İşte, “Yılın Basın Fotoğrafları”

Güncel 17 Mart 2018 13:18
Videoyu Aç İşte, “Yılın Basın Fotoğrafları”
A
a

Türkiye Foto Muhabirleri Derneği'nin düzenlediği Türk Telekom Yılın Basın Fotoğrafları 2018 yarışmasında Anadolu Ajansı Foto Muhabiri Onur Çoban, Myanmar’da yaşanan dramı anlatan karesi ile “Yılın Basın Fotoğrafı” ödülünü kazandı. 33 yıldır aralıksız olarak düzenlenen Türkiye’nin en prestijli medya ödülleri arasında yer alan organizasyona bu yıl 3 bin 200’ün üzerinde fotoğraf

. 8 dalda yapılan değerlendirmede 30 fotoğraf ve 3 fotoğraf serisi ödül aldı. Kırşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve İç Anadolu Gazeteciler Federasyonu Başkan Vekili Mehmet Emin Turpçu’da Türkiye Foto Muhabirleri Derneği’nin düzenlediği yılın basın fotoğrafları 2018 yarışmasına katılan fotoğraflar içerisinde oy kullandı. Ödül alan fotoğrafçıları ve Türkiye Foto Muhabirleri Derneği Başkanı Rıza Özel ve yönetimini kutladı.
YILIN BASIN FOTOĞRAFI MÜLTECİ SORUNUNA 
Türk Telekom Yılın Basın Fotoğrafları 2018 jürisi, yaptığı değerlendirmede tüm dünyanın son yıllardaki en önemli sorunlarından biri olan mültecilik konusuna dikkat çeken Anadolu Ajansı Foto Muhabiri Onur Çoban’ın karesinin Yılın Basın Fotoğrafı olarak açıklanmasına karar verdi. Onur Çoban’ın foto röportaj dalında da ödül getiren fotoğraf serisinde Myanmar'dan kaçan sivillerin dağlık bölgelerden Naf Nehri ya da deniz yoluyla Bangladeş'e geçişi anlatılıyor. Spor Toto Yılın Spor Fotoğrafı ödülü ise Türkiye’nin ev sahipliğinde yapılan en önemli spor organizasyonlarından biri olan Samsun’da düzenlenen İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları’ndan çektiği güreş enstantanesi ile Hürriyet Gazetesi’nden Emre Oktay’a verildi. Spor Toto Özel Ödülü’nü ise Erzurum’da düzenlenen Kış Üniversite Oyunları’nda çekilen karesi ile serbest foto muhabiri Alper İşmen kazandı. Bu yıl ilk kez verilen Zafer Eğitim Kurumları Özel Ödülü ise Ankara’da çektiği çocuk portresi ile Habertürk Gazetesi’nden Arif Akdoğan’ın oldu. Ödül alan kareler ilk kez Ankara’da sergilenecek. Yarışmanın ödülleri ise Mayıs ayında Ankara’da yapılacak törenle sahiplerini bulacak. Ödül alan kareler, derneğin web sitesi www.tfmd.org.tr adresinde sunuluyor. 
BİR YILA DAMGA VURAN KARELER
Yarışmada günlük hayattan siyasete, çevre ve doğadan spor fotoğraflarına, geçtiğimiz yıla damgasını vuran kareler ödüllendirildi. Yılın Haber Fotoğrafı’nı Suriye'nin kuzeyindeki Bab ilçesinin merkezini TSK desteği ile ele geçiren ÖSO’nun sevinç gösterisini çektiği anlarla Anadolu Ajansı’ndan Emin Sansar kazandı. Geçtiğimiz yıl bir çok gazetenin sayfasını süsleyen iki balon satan çocuğun sahilde uyuduğu anlar ise Doğan Haber Ajansı foto muhabiri İbrahim Laleli’ye, Yılın Günlük Yaşam Fotoğrafı ödülünü getirdi. Yılın Çevre ve Doğa Fotoğrafı ödülü İstanbul’da plazaların arasında yiyecek arayan tilki fotoğrafıyla AssociatedPress foto muhabiri Emrah Gürel’in oldu. Yılın Portre Fotoğrafı ödülünü TDV foto muhabiri Ahmet Sami Acar’ın Myanmar’daki Sittwe mülteci kampındaki bir annenin portresiyle aldı. Yılın Siyaset Fotoğrafı ödülü ise Hürriyet Gazetesi’nden Selahattin Sönmez’in İstanbul’dan Ankara’ya dönerken CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Bolu Dağı’ndaki fotoğrafına verildi. Türkiye Güzellikleri Birincisi, Didim'deki Altınkum Plajı’nın gökyüzünden çekilen karesi ile Anadolu Ajansı foto muhabiri Cem Öksüz oldu. Türk Telekom Özel Ödülü ise Anadolu Ajansı foto muhabiri Şebnem Coşkun’un Eminönü’nde Sağır Han’da bulunan ‘Kubbe İstanbul’ isimli kültür ve sanat merkezinin çatısında martıların eşliğinde kahvaltı yapan iki kişinin fotoğrafına gitti. Kocaeli’nin Dilovası’nda limandan sızan yakıtla petrole bulanan kuş fotoğrafıyla Doğan Haber Ajansı foto muhabiri Ergun Ayaz, Mustafa Pekcan Özel Ödülü’nü kazandı. Başbakan Binali Yıldırım’ın karlar arasında çekilen siyah-beyaz karesi ise TFMD Özel Ödülü’nü aldı.
JÜRİDE USTALAR GEÇİDİ 
Antalya’da Aska Lara Otel’de 5 gün süren bir organizasyonla toplanan jüri, fotoğraf değerlendirmesini 2 günde yaptı. Jüri üyelerinden JodiBieber, Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde gerçekleştirilen söyleşide gençlerle buluştu. Afganistan’da eşi tarafından burnu kesilen Aisha isimli kadının portresiyle 2010 yılında Dünya Basın Fotoğrafı ödülünü kazanan (World Press Photo of theYear in 2010) JodiBieber Güney Afrika’dan, Reuters Haber Ajansı’nın Wider Image EditorüGabrielleFonseca Johnson İngiltere’den ve Hollanda Haber Ajansı ANP’nin Türk kökenli Fotoğraf Editörü Pelin Tatli Hollanda’dan jüri toplantısı için Antalya’ya konuk oldu. Jüri’de ayrıca geçtiğimiz yıl dünya basın fotoğrafı ödülünü kazanan AP Türkiye Fotoğraf Editörü Burhan Özbilici, Türkiye’nin yakından tanıdığı foto muhabiri Coşkun Aral, Pulitzer ödüllü foto muhabiri Reuters Türkiye Fotoğraf Editörü Murad Sezer, Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü Mehmet Akarca, Anadolu Ajansı Görsel Yayın Yönetmeni Ahmet Sel, Hürriyet Gazetesi Fotoğraf Editörü Sebati Karakurt, Milliyet Gazetesi Fotoğraf Editörü Bünyamin Aygün, basın fotoğrafçılığından İnstagram’da 1,6 milyonun üzerindeki takipçisiyle dünya fenomenleri arasına giren Mustafa Seven, basın fotoğrafının ustalarından Şükrü Akın, Depo Photos Yayın Yönetmenlerinden Tolga Adanalı, Zafer Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı Murat Karameşe ve Spor Toto Teşkilat Başkanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü İlhan Demir yer aldı.
YILIN BASIN FOTOĞRAFI ÖDÜLÜNÜ KAZANAN ONUR ÇOBAN KİMDİR? 
Türk Telekom Yılın Basın Fotoğrafı 2018 ödülünü kazanan Onur Çoban, 1980 yılında Denizli'de doğdu. Üniversite sıralarında tanıştığı haber fotoğrafçılığında; Afganistan, Irak, Libya, Yemen, Suriye, Somali, Filistin, Gazze, Sudan, Bangladeş, Ukrayna gibi zorlu bölgelerde çalışmış, Japonya'da yaşanan deprem, tsunami ve nükleer felaketi yerinde görmüş, Filipinler ve Haiti'de doğal afetler sonrası yaşanan insani krizleri takip etmiştir. Halen Anadolu Ajansı Foto Muhabiri olarak görev yapan evli ve bir çocuk babası.
TÜRK TELEKOM YILIN BASIN FOTOĞRAFLARI
Yılın Basın Fotoğrafı
Onur Çoban, Anadolu Ajansı
Yılın Haber Fotoğrafı
Emin Sansar, Anadolu Ajansı
Haber Fotoğrafı İkincisi
Yunus Keleş, Anadolu Ajansı
Haber Fotoğrafı Üçüncüsü
Özkan Bilgin, Anadolu Ajansı
Türk Telekom Özel Ödülü
Şebnem Coşkun, Anadolu Ajansı
Yılın Günlük Yaşam Fotoğrafı
İbrahim Laleli, Doğan Haber Ajansı
Günlük Yaşam İkincisi
Arif Akdoğan, Habertürk Gazetesi
Günlük Yaşam Üçüncüsü
Erçin Top, Anadolu Ajansı
Yılın Portre Fotoğrafı
Ahmet Sami Acar, Türk Diyanet Vakfı
Portre Fotoğrafı İkincisi
Emre Yunusoğlu, Hürriyet Gazetesi
Portre Fotoğrafı Üçüncüsü
Ünal Çam, Milliyet Gazetesi
Zafer Eğitim Kurumları Özel Ödülü
Arif Akdoğan, Habertürk Gazetesi
Yılın Çevre ve Doğa Fotoğrafı
Emrah Gürel, AssociatedPress
Çevre ve Doğa Fotoğrafı İkincisi
Can Erok, Doğan Haber Ajansı
Çevre ve Doğa Fotoğrafı Üçüncüsü
Yunus Emre Günaydın, Anadolu Ajansı
Çevre ve Doğa Fotoğrafı Mansiyon
Cem Öksüz, Anadolu Ajansı
Spor Toto Yılın Spor Fotoğrafı
Emre Oktay, Hürriyet Gazetesi
Spor Toto Spor Fotoğrafı İkincisi
Salih Zeki Fazlıoğlu, Anadolu Ajansı
Spor Toto Spor Fotoğrafı Üçüncüsü
Yunus Aslan, Gençlik ve Spor Bakanlığı
Spor Toto Özel Ödülü
Alper İşmen, Serbest
Yılın Siyaset Fotoğrafı
Selahattin Sönmez, Hürriyet Gazetesi
Siyaset Fotoğrafı İkincisi
Erçin Top, Anadolu Ajansı
Siyaset Fotoğrafı Üçüncüsü
Can Erok, Doğan Haber Ajansı
Siyaset Fotoğrafı Mansiyon
Yavuz Özden, Milliyet Gazetesi
Türkiye Güzellikleri Birincisi
Cem Öksüz, Anadolu Ajansı
Türkiye Güzellikleri İkincisi
İsa Terli, Anadolu Ajansı
Türkiye Güzellikleri Üçüncüsü
Cem Öksüz, Anadolu Ajansı
Rafet Hüner Özel Ödülü
Özkan Bilgin, Anadolu Ajansı
Mustafa Pekcan Özel Ödülü
Ergun Ayaz, Doğan Haber Ajansı
Sebahattin Yılmaz-Cem Emir Özel Ödülü
Emrah Yorulmaz, Anadolu Ajansı
TFMD Özel Ödülü
Erçin Top, Anadolu Ajansı
Yılın Foto Röportajı
Onur Çoban, Anadolu Ajansı
Foto Röportaj İkincisi
Murat Şengül, Sabah Gazetesi
Foto Röportaj Üçüncüsü
İbrahim Yurtbay, Hürriyet Gazetesi
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri