Kaman'da Bozkırda Temiz Süt Üretimi Projesi Eğitimleri Başladı

İlçelerimiz 2 Mart 2018 16:54
Videoyu Aç Kaman'da Bozkırda Temiz Süt Üretimi Projesi Eğitimleri Başladı
A
a

Konya Ovası Projesi (KOP) kapsamında 2017 yılında KOP TAYEP’tan teklif edilen “Bozkırda Temiz Süt Projesi” kabul edildi.

Bozkırda Temiz Süt Projemiz,  Kaman ilçesinin beş köyünden (İsahocalı, Aydınlar, Ömerhacılı, Kurancılı, Demirli) seçilen 18-50 yaş arası 21 kadın çiftçimize destek ve  eğitim faaliyetlerini kapsamakta.
Kaman İl ve İlçe Müdürlüğü Mühendis ve Veteriner Hekimleri ile teknik personellerden den oluşan ekip  tarafından 18-50 yaş arasındaki 21 kadın çiftçimize “Süt Sığırı Çiftliklerinde Alet ve Donanım Kullanımı, Süt Sığırlarında Sağlıklı Süt Üretimi ve Hastalıkları ile Korunma Yöntemleri” eğitimleri 1 hafta boyunca verilecek. Eğitimler Kaymakamlık Konferans Salonunda gerçekleşecek olup, ayrıca “uygulama eğitimleri” yaptırılacaktır. Eğitim sonunda Aksaray ve Burdur illerinde bulunan büyük işletmelere teknik ve uygulama gezisi yaparak kadın çiftçilerin gelişimine katkı sunulacak.  Eğitime katılan kadın çiftçilere Süt Sağım Ünitesi, Peynir Yapım Seti, otomatik Bireysel Suluk, Kauçuk Sığır Yatağı  KOP’un desteği ile hibe edilecek. Ayrıca proje kapsamında 4 adet ahır işletmesi yenilenerek çiftçilerin hizmetine sunulacak.  Projenin toplam bütçesi 83.600,00 TL’dir.
Bu Proje sonrası Kırşehir kadın çiftçileri süt sığırcılığı yetiştiriciliği ve süt hijyeni konularında eğitim almış olacak. Ayrıca üretimde kazanılan hijyen teknikleri ile sağlıklı ürünler elde edilecek. Kadın çiftçiler öncelikle bu köylerde örnek olmaları ile süt üreticiliğinin artması hedeflenmekte. Örnek olarak modernize edilecek 4 ahır işletmesi ile hayvan refahının nemi Çiftçilere kazandırılacak.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri