İthal Et Tartışmaları Devam Ediyor

Güncel 1 Ocak 2018 12:18
Videoyu Aç İthal Et Tartışmaları Devam Ediyor
A
a
Sırbistan’dan et ithal edileceğinin açıklanması tartışmaları da beraberinde getirdi. Taşıma suyu ile değirmen dönmediğini ifade eden Kasaplar Odası Başkanı Hasan Ünlü, et üreticisine yani çiftçilerimize gerekli olan desteğin daha da fazla olması gerektiğini ve yerli üretimin et fiyatlarını etkileyeceğini söyledi.
Hasan Ünlü” İthal etin Türkiye’ye  gelmesi biz Kasapları elbette etkileyecek.  Gerek kasap esnafını gerek ise çiftçimizi baya bir şekilde etkiler.
Dışarıdan ithal et gelirse, hem besiciye hem de sektöre zarar verir.
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba Sırbistan’dan et gelecek halkımıza ucuz et yedireceğiz diyor. 
28 TL et satılacak çiftçi tamamıyla ölür. Kimsede çiftçilik yapmaz. Hayvanda üretmez. Çözüm bulunması lazım.  
Yemde süspansiyon yapılsın. Taşıma suyu ile değirmen dönmez.  Kasaplar olarak dükkânlarımızı kapatıyoruz. Sayın bakanımıza sesleniyorum. Biran evvel yem materyallerine çare bulsunlar. Yemi ucuzlatsınlar.
Et ve süt kurumunun logolu etlerini kasaplara verilmesi gerektiğini belirten Kasaplar Odası Başkanı Hasan Ünlü,  ithal etin gelmesinin halktan tepki olduğunu söyledi.
 Ünlü ”Devletimizin dışarıdan et ithal etmek yerine üreticiyi desteklemesinin daha doğru olacak. Üretim ve ithalatın dengelenmesi gerekir. Kentteki hayvan besicileri ise dış ülkelerden et ithal edilmesinin iç piyasaya zarar veriyor.
Türkiye gibi bir ülkenin tarım ve hayvancılık alanında ithalata yönelmesinin sorgulanması gerekir. Devlet dışarıdan et ithal edeceğine Tarım Bakanlığı’nın üreticiyi destekleyip fiyatı düşürmesi gerekir. Üreticiye yem ve hayvan desteği sağlanırsa hem üreticinin maliyeti düşer hem de vatandaşlar daha ucuza et yer.
Devlet üreticiye destek olup hayvancılıkta teşvik edici politikalar izlemeli. İthalatı ne kadar eleştirsek de ithalatın fiyatları dengede tuttuğunu bilmemiz gerekiyor.
Et fiyatının yüksek olması hayvan sayısının az olmasından kaynaklanıyor. İthal etin ülkeye girişi hayvan sayısına destek oluyor. Üretici ithalat ile birlikte elindeki hayvanı satamadığından yakınıyor.
Bu noktada üreticinin de hayvanı makul bir fiyata satması lazım. İthal et getirmeyle olmaz. Halktan da buna tepki var.
Biz diyoruz ki Et ve Süt Kurumunun logolu etlerini kasaplara da  verilsin. İsteyen vatandaşımız yerli et alsın isteyen vatandaşımız ise ithal et alsın. Biz bunu öneriyoruz. Burada çiftçimiz unutulmasın dedi.
 
 

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri