İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplandı

Güncel 17 Ocak 2018 16:45
Videoyu Aç İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplandı
A
a

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu 2018 Yılı 1. Olağan Toplantısı Vali Necati Şentürk başkanlığında yapıldı.

 Valilik Toplantı Salonunda kurum ve kuruluş yöneticilerinin katıldığı toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Necati Şentürk, iş kurabilecek, üretim yapabilecek bir gençlik yetiştirmek gerektiğini söyledi.
 Ahilerin işbaşı eğitim modelinden bahseden Vali Necati Şentürk, “Ahiler, üretim süresince işbaşında kalır, mesai dışında da Ahi Ocaklarında teorik eğitim verirlerdi. Sadece iş üzerine değil; musiki, şiir, resim gibi güzel konularda da eğitim verilirdi. Ahilerin bu işbaşı eğitiminin önemini günümüzde daha iyi anlıyoruz. Ahiler, 11 ay kasaplık yapan esnafa çalışmadığı o bir ay boyunca gül yetiştirmişler. Bizler de Ahilerin iş ahlakını kendimize örnek almalıyız. Ayrıca, Sayın Cumhurbaşkanımızın başlattığı çalışma hayatında millî seferberlik kapsamında, ilimizde hedeflerimizi de aştık. Üniversite-sanayi işbirliğinin de çok iyi kurulması gerekiyor. Böylelikle daha nitelikli, bilgili insanlar yetiştirerek istihdama katkı sağlanabilir.
 
Bugünkü toplantıda, daha önceki toplantıda alınan kararlar gereği Yürütme Kurulunca oluşturulan eylem planları bugünkü toplantıda kurulun bilgisine sunulacak. İl düzeyinde mevcut işletmelerin istihdamla ilgili problemlerinin tesbiti, istihdamın korunması, işsizliğin önlenmesi için alınabilecek tedbirlerin belirlenmesi de bugünkü toplantıda Kurul üyeleri ile görüşülüp değerlendirilecek.” dedi.
 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İşkur Daire Başkanı Fazlı Küçük de yaptığı konuşmada, “Kurumumuz işsizliğin topluma olumsuz yansımalarından dolayı istihdam ve mesleki eğitim kurumlarını izlemekte, raporlamakta ve bu yönde sürekli politikalar geliştirmektedir. Ocak ayı boyunca illerdeki İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu toplantılarına katılarak görüş ve önerileri alıyoruz. İstihdam ve işsizlik dünyanın en önemli problemidir. Günümüz dünyasında iş bulmak artık yeterli değil. Vatandaşlarımız tarafından emek ve iş gücüne dayalı değil, bilgi ve beceriye dayalı, daha yüksek maaş alınacak işler talep edilmektedir. Bu talepler ancak katma değeri yüksek ürün ve hizmetlerin üretilmesi ile karşılanabilir. Günümüzde üretileni satmak asıl problemdir. Üretileni satmanın temel koşulu ise kaliteyi ucuza üretmekten geçmektedir.” şeklinde konuştu.
Ardından, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Metin Ülgen Kaya’nın kurum tarafından gerçekleştirilen faaliyetler ve sonuçları hakkında kurul üyelerini bilgilendirdiği toplantı, İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu üyelerinin görüş ve önerilerinin alınması ile sona erdi.
İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu üyelerinin görüş ve önerilerinin alınması ile sona erdi.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri