantısı yapmak istediklerini belirterek, bu amaçla bir araya geldiklerini vurguladı. 
Toplantıda, öğrenci sayısının artırılmasına yönelik yapılabilecek çalışmalarla ilgili bilgi alış verişinde bulunuldu. (AA)
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri