İl Eğitim Tarih Müzesi, Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde Kuruldu

Güncel 8 Kasım 2017 15:29
Videoyu Aç İl Eğitim Tarih Müzesi, Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde Kuruldu
A
a

Milli Eğitim Bakanlığı Orta Öğretim Genel Müdürlüğü koordinesinde 81 İlde kurulacak olan ´´ İl Eğitim tarihi Müzesi ´´Kırşehir'de de Kırşehir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde kuruldu.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından, 81 ilde bulunan tarihi liselerde, geçmiş yıllara ait ders kitapları ve eğitim materyalleri, tarihi doküman, yayın, kitap, dergi, rehber, broşür, katalog, fotoğraf ve video filmlerin yer alacağı "Eğitim Tarihi Müzeleri" kuruldu.

AA muhabirinin, MEB Ortaöğretim Genel Müdürlüğü yetkililerinden aldığı bilgiye göre, her i̇lde birer tarihi lise tespit edilerek, "Milli Eğitim Bakanlığı Okul Müzeleri Yönetmeliği" kapsamında, "Eğitim Tarihi Müzesi" kurulması için çalışmalara başlandı.

Açılacak müzelerle, milli, manevi ve kültürel değerleri benimseyen, koruyan ve geliştiren, sanat ve kültür eserlerini tanıyan, mantık ve beğeni duygusu gelişmiş bireyler yetiştirilmesine katkı sunulması hedefleniyor.

Bakanlık, ülke genelinde kurulacak müzelerin önemi konusunda başta eğitim camiası olmak üzere, toplumda farkındalık oluşturulmasını amaçlıyor ve gençlerin, müzeleri eğitim ortamı olarak kullanılabilmesi için planlama çalışmalarını sürdürüyor.

Eğitimin hafızasının aktarılacağı okullar belirlendi

MEB Ortaöğretim Genel Müdürlüğünce başlatılan çalışmalar çerçevesinde, illerde eğitim tarihi açısından arşiv değeri taşıyan, evrak, doküman, yayın, kitap, dergi, rehber, broşür, materyalleri ile objelerin il ve ilçe düzeyinde tespitleri yapılarak, envanter kayıtları oluşturuluyor.

Proje kapsamında, 81 ilde kurulan değerlendirme komisyonlarınca kuruluş tarihi en eski liseler tespit edildi ve arşiv niteliği taşıyan "eğitimin hafızasını" oluşturan materyallerin bu okullarda sergilenmesi kararı verildi. Müzelerin düzenlenmesi ve kurulmasından il milli eğitim müdürlüklerinin sorumlu olması kararlaştırıldı.

Müzeler, 24 Kasım 2017´de hizmete açılacak

Yurt genelinde 59 Anadolu lisesi, 13 mesleki ve teknik Anadolu lisesi, 3 fen lisesi, 2 sosyal bilimler lisesi müzelere ev sahipliği yapacak, 4 müze de farklı binalarda kurulacak.

İl değerlendirme komisyonları müzelerde sergilenecek materyallerin seçimini tamamlayarak, müzeleri hızla sergi için hazır hale gelecek. MEB, müzelerin kurulmasında Kültür ve Turizm İl Müdürlüklerinden de destek alacak.

Çalışmaların 30 Ekim 2017´ye kadar tamamlanması ve 24 Kasım 2017´de müzelerin açılması planlanıyor.

Müzelerde ders de yapılacak

Müzelerin öğrenci ve öğretmenler tarafından ziyaret edilmesi amacıyla bakanlık tarafından gerekli planlamalar, duyurular ve izin işlemleri öğretim dönemi boyunca sürdürülecek. Ortaöğretim kurumlarındaki öğretmenler için yaratıcı drama ve müze eğitimi seminerleri düzenlenecek.

Müzelerde işlenecek dersler, ünite ve kazanımları gelecek öğretim yılı başında yapılacak il zümre başkanlar kurulunda belirlenerek, okul zümrelerine duyurulacak ve ünitelendirilmiş yıllık ders planlarına işlenecek. İşlenen derslerin eğitim öğretime katkısı ile ilgili okul raporları öğretim yılının son haftasında iI milli eğitim müdürlüklerine gönderilecek.

Projenin amacı; Gençlerin; millî, manevî ve kültürel değerleri benimseyen, koruyan ve geliştiren; eski ve yeni sanat ve kültür eserleri, müze ve anıtlar gibi millî değerlerimizi tanıyan, bugünkü yaşantıları ile geçmiş yaşantılar arasında nesneler arasında bağlantı kurarak geçmişini öğrenen ve bugünle bağlantı kurarak mantık ve beğeni duygusu gelişmiş bireyler olarak yetiştirilmeleri amacıyla Millî Eğitim Bakanlığı Okul Müzeleri Yönetmeliği çerçevesinde her ilde bir “Eğitim Tarihi Müzesi” oluşturulması planlanmıştır.

Proje yoluyla ülke genelinde, tüm illerde müzelerin önemi konusunda başta eğitim camiamız olmak üzere toplumda farkındalık oluşturulması ve müzelerin okulların yaşayan bir birimi ve etkin bir öğrenme ortamı hâline getirilmesi için il genelinde eğitim tarihi açısından arşiv değeri taşıyan; evrak, doküman, yayın, kitap, dergi, rehber broşür, katalog fotoğraf, video film, özellikle geçmiş yıllara ait ders kitapları ve eğitim materyalleri ile objelerin görünürlüğü yüksek olacak şekilde bir mekân düzenlemesi yapılarak sergilenecektir.

Milli Eğitim Bakanlığı Orta Öğretim Genel Müdürlüğü Araştırma ve Geliştirme Dairesi Başkanlığınca yürütülen proje kapsamında, Tarih olarak İlimizin en eski okullarından olan Kırşehir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde kurulan olan İl Tarih Müzesi kapsamında okulumuza Milli Eğitim Bakanlığı Orta Öğretim Genel Müdürlüğü Araştırma ve Geliştirme Dairesi Başkanlığı yetkilileri Nihal Bıyıklı,Nur Altındal ve Ümit Karakaya  tarafından saha ziyareti yapıldı.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri