Hedef Olma Hedefsiz Kalma

Güncel 8 Kasım 2017 15:17
Videoyu Aç Hedef Olma Hedefsiz Kalma
A
a

Narkotik Eğitim Tırı Kırşehir’de

İstanbul Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ve Kırşehir Emniyet Müdürlüğü organizasyonunda gelen tır dün Cacabey Meydanı’nda start aldı.
İstanbul Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünün uyuşturucuyla mücadele kapsamında hazırladığı Narkotik Eğitim Tırı Kırşehir’de uyuşturucu maddenin insan vücudundaki olumsuz etkilerini gençlere anlatıyor.
Hedef Olma Hedefsiz Kalma Projesi kapsamında madde kullanımı ve bağımlılığıyla ilgili doğru zannedilen yanlışlara dikkati çekmek ve kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla hayata geçirilen Narkotim Eğitim Tırında görevli eğitmen Yücel Salatan ve Mehmet Özgür ZobarAşıkpaşa Gazetesi Muhabirine şu bilgileri verdi: “
Narkotik Eğitim Tırı madde bağımlılığının zararları görsel olarak animasyon destekli bir şekilde uygulamalarla anlatılıyor. Toplamda 30 farklı uygulama var. Çağımızda görsellik ön planda olduğu için madde kullanan kişinin maruz kaldığı fiziksel, psikolojik ve sosyal zararlar görsel animasyonlarla anlatılıyor. Aynı zamanda madde kullanan kişinin psikolojisine vermiş olduğu zararlar gerçek yaşam öyküleriyle desteklenerek aktarılıyor. Kronik beyin hastalığı olarak adlandırılan ve ciddi bir problem olan madde bağımlılığı kişinin ömrünün sonuna kadar devam ediyor.
“Bir Kereden Bir Şey Olmaz”
Cacabey Meydanı’nda vatandaşları bilgilendiren Eğitmen Mehmet Özgür Zobar “ Madde bağımlılığında bilgi ve bilinç sahibi olmak çok önemlidir. Çünkü en yakın arkadaştan gelen ‘Bir kereden bir şey olmaz, bir kere dene sonra bırakırsın, bir kere içmekle bağımlı olmazsın’ gibi sözlere karşı koyabilmek için bu bilinç daha önceden sağlanmış olmalıdır” şeklinde konuştu. Dışarıda çok büyük bir bilgi kirliliği olduğunu ve bu bilgi kirliliğinin önüne geçebilmenin ancak bu maddelerin gerçek yüzünü anlatmakla olacağını ifade eden Zobar, “Burada tüm kurumlara görev düşmektedir. Biz de İstanbul Narkotik Şube olarak verdiğimiz operasyonel mücadelenin yanında talep azaltım çalışmalarını da yürütmekteyiz. Bu talep azaltım çalışmalarında madde bağımlılığının zararlarını imkan dahilinde özellikle gençlere, anne-babalara, öğretmenlere ve toplumun tüm katmanlarına anlatmaya çalışıyoruz” dedi.
“Kurtulmanın En İyi Yöntemi Hiç Başlamamaktır”
Bağımlı kişi ilaçlarını kullansa da o hastalık o kişinin içinde yer ediyor ve ömrünün sonuna kadar dikkat etmesi gerekiyor. Madde bağımlısı olmuş ve daha sonra 10 yıl temiz kalmış bir insan hayatında herhangi bir problemle karşılaştığında madde kullanmayı yeniden aklına getirebiliyor. Madde bağımlılığından kurtulmanın en etkili yönteminin hiç başlamamak olduğunu ifade eden Zobar, “Madde kullanımının güvenli bir dozu ve kullanım şekli yoktur. Madde bağımlılığının tedavisi vardır. İmkansız bir hastalık değildir. Yalnız kişi istemezse madde bağımlılığından kurtulmak ne yazık ki imkansızdır” şeklinde konuştu.
“Bir bağımlıyı, bir kullanıcıyı nasıl tanırız”
Narkotim Eğitim Tırının Kırşehir Cacabey Meydanı’nda 2 gün kalacağını bildiren görevli eğitmen Mehmet Özgür Zobar: “Eğer ki çocuğunuz kullanmaya başladıysa sık sık para harcamaya başlar. Uyuşturucu için elindeki eşyaları satabilir, bunu size söylemez karşılığında parasını çaldırdığını söyleyebilir oysaki parayla madde, uyuşturucu alıyordur. Yeme alışkanlığı, iştah kaybı olur, üzerine kimyasal koku siner, gözbebekleri ya aşırı büyür ya da küçülür. Vücudu çok sıcak ya da soğuk olabilir” dedi.
(HABER: SEMRA YILMAZ)
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

anket ANKET

hava durumu HAVA DURUMU
e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Kırşehir'in Güncel Haberleri