Jeotermal Kaynaklar Korunacak

Güncel 12 Eylül 2017 15:38
Videoyu Aç Jeotermal Kaynaklar Korunacak
A
a

Terme bölgesinde kuyuların bir araya toplanıp tek elden yönetilmesi ve re-enjeksiyon yapılarak yer altı jeotermalinin korunması için ilimize ayrılan 2.5 Milyon TL’lik ödeneğin protokolü imzalandı.

Vali Necati Şentürk ile KOP Başkanı İhsan Bostancı tarafından imzalanan protokol gereğince kuyular tek elden yönetilecek ve jeotermal re-enjeksiyon yöntemi ile korunacak.

 KOP Başkanı İhsan Bostancı, Kırşehir İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Bektaş Aydoğan, İl Genel Meclis Üyeleri ve KOP İdaresi Başkanlığı Tarımsal-Kırsal Kalkınma Koordinatörü Mevlüt Karapınar’ın da yer aldığı imza töreninde konuşan ValiNecati Şentürk, “Kırşehir, jeotermal kaynakları bakımından oldukça zengin bir il. İl Özel İdaresi ortaklığıyla Jeotermal AŞ şirketimizin çıkarmış olduğu jeotermal sulardan termal oteller istifade ediyor. Bu oteller de ilimizin istihdamı yüksek işletmeleri. Jeotermal sularla hastaları tedavi eden hastanelerimiz de mevcut. Fakat, jeotermal kaynaklarımızın çukurlarının çökmesi muhtemel. Böyle olursa otellerimiz ve hastanelerimiz susuz kalacak, hastalar tedavi edilemeyecek. Bununla birlikte jeotermal ile ısınan 1800 hane ve iş yerleri de ısınamayacak. İşte bunların önüne geçmek için, kullanılan sıcak su re-enjeksiyon yöntemi ile topraklara yeniden enjekte edilecek. Tabiat, kullanılmış suyu kendi kendine yenileyecek ve tekrar kullanılır duruma gelecek. Ayrıca, açılan yeni kuyuların tek elden yönetilmesi için proje hazırlandı. Kuyular tek elden yönetilecek. Bunları yapmak için de ödeneğe ihtiyaç vardı. KOP ile birlikte bir proje gerçekleştirdik. Hazırladığımız projenin bütçesi de 2.5 milyon TL. KOP ile birlikte yürüttüğümüz projenin protokolünü imzalayacağız. Hayırlı olsun.” dedi.

 Program, Vali Necati Şentürk ve KOP Başkanı İlhan Bostancı tarafından protokol imzalanması ile sona erdi. 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri