Kaman Cevizinde aşı çalışmaları başladı

Güncel 29 Mart 2018 14:24
Videoyu Aç Kaman Cevizinde aşı çalışmaları başladı
A
a

Adı ve kalitesi dünyaca meşhur Kaman Cevizinin aşılama ile çoğaltma çalışmaları başladı.

Kaman'da büyük ve küçük çaplı Kaman Cevizi yetiştiriciliği yapan üreticiler mevsim şartlarının uygun hale gelmeye başlamasıyla beraber seralarda ceviz aşılamaya başladılar.

Ünlü ceviz türlerimizden Kaman-1 ve Kaman-5 ile ülkemiz iklim şartlarına uygun yabancı ceviz çeşitlerinden aşılı ceviz üretimi yapılan ilçemizde; dilcikli, çelik ve yarma aşı türleri uygulanıyor.
 
İlçemizde aşılı ceviz üretimi yapan irili ufaklı işletmelerin yanı sıra S.S. Tarımsal Kalkınma Kooperatifi (Ceviz Kooperatifi) ile Kaman ve Köyleri Ceviz Üreticileri Derneği üyelerinin seralarda başladıkları çalışmalarla bu yıl 100 Bin'den fazla ceviz üretiminin gerçekleştirilmesi bekleniyor.
Aşılı ceviz türleri ile meşhur Kaman Cevizimize talebin oldukça arttığını belirten Ceviz Kooperatifi Başkanı ve ceviz üreticisi Arif Göçmen, Kamanlı üreticiler olarak ülke genelinden gelen talebi karşılamaya çalıştıklarını belirtirken, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın uygulamaya koyduğu 'Belgeli Fidan Üretimi' kapsamında Kaman genelindeki çok sayıda üreticimizin sarı ve mavi sertifikalı üretim yapmaya başladıklarını da söyledi.
 
Prens Mikasa Caddesi üzerindeki serasında aşı çalışmalarını sürdüren Arif Göçmen, bu sezon örtü altında 10 Bin adet aşılı fidan üreteceklerini belirttiği açıklamasında; “Bunlardan 5 Bin âdeti Kaman-1 ve Kaman-5 türlerimizden, 4 Bin âdeti talep edilen yabancı çeşitlerden ve Bin âdeti ise kendime ait olan Göçmen çeşidimizden olacak. Şuana kadar 4 Bin aşıyı yaptık Biz üretim kapasitemizi arttırsak da mevsimsel olarak Kaman’da aşı sezonumuz bir ay olduğu için en fazla on beş ila yirmi binlik kapasiteye ulaşıyoruz. Dışarıdan gelen aşı yaptırma talepleri var, gücümüzün ve zamanımızın yetiştiği ölçüde elemanlarımızı yönlendiriyoruz. Oralarda geçmiş yıllarda yapılan hatalı ceviz dikimleri var, onların çeşit değiştirme aşılarını yapıyoruz, buna da yetişmekte zorlanıyoruz. Çünkü aşıcı yetiştirmek çok zor. Bu konuda tarım liselerinin alt yapıda yetersiz olduğunu düşünüyorum. Bu açığı kapatmak için ilçe tarım müdürlüğü çeşitli kurslarla düzenlese de uygulama olmadığı için çok faydalı olmuyor. Yapılan kursların uygulamalı bahçelerde daha iyi olacağını düşünüyorum,” dedi.
 
Kaman cevizini, doğru cevizi doğru yerde direk tüketiciyle buluşturmak için çalışıyoruz diyen Göçmen sözlerini şöyle devam etti:
 
“Dışarıdan getirilip Kaman Cevizi diye satılan cevizler Kaman’a ve Kaman Cevizi’ne çok büyük zarar vermekte. Cevizimiz az olsun ama doğru kişilere verelim. Kaman’da şuanda üç tane orman köyü var. Orman köyleri ne kadar artarsa oradaki insanların destek alabilme şanları çoğalıyor. Biz bu sayıyı 35-40 köye çıkarttırsak cevize olan ilgi daha da bir artar. Bu konu çeşitli toplantılara gündeme geldi ama değişiklik olmadı. Sayın siyasetçilerin bu konuya da ivedilikle değineceklerine inanıyorum.” 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri