Jeotermal Kaynakların Verimlilik Testi Çalışmaları İncelendi

Güncel 20 Şubat 2018 11:33
Videoyu Aç Jeotermal Kaynakların Verimlilik Testi Çalışmaları İncelendi
A
a

Genel Sekreter Bektaş Aydoğan ve Genel Sekreter Yardımcısı Alptekin Demir, Jeotermal Kaynakların Verimlilik Testi Çalışmalarını İnceledi

İl Özel İdare Genel Sekreteri Bektaş Aydoğan ve Genel Sekreter Yardımcısı Alptekin Demir, Kırşehir Terme bölgesinde İl Özel İdaresinin yapmış olduğu jeotermal çalışmaları yerinde takip ederek yetkililerden bilgi aldı.

Kırşehir İl Özel İdaresi Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü tarafından 2017 yılı içerisinde ihale yolu ile Kırşehir Merkez Terme bölgesinde 540 metre derinliğinde 1 adet jeotermal su üretim kuyusu açılmış ve önceki yıllarda açılmış ve atıl durumda olan 3 adet termal su üretim kuyusunun kapatılması sağlanmıştır. Ayrıca jeotermal turizm hattı projesinde kullanılacak 3 adet termal kuyuda 3 gün kesintisiz etkileşim testleri yapılmıştır.

Önceliklerinin bölgenin jeotermal ve doğal mineralli su kaynaklarını korumak olduğunu ifade eden, Genel Sekreter Bektaş Aydoğan,” İl Özel İdaresi tarafından açılan kuyuda 10 lt/sn debide 59,5 0C derecede terme bölgesinin en sıcak termal suyu çıkarılmıştır.

Ayrıca geçmiş yıllarda açılan ve zamanla kullanılmaz hale gelerek kontrolsüz bir şekilde Kılıçözü Deresine dökülen 3 adet termal su kuyusu kapatılmıştır.

Kapatılan üç kuyunun toplam derinlikleri 1047 metre olup, bu üç kuyudan yaklaşık 40 lt/sn termal su yıllarca boşa akmaktaydı, bu kuyuların kapatılması ile hem termal su israfı önlenmiş hem de jeotermal kaynağı beslenip zenginleşmesi sağlanmıştır.

Bununla birlikte daha önceden açılan 2 üretim kuyusu da dahil toplam 3 farklı termal üretim kuyusu aynı anda 3 gün boyunca çalıştırılarak etkileşimleri gözlenmiştir.

Jeotermal kaynaklara ait kuyuların verimlilik durumu ve birbirlerine etkileri sonucu toplam kullanılabilir jeotermal kaynak miktarı belirlenerek, kullanım şekillerine göre verilebilecek jeotermal miktarı hesapları daha gerçekçi yapılabilecektir.

Termal sularımız ile bilindiği üzere şehir ısıtması, fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezi, kaplıca ve termal otellerimizde kullanılmaktadır. Şehrimizce buna benzer işletmelerin yapılması içinde termal su kaynağının temin edilmesi kolaylaşacaktır.

İlimiz termal kaynaklar ile çalışan işletmeler(Grand Terme, Ramada, Amsterdam Yüzme Havuzu, Üniversite Fizik Tedavi Merkezi ile kampüs içerisine yapılmakta olan yeni Fizik Tedavi Merkezi, Üniversite Uygulama Seraları, Belediye Şehir Hamamı, Öğretmenevi uygulama otellerinin) su ihtiyaçlarının tek elden düzenli bir şekilde temin edilmesi amacıyla İl Özel İdaresi tarafından 2018 yılında Termal Turizm Hattı Projesi uygulanacak böylece ilimizdeki termal suyun kullanımı tek bir noktadan kontrollü olarak işletmelerin ihtiyaçları kadar verilecektir. Bu projenin içerisinde 2016 yılında açılan reenjeksiyon kuyusuna ısı merkez binasından iletim hattıda çekilerek, ısı merkezinde kullanıldıktan sonra Kılıçözü Deresine akıtılan 40 0C deki termal suyunda yer altına basılarak jeotermal kaynaklarımızın beslenmesi planlanmaktadır” dedi.

Genel Sekreter Bektaş Aydoğan’a incelemeler sırasında, Genel Sekreter Yardımcısı Alptekin Demir İl Özel İdaresi Tarımsal Hizmetler Müdürü Mehmet Turgut, Jeoloji Mühendisleri Nafi Mahmutoğlu ve İsmail Arslan eşlik etti.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri