Hızlı Tren Projesi Devam Ediyor

Güncel 27 Ocak 2018 16:07
Videoyu Aç Hızlı Tren Projesi Devam Ediyor
A
a

Kırıkkale (Delice) – Kırşehir – Aksaray – Niğde (Ulukışla) hızlı tren projesi ile ilgili çalışmalar devam ediyor

Kırşehir Milletvekili Mikail Arslan Kırıkkale (Delice) – Kırşehir – Aksaray – Niğde (Ulukışla) hızlı tren projesi ile ilgili çalışmalar devam ettiğini sosyal medyada bildirdi. Arslan sosyal medyada yaptığı açıklamada şu bilgilere değindi: “İç Anadolu Bölgesini, Karadeniz (Samsun Limanı) ve Akdeniz (Mersin Limanı) Bölgesine bağlayacak, Ülkemizin en önemli kuzey – güney aksı olacak yaklaşık 315 km güzergâh uzunluğuna sahip Kırıkkale (Delice) – Kırşehir – Aksaray – Niğde (Ulukışla) hızlı tren projesi; 200 km/saat hıza uygun çift hatlı, elektrikli ve sinyalli olarak planlanmıştır. Bu hatta hem yük hem de yolcu taşımacılığı yapılacaktır. Üç bölümden oluşan güzergâhın; Birinci bölümünü Delice-Kırşehir, ikinci bölümünü Kırşehir-Aksaray üçüncü bölümünü ise Aksaray-Ulukışla hatları teşkil etmektedir.
Delice- Kırşehir Hattı:
Yapılan çalışmalar doğrultusunda;
Delice-Kırşehir Hızlı Tren Projesinin Hat uzunluğu yaklaşık 100 km’dir. 1/25000 ölçekli güzergâh planı onaylanmıştır. 1/5000 ölçekli plan ile ön proje çalışmaları devam etmektedir. Etüt ve proje hattının çalışmalarının yıl içerisinde bitirilmesi planlanmaktadır. Müteakiben 2019 yılı Devlet Yatırım Programına alınması için teklif yapılacaktır.
Kırşehir-Aksaray Proje Hattı:
Kırşehir-Aksaray Hızlı Tren Projesinin hat uzunluğu yaklaşık 130 km’dir. Etüt-Proje ihalesi kapsamında 08.12.2017 tarihinde teknik ve mali teklifler alınmış olup, ihale işlemlerinin sonuçlanmasının ardından bu hattın da etüt-proje çalışmalarına başlanmış olacaktır.
Aksaray-Ulukışla Hattı:
Aksaray-Ulukışla Hızlı Tren Projesinin hat uzunluğu yaklaşık 86 km’dir. 1/2000 ölçekli çalışmalar devam etmektedir. Sondaj çalışmaları tamamlanmıştır. 2018 yılı yatırım programına alınmıştır. Proje eksiklikleri ve revizyonları tamamlanarak, Kalkınma Bakanlığınca onaylanmasından sonra yıl içerisinde ihalesi yapılacaktır. Yaklaşık bir milyar yüz otuz milyon TL ödenek ayrılmıştır.
Böylece 3 etaplı Kırıkkale (Delice) – Kırşehir – Aksaray – Niğde (Ulukışla) hızlı tren projesinin birinci etabı tamamlanmış olacaktır.
 
1000
icon
Mehmet yetiş 3 Temmuz 2018 22:14

Aksaray ulukışla arası hızlı tren geçen yerle ne zaman kamulaşcak ve istimlak olacak

0 0 Cevap Yaz
anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri